Rhodesian ridgeback należy do psów myśliwskich. Silny i wytrzymały, sprawdzi się w roli stróża. Rhodesian ridgeback charakteryzuje się krótką sierścią oraz pręgą na grzbiecie. Niezależny, odważny i lojalny, dobrze czuje się zarówno w towarzystwie ludzi, jak i zwierząt. Sprawdza się również w psich sportach. Dowiedz się, jakie umiejętności ma Rhodesian ridgeback, ile kosztuje i jakich zasad należy przestrzegać w jego żywieniu i pielęgnacji.
Rhodesian ridgeback – podstawowe informacje
FCI | grupa IV, sekcja 3, nr wzorca 146 |
Długość życia | 9–12 lat |
Charakter | inteligentny, dumny, ostrożny, odważny |
Rozmiar | wysokość w kłębie: 63–69 cm samce, 61–66 cm samice, masa ciała: 36 kg samce, 32 kg samice |
Sierść | gęsta, krótka, błyszcząca |
Kraj pochodzenia | Afryka Południowa |
Rhodesian ridgeback – szczypta historii
Rhodesian ridgeback należy do najstarszych ras na świecie. Prawdopodobnie korzenie psa z charakterystyczną pręgą mogą sięgać aż czasów starożytnego Egiptu. Egipskie malowidła przedstawiające psy myśliwskie, datowane na 3000 r. p.n.e., ukazują czworonogi z pręgą na grzbiecie, co może potwierdzać ich starożytne pochodzenie. Wiele wskazuje na to, iż “rodezjany” to psy Hotentotów, czyli rdzennych mieszkańców Afryki Południowej pochodzących z Etiopii lub Sudanu. Hotentoci poszukując nowych terenów łowieckich, wędrowali przez Zambię, Rodezję i Tanzanię. Towarzyszyły im “rodezjany”, psy o silnym instynkcie łowieckim i wysokiej wytrzymałości na zróżnicowaną temperaturę.
W XVII wieku holenderscy kolonizatorzy dotarli do Przylądka Dobrej Nadziei i od razu zwrócili uwagę na wyjątkowych towarzyszy Hotentotów. Holendrzy postanowili uszlachetnić wygląd “rodezjanów”, krzyżując je z chartami, pointerami i mastifami. Hodowlę rasy Rhodesian ridgeback zapoczątkowano dopiero w XIX wieku dzięki myśliwemu Corneliusowi van Rooyenowi, który skojarzył swoje psy myśliwskie z przywiezionymi przez Charlesa Helma samicami Rhodesian ridgeback.
Najbardziej znaną hodowlą “rodezjanów” była założona w 1915 roku Eskdale Ridgeback przez Francisa Barnesa, w 1924 roku powstał pierwszy klub rasy Rhodesian ridgeback, a także opracowano wzorzec rasy. W Polsce psy Hotentotów pojawiły się dopiero w 1994 roku.
Rhodesian ridgeback – wygląd
Rhodesian ridgeback należą do dużych psów. Samce ważą 36 kg, samice 32 kg, a ich wysokość dochodzi do 69 cm w kłębie w przypadku samców i 66 cm w przypadku samic.
Głowa: długa, mózgoczaszka płaska i szeroka, kufa długa i mocna.
Oczy: okrągłe, umiarkowanie rozstawione.
Uszy: przylegające do głowy, wysoko osadzone, szerokie u nasady.
Ogon: niezbyt gruby, średniej długości, mocno osadzony, lekko zagięty ku górze.
Szata: krótka, gęsta, błyszcząca.
Umaszczenie: od jasnopszenicznego do czerwonopłowego, dopuszczalne są niewielkie białe znaczenia na palcach i przedpiersiu; nadmierna ilość bieli na przedpiersiu, łapach i brzuchu jest niedopuszczalna, podobnie jak czarne włosy na tułowiu i łapach.
Rhodesian ridgeback – charakter
Rhodesian ridgeback to pies inteligentny, silny, niezależny i wytrzymały. Dobrze czuje się zarówno w towarzystwie ludzi, jak i zwierząt. “Rodezjany” są wyjątkowo cierpliwe w stosunku do dzieci, tolerują również obecność innych zwierząt w domu, ale mają problem z zaakceptowaniem drugiego samca. Rhodesian ridgeback jest dumnym czworonogiem, odważnym, ale ostrożnym. Z rezerwą odnosi się do obcych, ale nie należy do agresywnych czy lękliwych. “Rodezjany” doskonale sprawdzają się w roli stróża, ponieważ są czujne i powściągliwe. Rhodesian ridgeback charakteryzuje się aktywnością i wytrzymałością, dlatego należy zapewnić mu odpowiednią ilość ruchu.
“Rodezjany” to psy o silnym instynkcie myśliwskim, może się więc zdarzyć, iż pupil tej rasy oddali się od opiekuna, gdy podejmie trop.
Rhodesian ridgeback – dla kogo?
Rhodesian ridgeback wymaga adekwatnego wychowania i traktowania, potrzebuje doświadczonego opiekuna. Rodezjany to dobry wybór dla osób prowadzących aktywny i ustabilizowany tryb życia. Rhodesian ridgeback dobrze czuje się wśród dzieci, a także innych zwierząt, jest cierpliwy i tolerancyjny. Potrzebuje dużej dawki ruchu, najlepszy do życia będzie dla niego dom z ogrodem. Przedstawiciel tej rasy mieszkający w mieszkaniu w bloku wymaga zapewnienia mu odpowiedniej ilości ruchu i codziennej aktywności.
Rhodesian ridgeback – cena
Cena za szczenię rasy rhodesian ridgeback z dobrej hodowli wynosi 1500–4000 zł. Na cenę szczenięcia składają się m.in.: opieka (w tym weterynaryjna) nad suką przez całe jej życie i w czasie ciąży, socjalizacja szczeniąt, odpowiednia dieta. Ceny czworonogów z profesjonalnych hodowli są wysokie, ponieważ opieka nad nimi wymaga ogromnego zaangażowania hodowców oraz wysokich nakładów pracy. Warto również rozważyć adopcję psa ze schroniska, jeżeli zależy nam na konkretnej rasie.
Rhodesian ridgeback – pielęgnacja
Rhodesian ridgeback nie wymaga zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Psy tej rasy linieją dwa razy do roku, najbardziej intensywnie w okresie wiosennym. W tym czasie należy pamiętać o codziennym wyczesywaniu pupila gumową szczotką. Raz w tygodniu trzeba sprawdzać uszy czworonoga, a także systematycznie skracać mu pazury. “Rodezjany” powinno się kąpać w razie potrzeby, najlepiej używając do tego specjalnego szamponu przeznaczonego dla psów krótkowłosych. Warto również pamiętać o regularnym myciu zębów i stosowaniu przysmaków dentystycznych. Rhodesian ridgeback dobrze znosi wysokie temperatury, ale jest mało odporny na mróz, dlatego w okresie zimowym warto wkładać pupilowi specjalny kubraczek.
Rhodesian ridgeback – żywienie
Rhodesian ridgeback należy do gwałtownie rosnących ras, wymaga zatem odpowiedniego żywienia. Pełnoporcjowy pokarm dobrej jakości dopasowany do wieku, aktywności fizycznej i stanu zdrowia czworonoga dostarczy mu wszystkie niezbędne składniki odżywcze, co przełoży się na jego dobrą kondycję i zdrowie. Dzienną porcję trzeba podzielić na przynajmniej dwa regularne posiłki o stałych porach. Warto pamiętać, iż pies nie powinien jeść 15 minut po spacerze i godzinę przed spacerem, a także o konieczności dostępu do czystej i świeżej wody.
Rhodesian ridgeback – zdrowie
Rhodesian ridgeback jest psem silnym i wytrzymałym, ale ma predyspozycje do takich chorób, jak:
- zatoka skórzasta,
- dysplazja stawów biodrowych i łokciowych,
- osteochondroza stawu ramiennego,
- rozszerzenie i skręt żołądka,
- niedoczynność tarczycy,
- młodzieńcze zapalenie kości (enostoza),
- alergie pokarmowe.
Rhodesian ridgeback – ciekawostki
- Rhodesian ridgeback należy do najstarszych ras na świecie, co potwierdzają malowidła ze starożytnego Egiptu datowane na 3000 lat p.n.e.
- Wizerunek psa z charakterystyczną pręgą na grzbiecie odkryto na wietnamskiej wyspie Phu Quoc.
- Lorna i Powder to imiona samic rasy Rhodesian ridgeback przywiezionych z Rodezji (dzisiejsze Zimbabwe) przez Charlesa Helma, które zapoczątkowały hodowlę i nową rasę.
- Judy i Dingo to pierwsze czworonogi ze słynnej hodowli Eskdale Ridgeback Francisa Barnesa.
- Rhodesian ridgeback dzięki wyjątkowemu węchowi sprawdza się jako pies policyjny, dlatego w niektórych krajach “rodezjany” wspierają służby w wykrywaniu narkotyków. Psy tej rasy odnajdują się również w ratownictwie.
- Rhodesian ridgeback ze względu na silny instynkt łowiecki doskonale radził sobie podczas polowań na duże drapieżniki, a także jako pies stróżujący. Rodezjany miały za zadanie wytropić i osaczyć ofiarę, a następnie zatrzymać ją do czasu przybycia myśliwego.
- Rodezjany można szkolić w zakresie ogólnego posłuszeństwa, ale w przypadku tej rasy szkolenie obronne nie jest polecane.
- Rhodesian ridgeback nadaje się do uprawiania niektórych psich sportów, np.: obedience, agility oraz taniec z psem.
Rhodesian ridgeback – przykładowe imiona
Przykładowe imiona dla psa: Boss, Fuks, Hunter, Ares, Piorun, Zeus, Gaspar, Fedor, Rox, Boks, Nero.
Przykładowe imiona dla suki: Berta, Strzała, Żarka, Luna, Saba, Tundra, Kola, Mika, Roxi, Leya.