Tak Wrocław walczy z komarami

strefamiast.pl 10 godzin temu
Zdjęcie: Nie wiesz, jak walczyć z komarami? Przeczytaj ulotki przygotowane przez Urząd Miejski Wrocławia.


Wrocław kontynuuje jeden z najdłużej funkcjonujących i najbardziej kompleksowych programów w Polsce, dotyczących kontroli liczebności komarów. Inicjatywa, realizowana nieprzerwanie od 1998 roku, obejmuje cały obszar miasta i jest prowadzona od marca do października każdego roku. Dzięki współpracy z Uniwersytetem Wrocławskim oraz specjalistami z zakresu ochrony środowiska, miasto wypracowało skuteczny i ekologiczny system ograniczania liczby komarów - bez szkody dla bioróżnorodności.

Celem programu nie jest całkowita eliminacja tych owadów, ale kontrolowane ograniczenie ich liczebności, ze szczególnym naciskiem na wykorzystanie metod biologicznych. Wrocław – ze względu na położenie geograficzne, specyficzny klimat i obecność wielu zbiorników wodnych – stwarza idealne warunki do rozmnażania się komarów. Dlatego kluczowym elementem działań jest regularny monitoring miejsc rozwojowych oraz dynamiczne reagowanie na zagrożenie wzrostu populacji.

- Program obejmuje około 300 stałych punktów monitoringu w miejskich terenach zielonych, takich jak parki, skwery, doliny rzeczne i kanały. Każdego roku realizowane są również działania edukacyjne – prowadzimy kampanie informacyjne podczas wydarzeń miejskich, rozdając ulotki, sadzonki lawendy oraz publikując materiały edukacyjne w mediach – mówi dyrektorka Wydziału Środowiska UM Wrocławia, Małgorzata Demianowicz.

Wiosną rozpoczynają się opryski biologicznymi preparatami, działające wyłącznie na larwy komarów i nieszkodliwe dla innych organizmów. Konkretne miejsca są typowane dzięki monitoringowi potencjalnych miejsc rozwojowych komarów, ustalaniu wielkości populacji. To najczęściej zielone obrzeża miasta w pobliżu rzek i kanałów żeglugowych.

Biologiczne metody zwalczania larw komarów miasto wspomaga zarybiając zbiorniki wodne m.in. takimi gatunkami jak: lin, karaś, wzdręga słonecznica, jaź. Bo ryba to wróg komara.

Od 2007 roku Wrocław współpracuje z Uniwersytetem Wrocławskim, prowadząc badania składu oraz zwalczania fauny komarów. A co Ty możesz zrobić, aby pozbyć się komarów? Pojemniki, w których zbierasz deszczówkę, zabezpiecz w sposób umożliwiający jej gromadzenie, np. moskitierą, lub wymieniaj w nich wodę dwa razy w tygodniu, wykorzystując ją do podlewania roślin. Usuń wszelkie niepotrzebne pojemniki, w których może gromadzić się deszczówka, np. puszki, butelki, słoiki, zabawki (te, które są przydatne, odwróć do góry dnem). Wreszcie pozbądź się starych opon - woda w jednej oponie może być miejscem wylęgu choćby 10 tys. komarów!

Idź do oryginalnego materiału