Pełnoporcjowa karma dla psa z problemami gastrycznymi – jak ją wybrać?

zooart.com.pl 1 rok temu

Pupile, którzy mają wrażliwy przewód pokarmowy, często muszą mierzyć się z nieprzyjemnymi dolegliwościami żołądkowymi. Potrzebują specjalnej diety weterynaryjnej dedykowanej dla psów cierpiących na zaburzenia trawienia. Pomoże to ograniczyć negatywne skutki nadwrażliwości. Najwygodniejszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest zakup pełnoporcjowej karmy, która jest przeznaczona dla psów wszystkich ras, zmagających się z problemami układu pokarmowego. Smaczna i lekkostrawna karma przyczynia się do niedopuszczenia do problemów trawiennych zwierzęcia. Podpowiemy, co powinna zawierać pełnoporcjowa dietetyczna karma dla psów z wrażliwym układem pokarmowym.

Kiedy stosowanie karmy weterynaryjnej dla psów z problemami trawiennymi to dobre rozwiązanie?

Psy mają krótki przewód pokarmowy, oznacza to, iż najważniejsze procesy trawienne realizowane są w jelicie cienkim. Pokarm przemieszcza się dość gwałtownie i może zalegać w żołądku, co jest częstą przyczyną zaburzeń jelitowo-żołądkowych. By tego uniknąć, jedzenie serwowane pupilom powinno być przede wszystkim lekkostrawne. Niskokaloryczna dieta w przypadku psów z zaburzeniami przewodu pokarmowego, to konieczność (stosuje się ją również przy zaburzeniach trzustki). Często nietolerancje pokarmowe są następstwem alergii, bądź innych poważniejszych chorób. zwykle objawiają się wymiotami, biegunką i wzdęciami. Takie niepokojące zachowania trzeba konsultować z lekarzem weterynarii, który pomoże w doborze najlepszej kompletnej dietetycznej karmy dla psów z zaburzeniami trawienia.

Co powinna zawierać dobra pełnoporcjowa karma dietetyczna dla psów z problemami żołądkowymi?

Pupilom cierpiącym na niewydolność układu pokarmowego przyda się dobra dieta wspomagająca leczenie farmakologiczne. Karma przeznaczona dla psów z problemami gastrycznymi przede wszystkim wyrównuję florę jelitową w układzie pokarmowym. Dobrej jakości karma jest pozbawiona konserwantów. Nie może w niej zabraknąć:

  • dobrze strawnego mięsa – organizm psa jest przystosowany do trawienia białka i tłuszczy. Karma dla psów z wrażliwym układem pokarmowym powinna zawierać lekkostrawne, dobrze przyswajalne mięso – indycze, jagnięce lub królicze. Zapewnia bezpieczne trawienie wrażliwym psom;
  • obniżonej zawartości zbóż – dieta zwierząt z chorobami układu pokarmowego powinna zawierać ograniczone ilości węglowodanów. Zboża w dietetycznej karmie dla psów cierpiących na dolegliwości żołądkowo-jelitowe zastępowane są np. ryżem;
  • kwasów tłuszczowych – kwasy omega-3 i omega-6 przyczyniają się do poprawienia stanu skóry i sierści zwierzęcia, która może ulec pogorszeniu w wyniku nietolerancji pokarmowej;
  • prebiotyków – korzystnie wpływają na florę bakteryjna jelit, dobrym źródłem prebiotyków są np. suszone drożdże piwne;
  • przeciwutleniaczy – są bardzo ważne, ponieważ chronią komórki przed powstawaniem wolnych rodników, spowalniając procesy starzenia;
  • włókna pokarmowego – wysoka zawartość włókna pokarmowego reguluje perystaltykę jelit i pomaga w wydalaniu.

By chronić żołądek i jelita pupili warto zdecydować się na zakup niskotłuszczowych karm przeznaczonych dla psów z zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi. Może być to np. Farmina Vet Life Gastrointestinal, Royal Canin Vet Gastro Intestinal (to pełnoporcjowa karma) lub Dolina Noteci Premium Perfect Care Intestinal.

Dla jakich psów przeznaczona jest tego rodzaju karma?

Problemy układu trawiennego mogą dotykać psy bez względu na wielkość, czy też wiek. Właśnie dlatego powstały karmy dedykowane różnym rasom na różnych etapach życia. Opowiemy trochę o ich najpopularniejszych rodzajach.

Karma pełnoporcjowa dla dorosłych psów

U psów dorosłych narażonych na duży stres lub zbyt małą ilość ruchu mogą wystąpić problemy związane z układem pokarmowym. W takim przypadku zasadne będzie stosowanie karmy dietetycznej dla dorosłych psów z zaburzeniami trawienia. Powinna być przede wszystkim dobrze strawna i nie zawierać alergizujących zbóż oraz sztucznych barwników i konserwantów. Może ona dzielić się na:

  • karmę dla psów małych ras – małe psy to małe żołądki, dlatego najmniejsi pupile czasem mogą mieć problemy gastryczne. W tym celu powstała pełnoporcjowa karma dla dorosłych psów ras małych, która powinna charakteryzować się wysoką zawartością lekkostrawnego białka;
  • karmę dla psów ras dużych – psy ras dużych potrafią zjeść naprawdę dużo i szybko, co nie wpływa korzystnie na ich układ trawienny. Dietetyczna karma pełnoporcjowa dla dorosłych psów dużych i olbrzymich pomoże uporać się im z problemami gastrycznymi i dostarczy niezbędnych składników odżywczych.

Karma dietetyczna dla szczeniąt

Małe i delikatne żołądki szczeniąt często narażone są na niestrawności. U niektórych młodych psów układ trawienny może być rozwinięty nieprawidłowo. Warto wybierać dla nich karmy bogate w prebiotyki, witaminy i zbilansowane składniki odżywcze dostosowane do wieku. Przy czym warto pamiętać o ilości serwowanego pożywienia. U szczeniaków liczba posiłków nie powinna przekraczać ok. 4-5 dziennie.

Istnieją karmy, które przeznaczone są jednocześnie dla szczeniąt i psów dorosłych, więc trzeba dokładnie czytać etykiety, a najlepiej swoje wybory konsultować ze specjalistą.

Dietetyczna karma pełnoporcjowa dla psów – jakie są rodzaje karm dla psów z problemami gastrycznymi?

Dla psów dorosłych z problemami gastrycznymi polecana jest specjalistyczna karma, która zniweluje nieprzyjemne dolegliwości takie, jak biegunka, czy wymioty i pomoże w zachowaniu dobrego zdrowia. Pokarm taki ma za zadanie wspomóc funkcje przewodu pokarmowego u psów. Możemy podzielić go na:

  • suchą karmę dla psów – to bardzo popularny rodzaj karmy, który świetnie nadaje się dla psów o wrażliwym układzie pokarmowym. Karma sucha dla psów borykających się z problemami gastrycznymi powinna być pozbawiona glutenu i sztucznych substancji. Obowiązkowo powinny się w niej znaleźć fruktooligosacharydy i mannooligosacharydy, które odpowiadają za odpowiednie utrzymanie flory bakteryjnej w jelitach. Dodatkowo odpowiedni kształt krokietów pomaga uporać się z problemami stomatologicznymi, usuwają one kamień nazębny osadzający się na szkliwie;
  • mokrą karmę dla psów – mokra karma jest szczególnie polecana, ponieważ łatwo przechodzi przez żołądek i nie zalega w przewodzie pokarmowym. Oznacza to, iż nie obciąża organizmu, co korzystnie wpływa na zdrowie pupili. Warto wiedzieć, iż mokra karma weterynaryjna dla dorosłych psów jest również mniej kaloryczna. A w przypadku pupili o wrażliwym układzie pokarmowym liczy się to, by posiłki były lekkostrawne. Po za tym karma mokra dla dorosłych psów zawiera więcej wody, która uzupełnia utracone płyny w wyniku problemów trawiennych.

Podsumowanie

Pies z problemami jelitowymi cierpi, często towarzyszą mu takie objawy, jak wymioty, biegunka, czy wzdęcia. Dobór odpowiedniej karmy w przypadku psów obciążonych problemami żołądkowo-jelitowymi to bardzo ważna kwestia, która zawsze powinna być konsultowana z lekarzem weterynarii. Dobra karma może się okazać bardzo pomocna w leczeniu farmakologicznym. Podpowiedzieliśmy, jaka powinna być dla pupili zmagającymi się z tego typu dolegliwościami. Przedstawiliśmy jej najpopularniejsze rodzaje i omówiliśmy podział według przeznaczenia. Mamy nadzieję, iż to ułatwi Państwu w dokonaniu adekwatnego wyboru.

Idź do oryginalnego materiału