W Polsce paprykę uprawia się jako roślinę jednoroczną (z uwagi na klimat). Należy do rodziny psiankowatych, a więc jest powiązana m.in. z pomidorami. zwykle decydujemy się wysiać paprykę o słodkich owocach. One dobrze odnajdą się w surówkach, leczo czy zupach. Uprawa tej rośliny nie należy do trudnych, ale warto znać jej podstawowe wymagania. Gwarancją sukcesu jest zdrowa rozsada, adekwatne nawożenie i żyzna gleba. Termin wysiewu papryki do doniczek też jest decydujący. Dopilnuj go, a uzyskasz zdrowe i bogate plony we właściwym czasie.
Kiedy siać paprykę?
Konkretny termin wysiewu papryki zależy od odmiany. Można przystąpić do siewu już od końca stycznia. Przez cały luty, aż do 15-16 marca ogrodnicy mają czas, by zapoczątkować uprawę. Potem trzeba wykazać cierpliwość. Pierwsze kiełki zwykle wyrastają po kilkunastu dniach, a rozsada postępuje naprzód przez ok. 2-3 miesiące. Wtedy sadzonki powinny mieć zapewnione przyjazne warunki.
Jak prawidłowo siać paprykę?
W podłożu należy zrobić dołek na głębokość około pół centymetra i umieszczać nasiona, a następnie zakryć je niezbyt grubą warstwą gleby i lekko podlać. Młode roślinki należy przesadzać z rozsady do gruntu po 15 maja, gdy minie ryzyko przymrozków. Wcześniej, przez ok. 2 tygodnie paprykę trzeba zacząć hartować.
Papryka jest rośliną ciepłolubną. Preferuje glebę o temperaturze nie niższej niż 20°C, stanowisko słoneczne i ciche. Trzeba ją regularnie podlewać, bo źle znosi przesuszenie. Nie należy jej sadzić na glebie, na której wcześniej rosły pomidory, ziemniaki i bakłażany.