Rruja u kotki – wszystko, co musisz o niej wiedzieć

2 lat temu

Jeśli kotka nie jest wykastrowana, może mieć ruję podczas pierwszego cyklu i krótko po nim. Kiedy jej organizm zda sobie sprawę, iż nie udało jej się zajść w ciążę, kotka znów będzie miała ruję. Chociaż kastracja jest sposobem na zapobieżenie rui podczas pierwszego cyklu, nie zawsze jest to możliwe. Niektóre kotki są podstępne, jeżeli chodzi o pierwsze cykle i mogą przechodzić ruję na długo przed tym, zanim w ogóle zdadzą sobie sprawę z tego, iż są w tym stanie.

Co to jest ruja?

Jeśli Twoja kotka nagle zaczyna wokalizować bardziej niż zwykle, prawdopodobnie ma ruję. To naturalne zachowanie jest jej sposobem na wołanie o partnera. Wzmożona wokalizacja może być sygnałem bólu, ale jest również oznaką biologii i przywiązania. Aby temu zapobiec, kastracja kotki pomoże jej uniknąć cykli rui. Lekarze weterynarii z Best Friends Vets z przyjemnością omówią cykl rujowy Twojego kota i możliwości kastracji.

Po osiągnięciu dojrzałości płciowej kotka spędza od trzech do dziesięciu dni w rui. Podczas rui jest płodna i aktywnie poszukuje samca. Sprawia to, iż zachowuje się ona bardziej agresywnie i czule niż zazwyczaj, ale nie ma się czym przejmować. W tym czasie może choćby rozpylać mocz o nieprzyjemnym zapachu w nadziei na przyciągnięcie samca.

Mimo iż Twoja kotka może czasami wydawać się nietowarzyska, ważne jest, aby pamiętać, iż nie prosiła się o ruję! Prawdopodobnie nie odczuwa ona bólu, ale mimo to powinieneś być dla niej cierpliwy. Prawdopodobnie będziesz musiał zapewnić jej dodatkową opiekę w okresie rui, ale nie martw się, kotka jest po prostu w nastroju do kopulacji. Chociaż kotka może zachowywać się agresywnie, prawdopodobnie po prostu próbuje zwrócić na siebie uwagę. jeżeli uda Ci się ją uspokoić, będziesz w stanie zapewnić jej maksymalny komfort.

Okres, w którym kotka ma ruję, nazywany jest estrus. Okres ten występuje raz w roku i może trwać od czterech do dwunastu miesięcy. Kotka wchodzi w okres rui po osiągnięciu dojrzałości płciowej. Staje się bardzo czuła, a choćby może przyjmować pozycję godową podczas pieszczot. Może również zacząć częściej ocierać się o Ciebie i mieć dodatkowe części kobiece. Jest to normalne zachowanie u kotek, ale należy pamiętać, iż cykl miesięczny kotki może się znacznie różnić w zależności od pory roku.

R ruja u kotek – jak ją rozpoznać?

Znajomość sposobu rozpoznawania rui u kotek uchroni Cię przed dyskomfortem związanym z tym etapem życia kota. Może być trudno rozpoznać, kiedy Twoja kotka ma ruję, ale stosując się do poniższych wskazówek, możesz pomóc swojej kociej przyjaciółce zachować komfort i cieszyć się jej naturalnymi popędami seksualnymi. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej. Następnie przygotuj się do podjęcia działań, jeżeli zauważysz któryś z tych objawów! Pierwszym krokiem do zapobiegania rui u kotek jest kastracja. Kastracja kotki jest najbardziej oczywistym sposobem zapobiegania temu etapowi.

Cykl rui u kotki trwa od dwóch do trzech tygodni i jest wyzwalany przez długość dnia. Kotki przechodzą ruję, gdy mają 14-16 godzin światła dziennego. Okres ten może wystąpić w dowolnym momencie w ciągu roku, ale na półkuli północnej sezon rui rozpoczyna się około połowy lutego, a kończy pod koniec października. Należy pamiętać, iż kotka po kastracji nigdy nie będzie miała rui bez krycia.

Kocica podczas cyklu rujowego będzie nawoływać lub wyć. Nie oznacza to, iż cierpi z powodu bólu; jest to jedynie wołanie o potencjalnego zalotnika. Kotkę w tej fazie można rozpoznać po wyjącym dźwięku i zwiększonej wrażliwości na światło. Można też zauważyć, iż kotka wygina się w łuk do tyłu, a ogon obraca się na bok. Podczas cyklu rui Twój koci przyjaciel będzie próbował uciec, zwłaszcza jeżeli jesteś w pobliżu.

Inne oznaki rui u kotki to oddawanie moczu, nadmierne lizanie okolic genitaliów, a choćby pojawienie się krwi. Chociaż nie jest to oznaka ciąży, jest to istotny znak, na który należy natychmiast zareagować, jeżeli zauważysz takie oznaki. jeżeli zaobserwujesz u swojego kota którykolwiek z tych objawów, możesz skontaktować się z lekarzem weterynarii. Kotkę w rui można poznać po tym, iż próbuje opuścić swój dom. jeżeli podejrzewasz, iż Twoja kotka jest w rui, ponieważ ciągle ociera się o drzwi i meble, prawdopodobnie będzie próbowała uciec.

Jak długo trwa ruja u kotki?

Kocice spędzają około czterech do siedmiu dni w fazie rui. Faza ta może trwać dłużej lub krócej niż tydzień, w zależności od cyklu kotki. Kotki królewskie mogą spędzić w tej fazie dzień lub dwa, podczas których są bardzo atrakcyjne dla nie wykastrowanych samców. Są również bardziej czułe i mogą rozpylać silnie pachnący mocz, aby przyciągnąć samców. Kotka nie ma rui w tym samym czasie co samiec, dlatego musisz ustalić, czy jest ona w rui.

Kocica może mieć ruję kilka razy w ciągu roku płodnego. Może przechodzić ruję co dwa lub trzy tygodnie. Wiele osób uważa, iż kotki mają ruję przez cały rok, ale jest to dalekie od prawdy. Częstotliwość występowania cykli rui zależy w dużej mierze od czynników środowiskowych i geograficznych. W cieplejszym klimacie może dochodzić do wielu cykli rui w ciągu roku, podczas gdy w chłodniejszych obszarach może występować tylko jedna faza rui rocznie.

Dokładny wiek kotki, w którym wchodzi ona w cykl rui, zależy od rasy kota i temperatury panującej na zewnątrz. jeżeli kotka była w przeszłości wystawiona na długotrwałe działanie promieni słonecznych, okres rui może się opóźnić. Z drugiej strony, u kotów przebywających w pomieszczeniach cykl rui może być bardziej nieprzewidywalny. jeżeli kiedykolwiek byłeś w okresie rui u kota, doskonale wiesz, jak stresujące może to być dla kotki.

Ważne jest, aby zrozumieć, dlaczego Twoja kotka jest w okresie rui i co możesz zrobić, aby ją uspokoić i poprawić jej samopoczucie. jeżeli Twoja kotka nie ma kociąt, najlepszym rozwiązaniem jest sterylizacja. jeżeli kotka jest w okresie rui, powinieneś rozważyć jej kastrację, jeżeli masz na to środki finansowe. jeżeli nie masz środków finansowych, nie możesz dopuścić do tego, aby kotka zaszła w ciążę.

Pierwsza ruja u kotki – kiedy się jej spodziewać?

Jeśli Twoja kotka nie została wysterylizowana, w pewnym momencie jej życia nieuchronnie dojdzie do rui. Okres ten może nastąpić wcześniej lub później, ale istnieją pewne oznaki, na które należy zwrócić uwagę. Ruja u kotki jest istotną częścią cyklu rujowego, w którym kotka jest płodna i szuka partnera. Podczas pierwszej rui kotka nie odczuwa bólu ani nie leje się z niej krew, ale może się wydawać, iż nie czuje się najlepiej.

Pierwsza ruja u kotki występuje zwykle około szóstego miesiąca życia, chociaż niektóre z nich mogą mieć ruję już w czwartym miesiącu życia. Pierwsza ruja w okresie trwa zwykle około tygodnia, ale kotka może wracać do rui aż do momentu zajścia w ciążę. Ciężarna kotka powraca do rui osiem tygodni po urodzeniu kociąt i trwa ona do momentu urodzenia i odsadzenia kociąt.

Pierwsza ruja u kotki jest normalną częścią cyklu rozrodczego kotki. Twoja kotka może czuć się zdezorientowana i może potrzebować odwrócenia uwagi. Na szczęście, większość kotek przechodzi ruję każdego roku między lutym a październikiem. Jednak czas wystąpienia pierwszej rui zależy od rasy kotki. Kotki krótkowłose mają tendencję do wcześniejszego wchodzenia w ruję niż kotki o dłuższym włosie.

Jeśli Twoja kotka jest w rui, stanie się zauważalnie bardziej głośna. Kotka będzie ocierać się zadem o meble i drzwi, a także może oddawać więcej moczu niż zwykle. Twoja kotka zacznie również spędzać więcej czasu w pielęgnacji swoich genitaliów, a choćby może zacząć wędrować na zewnątrz, aby rozsiewać swój zapach w poszukiwaniu samca. Pamiętaj o zamykaniu wszystkich klapek dla kotów w okresie rui.

Kot w rui – jak jej pomóc?

Wiedza, jak pomóc kotce w rui jest niezbędna dla zdrowia i szczęścia zarówno Twojego, jak i Twojego kociego przyjaciela. Chociaż możesz być zaniepokojony dyskomfortem swojej kotki, ważne jest, abyś pamiętał, iż Twój koci przyjaciel najprawdopodobniej nie odczuwa bólu. Najprawdopodobniej odczuwa on dyskomfort związany z potrzebą kopulacji. Oto kilka wskazówek, które pomogą jej złagodzić dyskomfort. Chociaż jest to stresujący okres dla wszystkich, jest to całkowicie normalne, iż kotka jest w rui.

Kastracja kotki w czasie rui jest tymczasowym rozwiązaniem, które pomoże jej uniknąć ciąży, ale przed zastosowaniem tego rozwiązania w domu należy skonsultować się z lekarzem weterynarii. jeżeli Twój koci przyjaciel jest przez cały czas niekastrowany, możesz rozważyć jego kastrację. Wyeliminuje to objawy rui w ciągu kilku dni, a także zapobiegnie rui i ciąży w przyszłości. Zabieg kastracji można przeprowadzić w okresie rui, jednak należy być przygotowanym na zwiększone krwawienie. Zabieg kastracji jest trwały i pozwala uniknąć dyskomfortu związanego z rujką u kotki.

Koty przechodzą kilka cykli rui rocznie, aż do momentu kastracji. Typowy cykl rui trwa około tygodnia i może znacząco wpłynąć na zachowanie kotki. Może powodować, iż będzie ona wokalizować więcej niż zwykle, stanie się niespokojna, a choćby agresywna. Może również rozpylać silny mocz, który przyciąga kocury. Oczywiście, należy pamiętać, iż zachowanie kotki w tym okresie różni się znacznie od normalnych zachowań, które przejawia, gdy nie ma rui.

Idź do oryginalnego materiału