Rośliny doniczkowe potrzebują szczególnej uwagi w okresie zimowym, aby móc przetrwać do wiosny. Większość posiadaczy takich roślinek doskonale wie, iż nawożenie w tym czasie nie należy do najlepszych rozwiązań, gdyż zwykłe nawozy mogą uszkodzić mniej aktywny system korzeniowy. Warto jednak wiedzieć, jak odżywić rośliny doniczkowe zimą, ale bez ryzyka przenawożenia. Z pomocą nadciąga naturalne rozwiązanie w postaci biohumusu, który od jakiegoś czasu zyskuje coraz więcej zwolenników.
Co to jest biohumus? Działanie naturalnego nawozu
Naturalne i ekologiczne rozwiązania wzbudzają coraz większe zainteresowanie. Jednym z nich jest biohumus będący niczym eliksir dla roślin doniczkowych, również w okresie zimowym. To nawóz organiczny, który powstaje w procesie przetwarzania materii organicznej przez dżdżownice kalifornijskie.
W wyniku tego procesu powstaje odżywka, której skład bogaty jest w substancje odżywcze i pożyteczne mikroorganizmy. Ten wyjątkowy nawóz wpływa pozytywnie między innymi na strukturę gleby, dzięki czemu wzrasta jej zdolność do utrzymania odpowiedniej wilgotności oraz ilości składników odżywczych.
Biohumus to w pełni naturalne rozwiązanie, które nie zawiera w sobie chemii i sztucznych dodatków, przez co jest bezpieczny nie tylko dla samej rośliny, ale również i dla środowiska.
Zobacz także: Sadzonki aloesu możesz mieć za darmo. To dużo prostsze niż myślisz
Dlaczego warto stosować biohumus? Zimą to również dobre rozwiązanie
Tradycyjne nawozy potrafią gwałtownie dostarczyć roślinie potrzebnych składników, ale tym samym pobudzać ją do wzrostu i doprowadzać do zasolenia gleby, co z kolei może przyczynić się do uszkodzenia systemu korzeniowego. To spore zagrożenie, zwłaszcza w okresie zimowym. Biohumus działa zupełnie inaczej, bo delikatnie i długofalowo.
To doskonałe wsparcie dla osłabionych roślin, które zimą mają spowolniony metabolizm, przez co nie potrzebują intensywnego nawożenia. Biohumus dostarcza delikatnych i łatwo przyswajalnych składników, które wspomagają regenerację, ale jednocześnie nie są zagrożeniem dla rośliny.
Naturalne składniki biohumusu są w pełni bezpieczne, przez co nie niosą ze sobą zagrożenia przenawożenia. To rozwiązanie, które jest w pełni ekologiczne i doskonałe na zimowy czas, gdyż wpływa na poprawę jakości gleby, a także wspomaga naturalną odporność rośliny.
Może cię zainteresować: Pąki storczyków usychają, nim zakwitną? Popełniasz ten popularny błąd
Co można podlewać biohumusem oraz jak to robić poprawnie?
Kolejną, ogromną zaletą biohumusu jest jego wszechstronne zastosowanie. Można go bowiem stosować do niemal wszystkich gatunków roślin doniczkowych. Jest więc dobrym rozwiązaniem, chociażby dla popularnego skrzydłokwiatu, paproci, kalatee i wielu, wielu innych.
Zwłaszcza iż jego zastosowanie jest niezwykle proste i bezpieczne. Biohumus sprzedawany jest w postaci płynnej, dlatego wystarczy go rozcieńczyć z wodą w odpowiednich proporcjach i podawać roślinom, podlewając je jak zwykle. Najczęściej zaleca się proporcje biohumusu i wody równe 1:10.
Warto sięgać po tę naturalną odżywkę regularnie i z odpowiednią częstotliwością. Należy ją dostosować do indywidualnych wymagań każdej z roślin, dzięki czemu te będą w stanie przetrwać okres spoczynku, by zdrowo wzrastać wiosną.
Zobacz też:
Mój cyklamen uwielbia "zjadać" te owoce. Kwitnie po nich jak szalony
Skrzydłokwiat zaatakowały mszyce? To nie koniec świata, tak się ich pozbędziesz
Znudziły ci się tuje? Zasadź tę roślinę, a żywopłot będzie wyglądał, jak z bajki