TOP 10: Najpiękniejsze ogrody botaniczne na świecie

1 miesiąc temu

Ogrody botaniczne to wyjątkowe i spokojne miejsca prezentujące różnorodność i piękno roślin. Odwiedzanie tych żywych muzeów pozwala ludziom ponownie połączyć się z naturą i odkryć unikalne gatunki roślin z całego świata. Oto lista 10 najbardziej oszałamiających ogrodów botanicznych, które wyróżniają się pięknem, różnorodnością i atrakcyjnością.

Royal Botanic Gardens (Kew, Wielka Brytania)

fot. Ashley Coates; CC BY-SA 2.0

Położone na obrzeżach Londynu, Królewskie Ogrody Botaniczne Kew słyną z ogromnej kolekcji ponad 50 000 żywych roślin. Wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, zajmują powierzchnię 326 akrów i są domem obiektów takich jak Wiktoriańska Palmiarnia czy nowoczesna szklarnia Temperate House. Odwiedzający mogą również przejść przez kładkę Treetop Walkway, aby podziwiać panoramę oraz 10 stref klimatycznych wewnątrz szklarni.

Singapore Botanic Gardens (Tanglin, Singapur)

fot. Joshua Alan Eckert; CC BY 2.0 Deed

Ten 160-letni tropikalny raj jest jedynym ogrodem botanicznym wpisanym na listę UNESCO w regionie tropikalnym. Znany ze wspaniałego Ogrodu Orchidei i unikalnego, tropikalnego lasu deszczowego, ogród ten płynnie łączy swoją bujną zieleń z tętniącym życiem miejskim krajobrazem Singapuru.

Garden of Cosmic Speculation (Dumfriesshire, Szkocja)
fot. John Lord; CC BY 2.0 Deed

W przeciwieństwie do tradycyjnych ogrodów botanicznych, ten łączy naturę z matematyką, prezentując abstrakcyjne rzeźby i projekty krajobrazu inspirowane fraktalami i geometrią. Obejmuje 30 akrów i jest prywatny. Zwiedzający mają do niego dostęp jedynie raz w roku, zwykle w niedzielę pierwszego majowego święta, za pośrednictwem programu charytatywnego Scotland’s Gardens.

Villa d’Este (Tivoli, Włochy)
fot. Marian Florinel Condruz; PUBLIC DOMAIN CC0

Jest jednym z niezwykłych przykładów renesansowego projektowania ogrodów, słynącym ze wspaniałych fontann, tarasów i bujnych krajobrazów. Ten wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO obiekt został zamówiony przez kardynała Ippolito II d’Este w XVI wieku. Willa i ogrody odzwierciedlają majestat renesansu, łącząc klasyczne elementy z estetyką tamtych czasów.

Kenrokuen Garden (Kanazawa, Japonia)
fot. Masayuki (Yuki) Kawagishi; CC BY 2.0 Deed

Kenrokuen w Kanazawie to jeden z Trzech Wielkich Ogrodów Japonii, słynący z projektu, który łączy w sobie sześć tradycyjnych atrybutów idealnego ogrodu: przestronność, spokój, artyzm, starożytność, elementy wodne i malownicze widoki. Pochodzący z XVII wieku ogród posiada kręte rzeczki, herbaciarnie i jedną z najstarszych japońskich fontann.

Jardin Majorelle (Marrakesz, Maroko)
fot. flowcomm; CC BY 2.0 Deed

Położony w Marrakeszu Ogród Majorelle został pierwotnie zaprojektowany przez francuskiego malarza Jacquesa Majorelle, a następnie odrestaurowany przez projektanta mody Yves Saint Laurent. Tętniące życiem kobaltowo-niebieskie budynki w połączeniu z egzotycznymi roślinami i fontannami sprawiają, iż jest to jeden z najbardziej fotogenicznych ogrodów na świecie. Odwiedzający mogą również zwiedzić znajdujące się na miejscu Muzeum Berberów.

Montreal Botanical Garden (Montreal, Kanada)
fot. Hindrik Sijens; CC BY-NC-SA 2.0 Deed

Jeden z największych ogrodów botanicznych na świecie, 75-hektarowy obszar Montrealu jest domem dla 30 ogrodów tematycznych i 10 szklarni. Najważniejsze z nich to Ogród Japoński, Ogród Chiński i szklarnia tropikalnego lasu deszczowego. Montreal Botanical Garden oferuje również programy edukacyjne i wycieczki z przewodnikiem, które wtajemniczają odwiedzających do świata natury.

Keukenhof Gardens (Lisse, Holandia)
fot. Tom Jutte; CC BY-NC-ND 2.0 Deed

Znany również jako Ogród Europy, Keukenhof słynie z tętniących życiem wiosennych wystaw tulipanów, w których co roku kwitnie ponad 7 milionów cebulek kwiatowych. Położony w Lisse, ogród obowiązkowo należy odwiedzić w połowie kwietnia, kiedy tulipany są w szczytowej formie. Oprócz tego gatunku, w ogrodzie znajdują się różne obszary tematyczne, w tym ogród angielski i sekcja inspirowana Japonią.

Kirstenbosch National Botanical Garden (Kapsztad, RPA)
fot. Mattias Hill; CC BY-SA 3.0 Deed

Położony na zboczach Góry Stołowej, Kirstenbosch w Kapsztadzie jest jednym z najbardziej różnorodnych biologicznie ogrodów botanicznych na świecie. Koncentruje się na rodzimych roślinach południowoafrykańskich, w tym kultowej Protei królewskiej, i oferuje unikalny pasaż, który umożliwia odwiedzającym zobaczyć ogród z lotu ptaka.

Huntington Botanical Gardens (San Marino, Kalifornia, USA)
fot. ChrisGoldNY; CC BY-NC 2.0 Deed

Ogrody botaniczne Huntington w Kalifornii obejmują 16 różnych ogrodów tematycznych o powierzchni 120 akrów. Najważniejsze z nich to Ogród Japoński z elementami Zen, niedawno rozbudowany Ogród Chiński oraz rozległy ogród pustynny. W obiekcie znajduje się również biblioteka naukowa i dzieła sztuki, co czyni go idealnym połączeniem kultury i natury.

Każdy z tych ogrodów botanicznych oferuje coś wyjątkowego, od tropikalnych dżungli po przestrzenie historyczne i inspirowane sztuką. Zwiedzanie tych ogrodów to sposób na poznanie nie tylko życia roślin, ale także elementów kulturowych, historycznych i architektonicznych. Sprawiają one, iż każdy ogród jest odzwierciedleniem swojego regionu i historii.

Idź do oryginalnego materiału