Przycinanie storczyków. Zobacz, jak je wykonać, aby parapet zalało morze kolorowych pąków kwiatowych

3 godzin temu
Zdjęcie: Fot. Archiwum prywatne


Storczyki to wymagające kwiaty. Przestrzeganie wymagań pielęgnacyjnych tej rośliny może się jednak opłacić. W nagrodę możemy cieszyć oczy pięknymi, kolorowymi pąkami. Zobacz, jak przeprowadzić cięcie, aby dodatkowo wzmocnić rozrost tych zjawiskowych okazów.
Storczyki to jedne z piękniejszych kwiatów doniczkowych, które można spotkać w wielu domach, biurach i innych przestrzeniach publicznych. Choć orchidee słyną ze swoich dość wygórowanych wymagań pielęgnacyjnych, wciąż zajmują szczególne miejsce w sercach miłośników roślinności. Oprócz odpowiedniej dawki wody, nawozów i zapewnienia im adekwatnych warunków uprawowych, warto pamiętać o jeszcze jednym, niezwykle ważnym zabiegu. Dzięki niemu można znacząco wpłynąć na rozrost pąków.


REKLAMA


Zobacz wideo Kwiatek z ciasta drożdżowego - nigdy nie zwiędnie


Jak dbać o storczyka? Każdy element pielęgnacji jest ważny
W zależności od odmiany każdy storczyk charakteryzuje się odmiennymi wymogami pielęgnacyjnymi. Na ogół jednak są one bardzo zbliżone. Oznacza to, iż te zjawiskowo piękne kwiaty będą najlepiej odnajdywały się w jasnych pomieszczeniach, w których temperatura powietrza wynosi od 18 do 25 stopni. Do prawidłowego wzrostu przyczynia się również odpowiednie wypełnienie doniczki. Drenaż z chipsów kokosowych, torfu oraz keramzytu jest jednym z wielu czynników, który sprawia, iż roślina wydaje spektakularne pąki. Ważne jest również podlewanie i dostarczanie składników odżywczych poprzez nawożenie. Ostatnim istotnym elementem pielęgnacyjnym jest przycinanie łodyg przekwitniętych kwiatów. Ten zabieg potrafi zdziałać prawdziwe cuda.


Jak przyciąć storczyka? Pamiętaj o dezynfekcji narzędzi
Przycinanie łodyg storczyka, tak jak w przypadku wszystkich innych roślin, stanowi niezwykle istotny zabieg, który ma realny wpływ na późniejszy rozrost kwiatów. Po przekwitnięciu, kiedy zauważymy, iż pędy zaczynają tracić kolor (brązowieć lub żółknąć) oraz usychać, należy sięgnąć po sekator. Zanim jednak wprawimy w ruch oczyszczone wcześniej narzędzie ogrodnicze, warto dokładnie przyjrzeć się orchidei. Choć z reguły pędy, które już raz wydały owoce, nie zakwitają na nowo, czasami dochodzi do sytuacji, iż pomimo przejścia procesu przekwitania, łodyga wciąż pozostaje zielona. W tym przypadku należy postawić na ograniczone cięcie. jeżeli jednak poszczególne części orchidei znacząco zmieniły kolor i zaczęły usychać, bez zawahania przytnij ją u samej nasady (przy miejscu, w którym wyrastają liście).
Zobacz też: Trudno oderwać od niej wzrok. Ta egzotyczna roślina to zachwycająca alternatywa dla storczyków
Pamiętaj, iż usuwanie uszkodzonych oraz uschniętych części kwiatu jest niezwykle ważne. Pozwala roślinie skupić się na zdrowych elementach, dzięki czemu pąki są piękniejsze i dłużej mogą cieszyć nasze oczy.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału