Zamiokulkas jest jedną z najchętniej wybieranych roślin doniczkowych do domu. Swoją popularność zawdzięcza nie tylko tropikalnemu wyglądowi, ale przede wszystkim prostej uprawie. Ma niskie wymagania, rośnie w cieniu i nie trzeba go regularnie podlewać, dlatego doskonale sprawdza się u amatorów, którzy nie mają jeszcze wprawy w pielęgnacji roślin. Nie oznacza to jednak, iż można o niej zupełnie zapomnieć. Czasem zdarza się, iż zamiokulkas marnieje i nie wypuszcza nowych liści. Wówczas warto zastosować pewien zabieg.
REKLAMA
Zobacz wideo Przesadzajcie, a urośniecie! Oto, jak powinno się przesadzać rośliny doniczkowe!
Gdzie powinien stać zamiokulkas? Zapamiętaj te zasady pielęgnacji
Mogłoby się wydawać, iż zamiokulkas to najprostsza roślina w pielęgnacji. Nie ma wielu wymagań, rzadko choruje i nie pada ofiarą szkodników. Czasami jednak bywa uparta. jeżeli chcemy, żeby ten okaz przez lata rósł w naszym domu, warto pobudzić go do wypuszczenia nowych liści. Na początek należy zapamiętać kilka podstawowych zasad uprawy tego gatunku.
Zamiokulkas najlepiej czuje się na stanowiskach półcienistych z rozproszonym światłem.
Lubi ciepło, a zatem powinien rosnąć w pomieszczeniu z temperaturą w okolicach 20-25 stopni Celsjusza.
Gleba pod zamiokulkasem powinna być żyzna, próchnicza i przepuszczalna, najlepiej o odczynie lekko kwaśnym.
To sukulent, co oznacza, iż nie wymaga regularnego podlewania, ponieważ na długo gromadzi zapasy wody. Nawadniamy go dopiero wtedy, gdy ziemia zupełnie przeschnie.
To jednak nie wszystko. W uprawie zamiokulkasa przyda nam się jeszcze jeden trik, który pobudzi roślinę do wzrostu.
Zobacz też: Dodaj kilka kropli do wody i podlej piwonie. Wiosną obsypią się kaskadami pięknych kwiatów
Jak się podlewa zamiokulkasa? Wypróbuj metodę japońską
Rośliny w Japonii mają ogromne znaczenie i nierzadko przypisuje się im istotną symbolikę. Nic zatem dziwnego, iż Japończycy przywiązują do ich pielęgnacji wielką wagę. Mają choćby swój trik na pobudzenie roślin do wzrostu, kwitnienia i wypuszczania kolejnych liści. Jest nim podlewanie wodą po ryżu. Ta metoda doskonale sprawdzi się w przypadku upartego zamiokulkasa. Wystarczy, iż do słoika wsypiemy miarkę ryżu i zalejemy ją ciepłą wodą. Następnie należy zakręcić naczynie i odstawić je na kilka godzin. Gdy woda zmętnieje, odcedzamy ryż, a powstałym płynem podlewamy roślinę. Już po kilku dniach powinniśmy zauważyć na zamiokulkasie nowe pędy.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.