Plumeria to piękna roślina z rodziny toinowatych. Pochodzi z Ameryki Środkowej, a jej nazwa upamiętnienia francuskiego botanika Charlesa Plumiera. Naturalnie rośnie na wyspach i w krajach egzotycznych, gdzie ma też ważne znaczenie kulturowe. Przykładowo na Hawajach stanowi symbol miłości, a jej kwiaty są używane do wyplatania tradycyjnych, kolorowych girland. Nic jednak nie stoi nie przeszkodzie, aby hodować tę roślinę w polskim domu. Sprawdź, jaki lubi klimat i o czym trzeba pamiętać, by kwiaty bujnie kwitły.
REKLAMA
Zobacz wideo Prof. Chojnicki: Wyższa temperatura nie zawsze sprowokuje przyrost roślin
Czy plumeria może rosnąć w Polsce? Nic nie stoi na przeszkodzie
Nie bez powodu plumeria jest tak pożądana zarówno w Polsce, jak i za granicą. Jej wygląd potrafi zachwycić od pierwszego wejrzenia. To niskie drzewo o intensywnie zielonych, podłużnych liściach, na których regularnie pojawiają się urokliwe, kolorowe kwiaty. Ich barwa różni się w zależności od gatunku. Do najpopularniejszych należą:
Plumeria rubra - z błyszczącymi liśćmi i kwiatami w odcieniach bieli, żółci, różu lub intensywnej czerwieni. Wydzielają intensywny, słodki zapach;
Plumeria obtusa - o zaokrąglonych liściach i białych kwiatach z żółtym środkiem. Ich zapach jest podobny do jaśminu;
Plumeria alba - ma intensywnie pachnące, śnieżnobiałe kwiaty z żółtym środkiem. Liście tej odmiany są węższe i bardziej wydłużone niż u innych.
Zobacz też: Ta roślina będzie prawdziwą chlubą twojego ogrodu. Posadź ją już teraz, a obrodzi w kwiaty przed latem
Kiedy zakwitnie plumeria? Przestrzegaj tych zasad pielęgnacji
Plumeria rośnie naturalnie w tropikalnym klimacie, ale z powodzeniem można ją też uprawiać w doniczce i postawić w domu lub na tarasie. Ma jednak bardzo konkretne wymagania. jeżeli będziemy ich przestrzegać, to roślina utrzyma swoje kwiaty przez cały rok.
Plumeria najlepiej czuje się na stanowiskach słonecznych. Lubi temperaturę wynoszącą około 20-30 stopni Celsjusza (poniżej 10 stopni nie będzie się dobrze rozwijać). Z tego względu roślina powinna znajdować się przez większą część roku w domu. Możesz ją wystawić na taras dopiero wtedy, gdy zupełnie minie ryzyko wystąpienia przymrozków, czyli w drugiej połowie maja po zimnej Zośce.
Posadź roślinę w przepuszczalnej glebie z dobrym drenażem. Woda nie może zbyt sługo stać w ziemi, aby nie przemoczyć korzeni, które są podatne na gnicie.
Plumerię podlewamy umiarkowanie, dopiero wtedy, gdy ziemia zupełnie przeschnie. Nie można dopuścić do przelania, które jest najczęstszym powodem obumarcia rośliny. Zimą należy ograniczyć nawadnianie.
W okresie wegetacyjnym warto też nawozić roślinę. Robimy to co około trzy tygodnie odżywką bogatą w fosfor, która wspomaga kwitnienie.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.