Parafie diecezji tarnowskiej – zwłaszcza te przygraniczne – włączą się w rozpowszechnianie informacji dotyczących pryszczycy. W związku ze zlokalizowanymi na terytorium Słowacji, ogniskami pryszczycy wśród zwierząt hodowlanych, Wojewoda Małopolski zwrócił do Biskupa Tarnowskiego z apelem o przekazanie informacji proboszczom parafii celem rozpowszechnienia ich na poziomie lokalnym wśród parafii przygranicznych i podjęcia niezbędnych działań prewencyjnych.
Wojewoda Krzysztof Klęczar podkreśla, iż szybkie rozpoznanie choroby stanowi pierwszy i najważniejszy etap jej zwalczania oraz rozprzestrzeniania się.
Kanclerz kurii ks. dr Robert Kantor przekazał te informacje do wiadomości parafii.
Bardzo ważne jest regularne sprawdzanie wszystkich zwierząt. Każde podejrzenie pryszczycy należy niezwłocznie zgłosić Inspekcji Weterynaryjnej. Powiadomienie jest obowiązkowe i ma zasadnicze znaczenie dla zapobiegania rozprzestrzenianiu się choroby.
Pryszczyca jest wirusową, bardzo zakaźną chorobą zwierząt parzystokopytnych, w tym bydła, świń, owiec i kóz. Wirus pryszczycy przenosi się przez kontakt bezpośredni pomiędzy zwierzętami, za pośrednictwem mięsa i produktów mięsnych, mleka i jego przetworów, nasienia, skór, wełny, paszy dla zwierząt.
Wirus może być przenoszony także przez człowieka, sprzęt gospodarski, ptaki, owady, gryzonie, środki transportu czy odzież.
Objawy chorobowe to m.in. gorączka, apatia, utrata apetytu, brak przeżuwania, gwałtowny spadek mleczności, zwiększone pragnienie i obfite ślinienie, pęcherze na języku, wargach i dziąsłach.
Należy pamiętać, iż wystąpienie tej gwałtownie szerzącej się choroby powoduje zawsze ogromne straty ekonomiczne dla kraju oraz hodowców zwierząt, związane w koniecznością wybijania zakażonych stad, a także ograniczeniem obrotu i handlu zwierzętami oraz produktami pochodzenia zwierzęcego.
Za zwierzęta zabite w ramach zwalczania pryszczycy przysługuje odszkodowanie z budżetu państwa.