Jaki komputer wybrać?
Podstawowa kwestia to wybór między komputerem stacjonarnym i laptopem gamingowy. Pierwsza opcja gwarantuje większą wydajność, daje możliwości rozbudowy oraz pozwala na lepsze chłodzenie. Komputer stacjonarny to idealny wybór dla młodego gracza (sprawdź: https://www.euro.com.pl/komputery-stacjonarne-pc,komputer-dla-graczy!1.bhtml). A co z laptopem? Jego główna zaleta to mobilność. jeżeli dziecko będzie korzystać z komputera poza domem, właśnie laptop będzie lepszym wyborem.
Wydajność komputera dla młodego gracza
To adekwatnie najważniejszy parametr, który decyduje o komforcie zabawy i nauki. Komponenty takie jak procesor, karta graficzna, pamięć RAM i dysk twardy pozwalają cieszyć się płynnością gier, a także szybkością działania całego systemu.
Odpowiedni procesor
Procesor (CPU) odpowiada za wykonywanie obliczeń i zarządza działaniem programów komputerowych. W przypadku gier podstawa to wysokie taktowanie i liczba rdzeni. Minimalny procesor to Intel Core i5 lub AMD Ryzen 5. Słabszy może nie radzić sobie z najnowszymi tytułami i powodować tzw. „wąskie gardło”, czyli sytuację, w której GPU się nudzi, bo CPU nie nadąża. Warto pamiętać, iż procesory z oznaczeniem „F” nie mają zintegrowanej grafiki, jednak mniej kosztują. Nie jest to problem tylko w sytuacji, w której komputer ma oddzielną kartę graficzną.
Karta graficzna (GPU)
To najważniejszy komponent dla gracza. Karta odpowiada za generowanie grafiki, wyświetlanie szczegółów i płynność animacji. Początkujący gracze będą zadowoleni z NVIDIA GTX 1660 Super. Spisze się ona w grach w Full HD (1080p) na średnich/wysokich ustawieniach. Dobry wybór to też NVIDIA RTX 3050, która oferuje już wsparcie dla technologii ray tracing i DLSS, co zapewnia lepsze wrażenia w nowszych grach. Z kolei karta AMD Radeon RX 6600 zapewnia bardzo dobry stosunek ceny do jakości, a przy tym dobrze sprawdza się w grach 1080p.
Pamięć RAM – płynność działania
Dzięki RAM komputer przechowuje dane, z których korzystają gry i aplikacje w czasie rzeczywistym. Minimum to 16 GB DDR4, czyli obecny standard, który pozwala grać, korzystać z przeglądarki i komunikatorów bez zacięć. jeżeli dysponujesz dużym budżetem lub zależy Ci na sprzęcie, który długo się nie zestarzeje, 32 GB to dobry wybór. Taka pamięć przyda się także wtedy, gdy dziecko zamierza zająć się streamowaniem, montażem filmów czy pracą w programach typu Blender.
Dysk komputera
Typ dysku decyduje o szybkości ładowania gier i systemu. Masz do wyboru:
- SSD (Solid State Drive) – tutaj minimum to 512 GB, ponieważ większość nowszych gier zajmuje od 50 do 150 GB. Uwzględnij, iż dysk SSD przyspiesza uruchamianie systemu, gier i aplikacji. Jest cichy, bezawaryjny i szybki. Możesz wybrać SATA SSD (tańszy, ale wolniejszy) lub NVMe SSD (droższy, ale dużo szybszy).
- Dysk HDD (talerzowy) – spisze się jako drugi dysk, np. 1 TB na dodatkowe pliki, filmy, kopie zapasowe. Nie nadaje się do instalacji gier AAA – są za wolne.
Wiek dziecka i rodzaj gier
Od wieku dziecka i gier, w które chce ono grać, zależy to, jakie podzespoły okażą się optymalne. Młodsze dzieci w wieku od 8 do 12 lat zwykle grają w niewymagające techniczne tytuły takie jak Minecraft, Roblox czy Fortnite. Do ich płynnego działania wystarczy średniej klasy komputer z podstawową kartą graficzną i procesorem.
Starsze dzieci i nastolatki (13+ lat) grają w bardziej zaawansowane gry, takie jak Counter-Strike 2, Valorant, GTA V, FIFA czy takie z gatunku survival i RPG. Tutaj potrzebny jest mocniejszy sprzęt – z wydajną kartą graficzną, lepszym procesorem i większą ilością pamięci RAM. Planując zakup komputera, należy więc wziąć pod uwagę nie tylko aktualny wiek dziecka, ale też jego rozwijające się zainteresowania oraz potencjalny wzrost wymagań w najbliższych latach.
Zdj. główne: materiał partnera