Rośliny doniczkowe w walce z syndromem chorego budynku

kwiatyogrodowe.blogspot.com 2 godzin temu


Niedawno w Wyższej Szkole Leśnictwa i Zasobów Naturalnych na Filipinach odbyło się seminarium poświęcone wykorzystaniu roślin domowych w poprawie jakości powietrza.

Podczas spotkania szczegółowo omówiono problem związany z syndromem chorych budynków. Jest to dolegliwość wpływająca na osoby przebywające w budynkach o niskiej jakości powietrza. Mieszkańcy takich miejsc cierpią na różne objawy fizyczne spowodowane złą jakością powietrza wewnątrz. Co więcej, jeden z naukowców podkreślił, iż zanieczyszczenie powietrza wewnątrz mieszkań stanowi jeden z głównych czynników ryzyka śmiertelności związanej z różnymi chorobami w Azji i Afryce.

Naukowcy zwracają uwagę, iż kwiaty doniczkowe mogą przyczynić się do poprawy jakości powietrza w pomieszczeniach. Rośliny te absorbują szkodliwe substancje, takie jak formaldehyd czy pochodne benzenu, neutralizując je. Przykładami takich naturalnych filtrów są skrzydłokwiat, bluszcz pospolity i dracena. Ponadto, rośliny doniczkowe zwiększają wilgotność powietrza poprzez transpirację wody z liści. Aloes, szeflera i paprocie to jedne z najlepszych roślin do nawilżania powietrza.

Jednym z prelegentów był Dr Emmanuel Essah, który wygłosił wykład pt. "Wykorzystanie roślin domowych do lepszej kontroli wilgotności w środowisku biurowym". Mówił również o zwiększeniu wydajności pracy, poprawie samopoczucia i koncentracji w pomieszczeniach, w których znajdują się rośliny.


Idź do oryginalnego materiału