Piękne kwiaty, ale i przydatne zioła. Arboretum w Marculach czeka na zwiedzających

4 miesięcy temu
Zdjęcie: marcul


Kwitnące drzewa i krzewy – tak wygląda wiosna w ogrodzie botanicznym. W arboretum przy Nadleśnictwie Marcule można teraz oglądać wiele gatunków roślin wiosennych.

Na dziewięciu hektarach zasadzone jest kilkaset gatunków roślin, które teraz wyglądają najpiękniej. I chociaż przekwitły już magnolie i forsycje, a kilku gatunkom kwitnącym wiosną zaszkodził mróz, to w ogrodzie pozostały kwiaty odporne na niskie temperatury. Są to na przykład obiela groniasta, która teraz jest obsypana białymi kwiatami. Niebawem zakwitną też irysy, a do życia budzi się ogród ziołowy.

W arboretum jest także alpinarium z wieloma gatunkami roślin górskich, zegar słoneczny o konstrukcji równikowej i bogata kolekcja rzeźb drewnianych, które powstały podczas plenerów artystycznych. Nawiązują one głównie do przyrody, ale są i takie, które zainspirowane zostały twórczością Bolesława Leśmiana, odwiedzającego często pobliską Iłżę.

Miłośnicy przyrody w Marculach mają okazję zapoznać się z ochroną przyrody w wielu odsłonach. Na terenie ogrodu ustawione są np. domki dla pszczół murarek, ale jest też sektor do nauki pszczelarstwa.

Dzieci najchętniej zaglądają do zagrody edukacyjnej „Nasze zwierzęta”. Można tam zobaczyć daniele, muflony, owce i osiołki.

Arboretum w Marculach zostało założone kilkanaście lat temu na terenie po osadzie leśnej. Po wojnie była tam wioska, zasiedlona przez leśników, która liczyło około 50 mieszkańców. Teraz znajduje się tam Centrum Edukacji Przyrodniczej. Pierwsze nasadzenia powstały pod kierownictwem profesora Jerzego Tumiłowicza z Rogowa. W Marculach rośnie prawie 600 gatunków drzew i krzewów z całej strefy klimatu umiarkowanego.

Systematycznie rozrasta się także ogród ziołowy, który został nasadzony jesienią 2018 roku. Jak informuje Radosław Koniarz z Nadleśnictwa Marcule, w tej chwili w ogrodzie ziołowym jest ponad 40 gatunków roślin, które niegdyś były popularne w uprawie w przydomowych ogródkach wiejskich i małomiejskich. Wśród nich jest między innymi ruta. W tradycji ludowej było to zioło siane przez panny, aby później zrobić z niego ślubny wianek. w tej chwili wyciąg z ruty stosowany jest w lekach na przeziębienie. Zioła pochodzą z naszej strefy klimatycznej, choć zaadaptowała się tu np. jeżówka. To zioło doskonale poprawia odporność i wzmaga trawienie. W herbarium uprawiane są także rośliny chronione, na przykład czosnek niedźwiedzi czy bukwica. Te zioła wykorzystywane są do gotowania potraw czy przygotowywania nalewek.

Arbretum jest czynne codziennie od 11 do 19, także w dni świąteczne.



Idź do oryginalnego materiału