Czy jesteś opiekunem kota zmagającym się z kulami włosowymi? Dowiedz się, jakie są objawy i jak zapobiegać kształtowaniu się kul włosowych dzięki poniższym wskazówkom.
Czym są kule włosowe i dlaczego powstają?
Koty są znane z samodzielnej dbałości o swoją czystość. Poświęcają aż 25% swojego życia na tę aktywność. Niestety, ich codzienna higiena może prowadzić do problemów związanych z połykaniem własnej sierści.
Podczas lizania swojej sierści, kot połyka część włosów, które zatrzymują się na jego języku. Anatomiczna budowa języka kota sprzyja połykaniu włosów podczas pielęgnacji, a częste lizanie sprzyja gromadzeniu się sierści w żołądku. zwykle włosy te naturalnie są wydalane bez żadnych problemów dla układu pokarmowego. Jednak w niektórych przypadkach pozostają one w żołądku i tworzą tzw. kule włosowe (pilobezoary). Może to powodować dyskomfort i prowadzić do problemów zdrowotnych. jeżeli nie podjęte zostaną odpowiednie działania.
Objawy kul włosowych
Sierść, która dostaje się do przewodu pokarmowego, może prowadzić do tworzenia się kul włosowych i objawów klinicznych, takich jak:
- Wymioty, próby wymiotowania, krztuszenie się
- Spadek apetytu
- Apatia
- Zaparcia
- Biegunka
Jeśli zauważysz jeden lub więcej z powyższych objawów, zalecamy skontaktowanie się z zaufanym weterynarzem w celu ustalenia najlepszego sposobu postępowania.
Zapobieganie i zwalczanie kul włosowych
Koty z długą i średnią sierścią (np. perskie i maine coon) są bardziej podatne na tego typu problemy, podobnie jak koty, które często się lizą. Języki kotów są pokryte małymi, skierowanymi do tyłu wypustkami. Ta specyficzna budowa języka pomaga usuwać sierść, ale także ułatwia jej połykanie, co może prowadzić do tworzenia się kul włosowych. Inne czynniki sprzyjające tworzeniu się kul włosowych to nadmierne linienie (np. na skutek alergii) oraz zaburzenia perystaltyki przewodu pokarmowego.
Aby zapobiec powstawaniu kul włosowych, warto regularnie pielęgnować sierść kota. Regularne szczotkowanie pomoże usunąć luźną sierść i zmniejszyć jej ilość.
Dodatkowo, żywienie kota wysokiej jakości karmą może pomóc w zapobieganiu powstawaniu kul włosowych. Szczególnie ważne jest zwiększenie zawartości włókna w diecie, które wspiera pasaż żołądka, przyspiesza usuwanie sierści.
Rozwiązanie Farminy w walce z kulami włosowymi
Farmina zawsze dba o zdrowie psów i kotów, dlatego poszerzyła swoją ofertę o nowy produkt N&D Quinoa Hairball. Wyjątkowa mieszanka włókna grochu, pulpy buraczanej, babki płesznik i innych źródeł włókna pokarmowego zmniejsza prawdopodobieństwo powstawania kul włosowych, przyspiesza pasaż treści, wspiera prawidłowe trawienie i ułatwia wypróżnianie sierści z przewodu pokarmowego.
Ogólnie rzecz biorąc, zastosowanie quinoa w diecie funkcjonalnej N&D Quinoa Hairball stanowi dodatkową warstwę odżywczą karmy, co sprawia, iż jest ona doskonałym wyborem dla opiekunów kotów poszukujących wysokiej jakości karmy, która pomaga zapobiegać i radzić sobie z kulami włosowymi u ich kocich przyjaciół.
Jakie są zalety karmy N&D Quinoa Hairball?
Poniżej przedstawiamy cechy karmy Farmina N&D Quinoa Hairball dla kotów:
- Wyjątkowa mieszanka włókna grochu, pulpy buraczanej, babki płesznik i innych źródeł włókna pokarmowego zmniejsza prawdopodobieństwo powstawania kul włosowych.
- Formuła przyspiesza pasaż treści, wspiera prawidłowe trawienie i ułatwia wypróżnianie sierści z przewodu pokarmowego.
- Wysoka zawartość białka: 91% pochodzi z białka pochodzenia zwierzęcego, co pomaga ograniczyć gromadzenie się tłuszczu.
Dzięki diecie N&D Quinoa Hairball możesz pomóc swojemu kotu utrzymać zdrową sierść i uniknąć problemów z kulami włosowymi. Pamiętaj, iż regularna pielęgnacja i adekwatna dieta to najważniejsze czynniki w zapobieganiu tym nieprzyjemnym dolegliwościom u Twojego kota.