Różowe grzyby możesz uprawiać w domu. Są lekkostrawne, niskokaloryczne i pełne witamin

top.pl 4 godzin temu
Zdjęcie: /Pixel


Wbrew pozorom nie jest to grzyb na miarę Krainy Czarów, nie jest on również zmodyfikowany. Natura stworzyła takie różowe cudo, które nie dość, iż pięknie wygląda, to jest również zdrowe i smaczne. Do tego można go hodować w domu — potrzeba kilku rzeczy i dobrych warunków, jednak przy odrobinie pracy można zbierać piękne okazy we własnym mieszkaniu.

Ten niezwykły grzyb to boczniak różowy. jeżeli uwielbiasz zbierać grzyby i nie widziałeś go w lesie to nic dziwnego. Ten rodzaj boczniaka nie występuje naturalnie w Polsce, jednak bez problemu można go uprawiać w domu tak jak, chociażby pieczarki. Naturalnie rośnie w tropikach. Osiąga średnicę od 4 do 10 cm. Jego kapelusz jest gładki od zewnątrz, wewnątrz znajdują się gęsto ułożone blaszki o kolorze jaśniejszym niż kapelusz.

Dlaczego warto jeść boczniaki różowe? Nie tylko bajkowy kolor

Boczniak różowy to nie tylko piękny dodatek do rozmaitych dań, ale również źródło wielu ważnych dla organizmu mikroelementów. W 100 g świeżych boczniaków znajdziemy ok. 28 kcal, 3 g białka, 6 g węglowodanów, 2,3 g błonnika oraz 0,4 g tłuszczu. Zawiera także liczne witaminy i minerały w tym wapno, żelazo, cynk, magnez, mangan, selen, witamin z grupy B oraz witaminę D. Dzięki zawartości beta-glukanów wpiera układ odpornościowy, może także pomagać w obniżeniu cholesterolu oraz regulacji poziomu cukru we krwi.

Boczniak różowy to dobre źródło przeciwutleniaczy, chroniących organizm przed wolnymi rodnikami, które mogą mieć m.in. negatywny wpływ na starzenie się komórek oraz zwiększać ryzyko zachorowania na niektóre chorób. Dzięki zawartości folianów mogą być dobrym dodatkiem do jadłospisu kobiet starających się o dziecko, gdyż te składniki wspierają płodność.

Boczniaki różowe to świetna alternatywa dla osób niejedzących mięsa, która może dostarczyć sporo białka roślinnego. Dodatkowo w przeciwieństwie do np. borowików są zdecydowanie łatwiej trawione przez organizm, nie zalegają w żołądku, przez co mogą być spożywane przez osoby bazujące na produktach lekkostrawnych.

Sprawdź też: Te grzyby możesz zbierać w styczniu. Smakują jak owoce morza, a w Polsce rosną wszędzie

Uprawa boczniaków w domu — o tym warto pamiętać

Najłatwiej zacząć od zakupu gotowej grzybni — w sklepach znajdziemy sporo wariantów, już od kilkunastu zł za 20 sztuk grzybni na kołkach. Taka grzybnia daje plony średnio przez 3-6 lat. Owocniki mogą pojawić się już choćby 3 miesiące po zaszczepieniu. Można również kupić gotowe podłoże z grzybnią, wtedy znacznie szybciej zdobędziemy grzyby, bo już choćby po 2 tygodniach.

Boczniaki można samodzielnie uprawiać w domu, ogrodzie czy też szklarni. W przypadku zakupu gotowej grzybni warto postępować zgodnie z zaleceniami producenta. Temperatura, w której powinny się znajdować grzyby wynosi od 18 do 25 st. C. Powietrze powinno mieć wysoką wilgotność. Boczniaki jak już zaczną się pojawiać to rosną bardzo szybko. Najlepiej zbierać średnie okazy (kapelusze o średnicy ok. 5-7 cm). Przerośnięte mogą stać się łykowate, przez co będą gorsze w smaku. Grzyby ścinamy przy podstawie — nie wyrywamy i nie wykręcamy, aby nie uszkodzić grzybni.

Przeczytaj też: Mało kto pamięta o tym napoju. Pij go codziennie, wątroba gwałtownie ci podziękuje

Co można zrobić z boczniaków?

Grzyb ten ma lekko orzechowy smak, idealnie komponuje się w gulaszach, zupach i sosach. Niestety podczas obróbki cieplnej jego różowy kolor zanika. Boczniaki można suszyć, gotować lub grillować w zależności od preferencji. Idealnie wchłaniają przyprawy, dzięki czemu same w sobie mogą stanowić świetną przekąskę. Podczas przyrządzania boczniaków różowych unikaj ich nadmiernego moczenia — lepiej wyczyścić je dzięki pędzelka, jeżeli są bardzo brudne to można je płukać pod bieżącą wodą.

Zobacz też:

Tak wybierzesz najzdrowsze awokado. Na to zwróć uwagę w czasie zakupów

Dietetyk: stosuj te 10 zasad codziennie. Schudniesz i będziesz zdrowszy

Masz problemy ze snem? Wieczorem zjedz dwie łyżki tego, a zaśniesz jak dziecko

Idź do oryginalnego materiału