Pająk Nosferatu do niedawna był gatunkiem w Polsce kompletnie nieznanym. Zmiany klimatyczne doprowadziły jednak do tego, iż od pewnego czasu zadomowił się już w Niemczech, a coraz częściej odnotowywane są przypadki jego pojawienia się i u nas.
REKLAMA
Zobacz wideo Nie zabijaj pająków. To świetni współlokatorzy
Nosferatu: pająk - wampir? Skąd wzięła się tam nazwa?
Skąd nazwa Nosferatu? Pająk Zoropsis spinimana znany jest powszechnie pod nazwą Nosferatu ze względu na charakterystyczne ubarwienie na przedniej części swego ciała.
Zdjęcie ilustracyjne iStock / membio
Nazwa przywodzi na myśl najsłynniejszego pod słońcem wampira, hrabiego Draculę, bohatera filmu z 1922 roku. "Nosferatu - symfonia grozy" to niemiecki film kina niemego, jeden z pierwszych horrorów w historii kina i jeden z najważniejszych filmów w historii niemieckiego ekspresjonizmu.
Choć tytułowy bohater obrazu, Nosferatu, wysysa ludzką krew, to nazwany tym imieniem pająk nie przegryza tętnic ani nie ma zdolności wysysania krwi. Dlaczego więc potocznie nazywa się tego pająka właśnie Nosferatu? Zawdzięcza to wyłącznie charakterystycznemu, ciemnemu wzorowi, który jest widoczny na jego żółtobrązowym głowotułowiu. Wygląda więc na to, iż nazwa wzbudza w nas grozę nieco na wyrost.
Jadowity pająk Nosferatu: czy należy się go bać?
Jakiś czas temu słyszeliśmy o tym, iż jadowity pająk Nosferatu może na stałe pojawić się w naszym kraju. No właśnie: jadowity - czy to oznacza, iż trzeba się go bać? Pająk Nosferatu jest rzeczywiście jadowity. Warto jednak wiedzieć, iż jadowitych jest około 98 procent pająków, a niektóre z nich są dużo groźniejsze, jak choćby wałęsak brazylijski, który co prawda w naszym kraju nie mieszka, ale może do nas dotrzeć na przykład z transportem bananów.
Pająk Nosferatu, choć jadowity, nie jest groźny dla człowieka. Jego jad nie zagraża życiu czy zdrowiu człowieka, a moc tego jadu porównywana jest do mocy jadu os, szerszeni czy pszczół. Oczywiście, w przypadku uczulenia na jad u osoby ukąszonej może dojść choćby do wstrząsu anafilaktycznego, jednak jak dotąd nie odnotowano jeszcze takiego przypadku. W literaturze brakuje choćby zweryfikowanych informacji o ukąszeniach pająka Nosferatu, które doprowadziłyby do jakichkolwiek poważnych problemów medycznych. Niemniej jednak warto mieć świadomość, iż gatunek ten może ugryźć człowieka, jest wręcz jednym z nielicznych, który potrafi przebić ludzką skórę.
Zdjęcie ilustracyjne iStock / RealNoi
Atakuje wyłącznie w sytuacji bezpośredniego zagrożenia, zwykle wówczas, gdy będziemy go próbowali złapać bądź przemieścić używając do tego rąk. Ugryzienie pająka Nosferatu nie jest zbyt bolesne, może jednakże wywołać miejscowy obrzęk, który powinien ustąpić w ciągu kilku godzin. Pamiętajmy wszakże, iż choć Nosferatu jest pająkiem, który aktywnie poluje na swoje ofiary (nie przędzie on sieci), to w kręgu jego zainteresowań są wyłącznie owady (muchy, ćmy, inne pająki), a nie ludzie.
Zobacz też: Widzą w ciemności? A może nie są w stanie rozróżniać kolorów? Czy wiesz, jak tak naprawdę widzą koty?
Pająk Nosferatu w Polsce. Co warto wiedzieć?
Coraz częściej słyszy się o pojawieniu się pająka Nosferatu w Polsce. Jak to jest możliwe, skoro jest to gatunek (jak dotąd) typowy w Europie wyłącznie dla basenu Morza Śródziemnego? Wszystkiemu winny jest człowiek i jego działalność, szczególnie ta, prowadząca do zmian klimatycznych.
Nosferatu lubi ciepło, dlatego dotychczas trzymał się rejonów Morza Śródziemnego. w tej chwili może sobie poradzić również w innych regionach Europy, a iż jest gatunkiem synantropijnym, czyli takim, który potrafi przystosować się do życia w środowisku silnie przekształconym przez człowieka, w szczególności upodobał sobie budynki, zimą można spotkać go w garażach i mieszkaniach.
W Niemczech po raz pierwszy zauważono go niemal 20 lat temu, we Fryburgu. Aktualnie jego obecność odnotowywana jest na terenie całych Niemiec. W Polsce jak na razie pojawia się sporadycznie, jakiś czas temu jego obecność odnotowano w jednym z marketów budowlanych w Bielsku-Białej, gdzie ukrył się na wózku z roślinami.
Pająk Nosferatu: rozmiar pająków ma znaczenie
Skoro jad tego pajęczaka nie stanowi zagrożenia dla życia ludzkiego, czemu tak złą sławą cieszy się wśród nas pająk Nosferatu? Rozmiar tego gatunku z pewnością ma znaczenie. Zoropsis spinimana może wzbudzać grozę nie tylko u osób cierpiących na arachnofobię, jest bowiem dość dużym pająkiem. Ma masywny głowotułów i odwłok o długości około 2 centymetrów, a do tego długie, masywne odnóża. Sprawia to, iż jego średnica to zwykle około 6 centymetrów.
Zoropsis spinimana iStock / membio
Na dodatek wrażenie grozy budzi fakt, iż Nosferatu jest nieco włochaty. Pamiętajmy jednak, iż zaatakuje nas tylko wówczas, gdy poczuje się zagrożony.
Boisz się pająków? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.