Schipperke

3 lat temu

Od dłuższego czasu rozważasz adopcję psa? Podobają Ci się małe, energiczne czworonogi? Aby podjąć świadomą decyzję o przyjęciu zwierzęcia pod swój dach, dowiedz się najważniejszych rzeczy na temat danej rasy. Poniżej przedstawiamy opis wyglądu i charakteru psa schipperke. Poznaj wymagania, jakie wiążą się z jego wychowywaniem!

Schipperke – podstawowe informacje

FCI grupa I (psy pasterskie i zaganiające), sekcja 1 (psy pasterskie i zaganiające), nr wzorca 83
Długość życia 15–16 lat
Charakter energiczny, przyjazny, inteligentny, stróżujący, ciekawski, towarzyski, czujny, nieufny wobec obcych
Rozmiar mały (samce i samice):

masa ciała – 3–9 kg, wielkość, czyli wysokość w kłębie – 25–32,5 cm

Sierść krótka na głowie i na przedzie kończyn, na szyi tworzy kryzę, z tyłu kończyn układa się w lekkie pióro; szata dwuwarstwowa, złożona z prostego i twardego włosa okrywowego i gęstego podszerstka; umaszczenie jednolicie czarne
Kraj pochodzenia Belgia

Schipperke – szczypta historii

Schipperke to pies, którego historia sięga XV wieku. Jego bezpośrednim przodkiem była najprawdopodobniej pierwotna rasa leuvenaar. Schipperke był w przeszłości wykorzystywany do tępienia gryzoni i innych małych zwierząt, które panoszyły się w miastach. W XVII wieku w Brukseli zaczęto urządzać wystawy obroży dla czworonogów, podczas których psy schipperke służyły jako modele. Z tej okazji kopiowano im ogony. w tej chwili niektóre osobniki rodzą się już bez tej części ciała lub z jej szczątkową formą.

W drugiej połowie XIX wieku małe czarne czworonogi zostały sprowadzone do USA i Wielkiej Brytanii. W każdym miejscu, w którym prowadzono hodowlę schipperke, rasa ta rozwinęła się nieco inaczej. Rozważano uznanie trzech odmian (pochodzących z Brukseli, Anvers i Louvain), jednak ostatecznie za oficjalny wzorzec uznano ten belgijski, opracowany w 1888 roku.

Schipperke – wygląd

Schipperke są zaliczane do ras małych. Optymalna wysokość w kłębie u samców wynosi 27,5–32,5 cm, samice mają zwykle 25–30 cm. Waga schipperke wynosi zwykle 4–7 kg, natomiast dopuszczalny przedział masy ciała to 3–9 kg. Schipperke to pies niewielki, ale solidnie zbudowany.

Głowa: lisia, klinowata, proporcjonalna do tułowia; kufa zwężająca się ku nosowi.

Oczy: małe, o migdałowatym kształcie, ciemnobrązowe.

Uszy: bardzo małe, stojące, trójkątne, wysoko osadzone.

Ogon: wysoko osadzony, długi (sięgający co najmniej stawu skokowego) bądź krótki, szczątkowy; zdarzają się osobniki bez ogona.

Szata: krótka na głowie i na przedzie kończyn, na szyi tworzy kryzę, z tyłu kończyn układa się w lekkie pióro; sierść dwuwarstwowa, złożona z prostego i twardego włosa okrywowego i gęstego podszerstka.

Umaszczenie: jednolicie czarne.

Schipperke – charakter

Schipperke to pies radosny, ciekawski i energiczny. Nie lubi się nudzić i źle znosi brak towarzystwa. Bardzo przywiązuje się do opiekuna, uwielbia pieszczoty i bliskość fizyczną z człowiekiem. Pies schipperke dobrze toleruje inne zwierzęta, choć jeżeli są od niego znacznie mniejsze, lepiej jest przyzwyczajać go do nich już od najmłodszych lat. W przeciwnym razie może je potraktować jako potencjalne ofiary, korzystając z głęboko zakorzenionego instynktu tępienia gryzoni.

Schipperke, jako pies stróżujący, jest czujny i raczej nieufny wobec obcych. Bez odpowiedniej socjalizacji może być hałaśliwy, dlatego też trzeba położyć na to szczególny nacisk podczas treningu. Ten inteligentny czworonóg gwałtownie się uczy i chętnie poddaje się szkoleniu. Dobrze też sprawdza się w takich dyscyplinach sportowych, jak: agility, flyball i obedience.

Schipperke – dla kogo?

Wielu potencjalnych opiekunów zadaje sobie pytanie: czy mogę mieć psa rasy schipperke? Czy jest to pupil dla mnie? To bardzo ważne, aby adoptując czworonożnego przyjaciela, wybrać takiego, który będzie dobrze pasował do naszego trybu życia. Tylko w ten sposób osiągniemy porozumienie, za pomocą którego i my, i nasz towarzysz będziemy czerpać euforia z mieszkania pod jednym dachem.

Schipperke nadaje się zarówno do mieszkania w domu, jak i w bloku. Może być adoptowany przez rodzinę z dziećmi, jednak należy pamiętać, aby od najmłodszych lat uczyć swoje pociechy adekwatnego obchodzenia się ze zwierzętami. Psy, niezależnie od rasy, powinny mieć kontakt z dziećmi tylko pod nadzorem dorosłych.

Co jeszcze warto wiedzieć o rasie schipperke? Zwierzęta te są bardzo aktywne fizycznie i wymagają codziennego wychodzenia na długie spacery, aby pozbyć się nadmiaru energii. Są też bardzo towarzyskie i potrzebują kontaktu z opiekunem. Mogą przystosować się do życia z ludźmi, którzy wolą przebywać w domu i spędzać czas na pieszczotach. Nie poleca się natomiast adopcji psa rasy schipperke osobom zapracowanym, które nie mają zbyt wiele wolnego czasu.

Schipperke – cena

Cena za psa schipperke hodowlanego wynosi ok. 3500 zł. Kwota ta jest podyktowana w dużej mierze kosztami, jakie ponosi profesjonalny (zarejestrowany w Związku Kynologicznym w Polsce) hodowca oraz renomą danego ośrodka rozrodu. Na koszt zakupu psa rasy schipperke (szczenięcia), składają się m.in.:

  • opieka weterynaryjna nad suką przez całe jej życie i w czasie ciąży,
  • opieka nad młodymi,
  • optymalna dieta,
  • czas poświęcony na opiekę nad psami i ich socjalizację.

Jeżeli nie chcemy brać udziału w konkursach i wystawach kynologicznych, możemy zdecydować się na adopcję zwierzęcia ze schroniska. Przebywają tam czworonogi w typie różnych ras (bez rodowodu), które czekają na nowy, kochający dom.

Schipperke – pielęgnacja

Schipperke nie jest psem wymagającym pod względem pielęgnacji. Jego sierść powinna być wyczesywana w zależności od potrzeb – zwykle raz w tygodniu, a w okresie linienia codziennie. Inne zalecane zabiegi pielęgnacyjne to:

  • szczotkowanie zębów (raz dziennie),
  • czyszczenie uszu (raz w tygodniu lub według zaleceń lekarza weterynarii),
  • obcinanie pazurów (raz na 2–4 tygodnie).

Schipperke – żywienie

Dieta schipperke, podobnie jak dieta psów innych ras, powinna bazować na pełnoporcjowych pokarmach gotowych. Podając zwierzęciu takie jedzenie, mamy pewność, iż dostarczamy jego organizmowi wszystkie niezbędne składniki odżywcze w optymalnych proporcjach. Zaleca się stosowanie pokarmów suchych i mokrych w równych proporcjach (np. 100 g na 100 g) pod względem masy produktów. Dzięki temu pupil może czerpać korzyści płynące ze spożywania obu tych rodzajów pożywienia:

  • jedzenie suche jest około czterokrotnie bardziej kaloryczne od mokrego (dostarcza cztery razy więcej energii w porcji o tej samej masie), a ponadto wspomaga higienę jamy ustnej, ;
  • jedzenie mokre wspomaga optymalne nawodnienie organizmu i przyczynia się do zachowania przez czworonoga szczupłej sylwetki.

Jeżeli pupil jest wyjątkowo aktywny, np. pracuje lub uprawia sport, po konsultacji z dietetykiem lub lekarzem weterynarii można zacząć podawać mu posiłki z przewagą pokarmów suchych. Pies powinien być karmiony 2–3 razy dziennie w równych odstępach czasowych (o stałych porach). Należy także zadbać o to, aby miał stały dostęp do świeżej wody pitnej. Można stosować psie przysmaki, np. w ramach nagrody podczas treningu, jednak ich łączna wartość energetyczna nie powinna przekraczać 10% zalecanej dziennej liczby kalorii. Przekąski należy też odliczyć od głównych posiłków czworonoga.

Schipperke – zdrowie

Schipperke to psy odporne i długowieczne. Bardzo lubią jeść, więc mają tendencję do nadmiernego tycia. Warto zwracać na to uwagę, ponieważ nadwaga i otyłość mogą przyczyniać się do wystąpienia problemów zdrowotnych, takich jak cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze.

Przeciętna długość życia zdrowego psa schipperke wynosi 15–16 lat, choć zdarzają się też osobniki, które osiągają 18. rok życia.

Schipperke – ciekawostki

  • W dialekcie flamandzkim schipperke oznacza „mały owczarek”.
  • Schipperke jest blisko spokrewniony z owczarkiem belgijskim.
  • W XV-wiecznej kronice mnicha Wenceslasa jest wzmianka o małym czarnym flamandzkim psie, który rzekomo miał być wcieleniem szatana.

Schipperke – przykładowe imiona

Przykładowe imiona dla psa: Nero, Lisek, Kompan, Black.

Przykładowe imiona dla suki: Czika, Tęcza, Czarna, Zjawa.

Idź do oryginalnego materiału