Suszę obierki z ziemniaków na grzejniku. Powód cię zaskoczy

17 godzin temu
fot. screen Youtube / Clever Hacks

Wiele osób wciąż uznaje obierki ziemniaków za niepotrzebny kuchenny odpad. Ukryta jest w nich moc, której nie warto ignorować. Każdy hodowca roślin ozdobnych czy krzaczków owocowych chciałby, żeby jego skarby pięknie kwitły, a plony były gigantyczne. W osiągnięciu tego celu pomoże domowa odżywka z ziemniaczanych obierek. Materiał zacznij gromadzić już teraz, a w okresie z pewnością nie zabraknie ci odżywki.

Obierki ziemniaków. Jak je suszyć?

Gdy obierzesz ziemniaki, skórek nie wrzucaj na śmietnik. Zapakuj je do woreczka – konieczne takiego, które przepuszcza powietrze, np. bawełnianego, lnianego. Zepnij go wstążką i przyczep do grzejnika. W ten sposób obierki będą się suszyć. Od czasu do czasu poruszaj pakunkiem, aby skórki wysychały ze wszystkich stron.

Jak widać, suszenie obierek nie jest niczym trudnym. Ma mnóstwo zalet. Nic się nie marnuje i można zyskać coś cennego zupełnie za darmo. Ziemniaczany odpad zawiera witaminy (E, A, B) i minerały, tj. wapń, potas i magnez.

Gdy skórki będą już do reszty suche, przełóż je z woreczka do szklanego słoika i połóż w suchym i ciemnym miejscu. Na wiosnę będą jak znalazł. Wtedy możesz zrobić z nich odżywkę.

Metoda przygotowania odżywki

Obierki zalej wrzącą wodą (na każde 100 g przeznacz około 1 litr wody). Odstaw mieszankę do wystudzenia. Następnie przelej ją przez sitko. Po odcedzeniu obierek uzyskasz cenny płyn – to jest nawóz dla twoich roślin. Nadaje się do podlewania:
✓ porzeczek,
✓ truskawek,
✓ malin,
✓ pomidorów,
✓ sałaty.

Korzyści płynące ze stosowania odżywki ze skórek ziemniaków

Odżywka jest tania i ekologiczna. W 90% zaspokaja potrzeby roślin – zarówno tych hodowanych w doniczkach na parapecie, jak i rosnących w ogrodzie i wydających plony.
Zasilane odżywką sadzonki rodzą więcej owoców. Do wiosny pozostało jeszcze sporo czasu, ale już od dziś możesz zacząć zbierać surowiec, czyli skórki ziemniaków. Na wiosnę będziesz mieć odpowiednią ilość nawozu, żeby nakarmić każdą sadzonkę truskawki czy wszystkie krzewy owocowe w przydomowym sadzie.

Idź do oryginalnego materiału