jeżeli zastanawiasz się, co warto posadzić w przydomowym ogrodzie, to postaw na agrest. Polacy go nie doceniają, a to ogromny błąd. Ten owoc jest nie tylko smaczny, ale też bardzo zdrowy. Zawiera witaminę C, witaminę E, witaminy z grupy B, kwas foliowy oraz wiele wartościowych minerałów, takich jak magnez, potas, żelazo, fosfor i miedź. Ponadto można go wykorzystać w kuchni na wiele różnych sposobów, zwłaszcza do przygotowania domowych przetworów. Aby jednak mieć pewność, iż latem otrzymamy obfite zbiory, należy dobrze zadbać o krzaczki. Jednym z najważniejszych aspektów jest nawożenie.
REKLAMA
Zobacz wideo Prof. Chojnicki: Wyższa temperatura nie zawsze sprowokuje przyrost roślin
Kiedy zasilić agrest? To dobry moment na pielęgnację
Wczesna wiosna to czas na rozpoczęcie pielęgnacji agrestu. Krzew kwitnie w kwietniu i maju, co zwiastuje nadchodzące owocowanie. Pierwsze owoce powinny pojawić się w lipcu, więc jeżeli chcemy, by tegoroczne zbiory były obfite, trzeba teraz podjąć odpowiednie kroki. jeżeli jeszcze nie masz krzewu w swoim ogrodzie, to zasadź go w ciepłym miejscu, ale nie bezpośrednio na słońcu. Stanowisko może być choćby lekko zacienione, byle było osłonięte przed wiatrem. Gleba pod agrestem powinna być przepuszczalna i próchnicza, o lekko kwaśnym odczynie utrzymującym się na poziomie około 6,5 pH. Roślinę trzeba regularnie podlewać, zwłaszcza w okresie letnim, gdy pędy gwałtownie się przesuszają. Pamiętaj, by wlewać wodę bezpośrednio do ziemi, a nie na liście. W ten sposób zminimalizujesz ryzyko rozwoju chorób grzybowych.
Zobacz też: To najlepsi sąsiedzi dla marchwi. W towarzystwie tych roślin warzywa urosną dorodne i soczyste
Kiedy nawozić agrest? Naturalne nawożenie agrestu
Kwiecień to dobry moment na pierwsze nawożenie agrestu. Lepiej jednak zrezygnować z chemicznych preparatów ze sklepu i zamienić je na naturalny kompost. Najlepiej sprawdzi się obornik. Jest on bogaty w azot, potas i fosfor, które wspomagają rośliny w zdrowym rozwoju, szybkim wzrośnie i obfitym owocowaniu. Jak zastosować taką odżywkę? Postaw na obornik kurzy lub bydlęcy. Pamiętaj, aby wcześniej rozcieńczyć go wodą w proporcji 1:10, by nie doszło do przenawożenia. Tak przygotowany nawóz przyjmie się o wiele lepiej i będzie łatwiejszy w użyciu. Rozlej go pod krzewami, a już za kilka tygodni zobaczysz efekty.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.