Smutne informacje o łabędziach w Parku Sołackim. "Dwa straciliśmy a trzeci walczy o życie"

8 godzin temu

Trwa ustalanie przyczyn śmierci ptaków.

Na problem zwraca uwagę nasz Czytelnik. Wiele emocji wywołał wpis Rady Osiedla Sołacz, który pojawił się w mediach społecznościowych. Dotyczy on niewłaściwego dokarmiania ptaków.

"W komentarzach pod postem wiele osób opisuje swoje historie, kiedy zwracali uwagę ludziom rzucającym chleb ptakom (co bardzo szkodzi). W odpowiedzi często spotykali się z pogardą i wyzwiskami" - zauważa nasz Czytelnik.

Smutne informacje przekazała w sobotę Rada Osiedla Sołacz. "Łabędzie od lat są ozdobą stawów w Parku Sołackim, niestety ostatnio dwa straciliśmy a trzeci walczy o życie"- czytamy we wpisie. "Wspólnie z Zarządem Zieleni Miejskiej w Poznaniu i Dzikim SOR-em staramy się ustalić przyczyny, zostało między innymi zlecone badanie wody w stawie. Wiemy już, iż jednym z powodów złej kondycji łabędzi jest uporczywe i niewłaściwe dokarmianie" - dodano.

"Ptaki są pod obserwacją i bardzo prosimy ich nie dokarmiać. Będą potrzebowały naszej pomocy dopiero gdy staw zamarznie"- apelują przedstawiciele rady osiedla.

Tymczasem przypominamy, iż niedawno z apelem o niedokarmianie ptaków zwracali się też leśnicy. Zakład Lasów Poznańskich zachęca do przestrzegania kilku prostych, ale istotnych zasad dokarmiania ptaków zimą. Oto one:

1. Nie karmimy chlebem! Chleb nie jest odpowiednim pokarmem dla ptaków, ponieważ może prowadzić do problemów trawiennych i zdrowotnych. Zamiast tego użyj:
- Nasiona słonecznika
- Otręby
- Pokrojone orzechy
- Ziarna zbóż (np. pszenica, proso)
2. Woda to podstawa. Zimą ptakom często brakuje dostępu do wody, dlatego warto pamiętać, by regularnie ją wymieniać.
3. Dokarmiajmy regularnie, ale z umiarem.
Starajmy się podawać jedzenie w takich ilościach, które ptaki są w stanie zjeść w ciągu kilku godzin. Pozwoli to uniknąć marnotrawstwa pokarmu i przyciągania niepożądanych zwierząt.
4. Zadbajmy o odpowiednie miejsce.
Ziarna najlepiej umieszczać w karmnikach, chroniących ptaki przed drapieżnikami, lub na drzewach, gdzie ptaki mogą bezpiecznie je spożywać.

"Pamiętajmy, iż dokarmianie to nie tylko pomoc w przetrwaniu zimy, ale także wsparcie dla różnorodności biologicznej w naszych lasach! Dzięki wspólnym wysiłkom możemy stworzyć bezpieczne i przyjazne warunki dla skrzydlatych mieszkańców lasów komunalnych Miasta Poznania"- informują przedstawiciele Zakładu Lasów Poznańskich.




Idź do oryginalnego materiału