Statkraft Poland przedstawia nowy zakres inwestycji odnawialnej w Ostrowie Kościelnym

1 tydzień temu

W środę 9 kwietnia, w sali OSP w Kornatach, odbyło się drugie spotkanie informacyjne zorganizowane przez firmę Statkraft Poland. Spółka przedstawiła aktualny zakres inwestycji odnawialnej, którą planuje zrealizować w Ostrowie Kościelnym. Obok instalacji słonecznej z magazynem energii firma stworzyć chce pas zieleni.

Statkraft Poland w Ostrowie Kościelnym planuje budowę instalacji fotowoltaicznej z magazynem energii złożoną z trzech oddzielnych kompleksów o łącznej powierzchni około 50 hektarów. Pomiędzy nimi znaleźć mają się nieogrodzony rów melioracyjny oraz ponad 20-hektarowy teren dostępny m.in. do dalszej uprawy. Będą one w całości wyłączone z obszaru inwestycji.

Zielona przestrzeń dla mieszkańców

W odpowiedzi na uwagi zgłoszone podczas pierwszego spotkania informacyjnego w październiku ub.r., firma zdecydowała się na zmianę zakresu inwestycji względem pierwotnego projektu. Powierzchnia instalacji zmniejszona została
o blisko 4,5 hektara tak, by odległość między ogrodzeniem inwestycji a granicą najbliższej działki ewidencyjnej była nie mniejsza niż 75 metrów. Poszerzony w ten sposób obszar pomiędzy instalacją i domostwami w Ostrowie Kościelnym pozostanie w większości niezagospodarowany. Statkraft Poland planuje wykorzystać wyłącznie wąski kilkumetrowy pas przy samym ogrodzeniu instalacji.

Zgodnie z jedną z przedstawionych koncepcji, na długości ponad 800 metrów, firma proponuje zielone nasadzenia. Tworzyć mają je drzewa i krzewy, które po osiągnięciu dojrzałości stworzą gęstą „zasłonę” ograniczającą widok paneli słonecznych z perspektywy drogi biegnącej z Kornat w kierunku Radłowa oraz znajdujących się wzdłuż niej domostw. W projekcie zieleni uwzględnione zostały gatunki rodzime, miododajne, zapewniające szybki przyrost. Dodatkowo, zielony pas o powierzchni blisko jednego hektara, zakończony zostałby strefą wypoczynku z nieutwardzoną ścieżką tworzącą pętle i małą architekturą.

Wizualizacja jednej z proponowanych przez Statkraft Poland koncepcji zielonego pasa wzdłuż ogrodzenia farmy od strony drogi w Ostrowie Kościelnym.

Platforma dialogu

Dla usystematyzowania i ulepszenia komunikacji o planowanym projekcie firma zaproponowała utworzenie Rady Dialogu. Działanie Rady wiązałoby się
z organizacją regularnych spotkań z przedstawicielami mieszkańców, samorządu, podmiotów i instytucji lokalnych. Byłaby to przestrzeń do informowania
o postępach procedury administracyjnej oraz szukania rozwiązań dla trudnych kwestii związanych z inwestycją.

Obowiązujące w Polsce regulacje nie nakładają na inwestorów prowadzących inwestycje fotowoltaiczne obowiązkowych konsultacji ze społecznością lokalną. Mamy jednak świadomość, iż wśród mieszkańców gminy Strzałkowo planowany przez nas projekt budzi obawy i emocje. Zależy nam na tym, żeby na nie odpowiedzieć mówi Michał Smyk, dyrektor zarządzający w Statkraft Poland. W ostatnich miesiącach mieliśmy możliwość wysłuchania uwag i opinii m.in. Stowarzyszenia „Naturalne Ostrowo Kościelne” oraz osób obecnych podczas spotkań informacyjnych. Chcielibyśmy rozszerzyć dialog o szersze grono przedstawicieli lokalnej społeczności, abyśmy mogli wspólnie kontynuować rozmowę m.in. o ewentualnych wątpliwościach dotyczących inwestycji, proponowanych przez nas koncepcjach pasa zieleni czy innych działaniach, którymi moglibyśmy wesprzeć gminę i jej mieszkańców dodaje.

Do momentu zawiązania się Rady firma zaprasza do zadawania pytań i przesyłania uwag pod specjalnie utworzony adres mailowy: ostrowo.koscielne@statkraft.com.

Instalacja wspierająca krajowy system energetyczny

Inwestycja w Ostrowie Kościelnym to jeden z wiodących projektów odnawialnych realizowanych przez Statkraft w Polsce. Wesprze produkcję energii odnawialnej
w regionie, oraz dzięki lokalizacji magazynu energii, bilansowanie krajowego systemu energetycznego. W skali roku produkcja z instalacji wynieść ma około 70 GWh*, co odpowiada rocznemu zapotrzebowaniu na energię około 28 tysięcy gospodarstw domowych.

Procedura administracyjna związana z realizacją projektu rozpoczęła się pod koniec 2023 roku. w tej chwili inwestycja oczekuje na wydanie decyzji
o środowiskowych uwarunkowaniach m.in. na podstawie opracowywanego w tej chwili przez Statkraft Poland raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko (OOŚ). Planowany termin budowy instalacji to 2028 rok.

Raport, nad którym pracujemy, ma dokładnie zbadać wszelki możliwy wpływ planowanej instalacji na otoczenie. Analizy, które prowadzimy we współpracy ze specjalistami w tym zakresie, dotyczą nie tylko środowiska naturalnego, ale też np. stanu wód, krajobrazu czy oddziaływania na warunki życia. Dokument ten będzie na dalszym etapie opiniowany przez najważniejsze instytucje zajmujące się tymi kwestiami w Polsce, m.in. RDOŚ, czy Sanepid. Raport będzie dostępny w gminie
z możliwością zgłaszania wniosków. jeżeli na tej podstawie nałożone zostaną na nas jakiekolwiek działania, jako Inwestor mamy obowiązek je wdrożyć
mówi Michał Smyk.

Więcej informacji o inwestycji Statkraft Poland w Ostrowie Kościelnym przeczytać można na stronie: statkraft.pl/ostrowo-koscielne.

*Szacunkowe dane dla aktualnego zakresu projektu.

O Statkraft

Statkraft jest wiodącą firmą w dziedzinie energetyki wodnej na świecie
i największym w Europie producentem OZE. Spółka wytwarza energię wodną, wiatrową i słoneczną, posiada również elastyczne jednostki gazowe oraz dostarcza ciepło sieciowe. Statkraft zatrudnia około 7 000 pracowników w ponad 20 krajach.

Statkraft działa w Polsce od 2018 roku w segmencie handlu energią odnawialną. Firma oferuje fizyczne i finansowe umowy PPA, jak również rozwija projekty farm wiatrowych, słonecznych oraz magazyny energii w Europie i na świecie. W 2022 roku Statkraft otworzył w Warszawie biuro, poszerzając tym samym zakres działalności o inwestycje w lokalne aktywa odnawialne. Spółka jest własnością państwa norweskiego i posiada rating kredytowy przyznany przez S&P na poziomie A.

Idź do oryginalnego materiału