Biało-czarne charakterystyczne ptaki, które spotykamy w ogrodach zoologicznych, zawsze budzą ogromną sensację. Ich zabawny chód i imponujące skoki do wody przyciągają zawsze tłumy. Warto dowiedzieć się jednak, jak wygląda życie tych ptaków na wolności, w dzikiej naturze!
Kim są, gdzie żyją i z kim nie mogą się przyjaźnić?
Pingwiny to oczywiście ptaki, mimo tego, iż nie potrafią latać. Takie organizmy nazywamy nielotami. Oznacza to, iż w wyniku zmieniania się gatunku na przestrzeni lat utraciły one zdolność do lotu. Pingwiny żyją w środowisku, w którym zdecydowanie bardziej przydaje im się mistrzowska zdolność pływania niż latania. Właśnie tę funkcję teraz spełniają ich skrzydła, są niczym rybie płetwy.
Na Ziemi żyje w tej chwili kilkanaście gatunków pingwinów! Jednak żadnego z nich nie spotkamy naturalnie w Polsce czy choćby Europie. Wszystkie oprócz jednego występują po drugiej stronie naszego globu na półkuli południowej. Zamieszkują chłodne wody przy wybrzeżu Ameryki Południowej, Australii i Antarktydy. Co ciekawe, mimo iż kojarzą nam się z lodowcami i zimą spotkać można je również na piaszczystych plażach. Dwa gatunki tych ptaków żyją na stałe w Afryce!
Często wydaje nam się, iż pingwiny i niedźwiedzie polarne mają ze sobą wiele wspólnego. A czy żyją ze sobą w zgodzie? W sumie to ciężko powiedzieć, bo te zwierzęta nigdy się ze sobą nie spotykają! Mimo iż kojarzą się z tym samym środowiskiem życia, tak naprawdę te zwierzęta występują po dwóch przeciwległych stronach kuli ziemskiej! Niedźwiedzie na północy, a pingwiny na południu. Dlatego ich ewentualne spotkanie możliwe jest tylko w zoo!
Wzrost, wygląd i waga – biologia pingwinów
Organizmy pingwinów są unikatowe i znacząco różnią się od tych typowo spotykanych w świecie ptaków. Po pierwsze wyróżniają się rozmiarem i wagą. Większość ptaków musi mieć bardzo zredukowaną masę ciała, w końcu od tego zależy, czy uda się im łatwo wznieść w powietrze.
W świecie pingwinów waga nie ma aż takiego znaczenia, największe, pingwiny cesarskie, są naprawdę ogromne! To zwykle ten gatunek najczęściej widzimy w programach telewizyjnych czy na zdjęciach. Mierzą one powyżej 1 metra wysokości, a ważą choćby 45 kg! Oczywiście istnieją też mniejsze okazy, pingwin mały zamieszkujący wybrzeża Australii ma mniej niż pół metra i waży niecały kilogram!
Ciało pingwinów wygląda, jakby było pokryte futrem, ale w rzeczywistości jest niezwykle gęsto porośnięte piórami. Dokładnie tworzą je trzy warstwy piór, które zachodzą na siebie dachówkowo, zapewniając im nieprzemakalną strukturę.
To bardzo ważne przystosowanie do życia w chłodzie i wodnych warunkach. W ciągu swojego codziennego życia nurkują one w lodowatej toni w poszukiwaniu pożywienia. Pióra posiadają więc ogromnie istotną rolę izolacyjną, dzięki nim pingwiny mogą się poczuć, jakby były nurkami w ciepłych piankach!
Dodatkowo zwierzęta te natłuszczają swoje pióra dzięki wydzielinie powstającej w gruczole kuprowym. Dzięki temu jeszcze lepiej chronią się przed wychłodzeniem organizmu. interesujący jest również sam proces linienia – czyli gubienia piór. W odróżnieniu od innych ptaków nie zrzucają ich sukcesywnie przez cały rok, a w określonym momencie w roku.
Ponadto pingwiny to jedyne ptaki, które przemieszczają się w wyprostowanej postawie ciała. Posiadają świetny słuch, a także dobry wzrok choćby pod wodą! Mają niezwykle silne skrzydła, które służą im do pływania. To dzięki nim czują się dobrze w wodzie i mimo iż dość nieporadnie chodzą po lądzie, to pływają z ogromną gracją.
Pod skórą zwierzęta te mają pokaźną warstwę tłuszczu, która również je ogrzewa i pomaga przetrwać surowe warunki. istotny jest także ogon, mimo iż ledwo widoczny to jest niezwykle przydatny pod wodą, pomaga zwinnie sterować ciałem.
Zwyczaje i natura pingwinów
Pingwiny to zwierzęta niesamowicie społeczne! Naturalnie można zaobserwować całe kolonie tych zwierząt składającej się z tysięcy osobników żyjących wspólnie. W momentach bardziej srogich mrozów wszystkie zwierzęta zbliżają się do siebie i w ten sposób “przytulając się” ogrzewają się nawzajem i chronią się przed drapieżnikami.
A jak odnaleźć się nawzajem w tak ogromnej grupie? dzięki dźwięku! Pingwiny wydają bardzo charakterystyczne odgłosy. Dzięki temu są wstanie zlokalizować się pośród innych towarzyszy, ale również gwałtownie poinformować o zbliżającym się zagrożeniu.
Te zwierzęta to też bardzo wierni partnerzy. Kiedy już połączą się w parę, ta relacja może trwać choćby całe ich życie. Razem wspierają się podczas wysiadywania jaj i dbania o młode potomstwo. zwykle samice składają dwa jaja, które wysiadują samce. Mogą budować gniazda z kamieni lub ogrzewać jaja, wytrwale trzymając je między nogami.
Niestety w ostatnich latach coraz więcej ekspertów zabiera głos w sprawie tych ptaków. Apelują oni, iż zmieniający się klimat na Ziemi może ogromnie zmniejszyć liczbę tych zwierząt. o ile prognozy się spełnią, do 2100 roku choćby 80% kolonii pingwinów cesarskich prawie całkowicie wyginie!
Literatura:
https://kids.nationalgeographic.com/animals/birds/topic/penguin-facts
https://www.nationalgeographic.com/animals/birds/facts/emperor-penguin
https://www.ekologia.pl/wiedza/zwierzeta/pingwiny
https://www.medianauka.pl/pingwiny#rozmnazanie
https://www.tawernaskipperow.pl/czytelnia/ciekawostki/po-co-pingwinowi-sweter%253F/7721
https://www.medianauka.pl/pingwin-cesarski
https://www.medianauka.pl/pingwin-maly
https://scienceinpoland.pap.pl/aktualnosci/news%2C358523%2Cpingwinom-cesarskim-grozi-zaglada.html
https://www.penguins-world.com/penguin-behavior/
https://www.calacademy.org/explore-science/common-penguin-behaviors
https://science.jrank.org/pages/5081/Penguins-Social-behavior.html
https://www.national-geographic.pl/artykul/pingwin-najlepszym-ojcem