Owczarek szkocki collie

3 lat temu

Owczarek szkocki collie to piękny i towarzyski pies, który ze względu na bardzo atrakcyjną szatę i przyjazny charakter ma wielu fanów na całym świecie. Na czym polega wyjątkowość tej rasy?Jakich zabiegów pielęgnacyjnych wymaga owczarek szkocki collie? Na te i inne pytania odpowiemy w dalszej części artykułu.

Owczarek szkocki collie – podstawowe informacje

FCI grupa I (​psy pasterskie i zaganiające), sekcja 1 (psy pasterskie) nr wzorca 156
Długość życia 1416 lat
Charakter opiekuńczy, inteligentny, towarzyski, łagodny, aktywny, lojalny wobec opiekuna
Rozmiar średni (samce i samice):

masa ciała – psy 20,5–29,5 kg, suki 18–25 kg

wysokość w kłębie: psy 56–61 cm, suki 51–56 cm

Sierść długa, gęsta; mocny, twardy włos okrywowy z miękkim puszystym podszerstkiem; umaszczenie w trzech odmianach: śniade, trójbarwne, niebieskie marmurkowe; białe znaczenia na piersi, szyi, łapach i końcu ogona
Kraj pochodzenia Szkocja

Owczarek szkocki collie – szczypta historii

Owczarek szkocki collie pochodzi ze Szkocji. Przodkami collie były psy z Półwyspu Iberyjskiego, które trafiły na Wyspy Brytyjskie za sprawą Celtów. Pierwsze wzmianki o tej rasie pojawiły się już w średniowieczu. Psy podobne do znanych nam współcześnie owczarków pomagały szkockim pasterzom w wypasaniu i zaganianiu owiec. Na drodze wieloletnich krzyżowań i selekcji hodowlanych powstał wzorzec rasy. Pierwszy klub sympatyków owczarków szkockich collie założono w 1840 roku. Przedstawiciel owczarka szkockiego collie zadebiutował na wystawie psów rasowych w 1860 roku w Birmingham w Anglii.

Międzynarodowa Federacja Kynologiczna (FCI) oficjalnie uznała wzorzec rasy w 1964 roku.

Owczarek szkocki collie – wygląd

Owczarek szkocki collie to niezwykle reprezentacyjny pies o efektownej okrywie włosowej i eleganckiej sylwetce. Jest średniej wielkości czworonogiem o harmonijnej budowie ciała. Ma głęboką i szeroką klatkę piersiową oraz mocny grzbiet. Wysokość w kłębie suk collie wynosi 5156 cm, a samców 56–61 cm. Tułów owczarka szkockiego collie jest nieco dłuższy od wysokości w kłębie.

Głowa: z przodu i z boku przypomina przytępiony klin; mózgoczaszka płaska; kufa dobrze zaokrąglona, smukła, tępo zakończona; stop lekko zaznaczony; nos zawsze czarny.

Oczy: średniej wielkości, osadzone nieco ukośnie, o migdałowatym kształcie, ciemnoorzechowe, o łagodnym wyrazie, przy umaszczeniu marmurkowym dozwolone niebieskie.

Uszy: dość małe, załamane do przodu w jednej trzeciej długości.

Ogon: długi, nisko noszony, obficie owłosiony.

Szata: wyróżniamy odmianę długowłosą i krótkowłosą; sierść bardzo gęsta, ale nie zmienia linii sylwetki; włos okrywowy szorstki w dotyku i prosty, z miękkim, puszystym podszyciem.

Maść: uznane trzy odmiany umaszczenia: śniada z białym, trójbarwna (czarna z podpalaniem na głowie i nogach), marmurkowa.

Owczarek szkocki collie porusza się bardzo lekko i płynnie, jego chód nie zdradza wysiłku.

Owczarek szkocki collie – charakter

Owczarek szkocki collie to przyjazny, bardzo wrażliwy czworonóg o łagodnym usposobieniu, który potrzebuje stałego kontaktu z człowiekiem. Mocno przywiązuje się do opiekuna. W stosunku do obcych bywa nieufny i trzyma ich na dystans. Owczarek szkocki collie wymaga sporej dawki ruchu. Świetnie sprawdzi się w psich sportach (agility, flyball, dog dancing). Collie są inteligentne, lojalne, wierne i zrównoważone. Psy tej rasy lubią zabawy z dziećmi i akceptują inne zwierzęta domowe, choć początkowo mogą traktować je z rezerwą. Przy wczesnej socjalizacji będą bezproblemowymi członkami rodziny.

Pamiętajmy, iż aby pies funkcjonował prawidłowo (bez względu na rasę), należy zaspokoić jego potrzeby behawioralne: fizyczne, społeczne, umysłowe i węchowe.

Owczarek szkocki collie – dla kogo?

Owczarki szkockie collie silnie reagują na nastrój człowieka, dlatego ich opiekun powinien być opanowany i zrównoważony. Podczas szkolenia nie można zbyt szorstko traktować pupila, należy postępować z nim delikatnie i jednocześnie stanowczo. Czworonogi tej rasy świetnie odnajdą się w roli towarzysza rodziny z dziećmi lub osoby samotnej, która lubi spędzać wolny czas na świeżym powietrzu. Collie nie jest polecany dla osób zapracowanych, które nie są w stanie poświęcić mu odpowiednio dużo uwagi. Może mieszkać zarówno w bloku, jak i w domu.

Owczarek szkocki collie – cena

Z jakim wydatkiem należy się liczyć w przypadku chęci zakupu szczenięcia owczarka szkockiego collie? Legalna hodowla zarejestrowana przez Związek Kynologiczny w Polsce może oczekiwać od przyszłego opiekuna 3000–5000 złotych. Dlaczego musimy zainwestować w czworonoga tej rasy aż kilka tysięcy złotych? Ta cena wynika między innymi z:

  • zapewnienia suce owczarka szkockiego collie opieki (w tym również weterynaryjnej) przez całe jej życie,
  • profesjonalnej opieki nad szczeniętami,
  • odpowiedniego żywienia (karmienia psów wysokiej jakości jedzeniem),
  • wysiłku oraz czasu, jaki hodowca włożył w proces socjalizacji szczeniąt z każdego miotu.

Profesjonalne hodowle pozwalają nam cieszyć się obecnością psa o pewnym pochodzeniu. Możemy także prześledzić historię zdrowotną jego przodków. jeżeli czystość rasy nie jest dla nas priorytetem, dobrym rozwiązaniem będzie adopcja psa w typie rasy owczarka szkockiego collie ze schroniska.

Owczarek szkocki collie – pielęgnacja

Bujna okrywa włosowa owczarka szkockiego collie powinna być regularnie wyczesywana (odmiana długowłosa codziennie, a krótkowłosa 1-2 razy w tygodniu). Do zadań opiekuna należy też systematyczne sprawdzanie stanu oczu i uszu czworonoga. Kąpiele przeprowadzamy raz na pół roku. Warto też pamiętać o codziennym myciu zębów pupilowi.

Owczarek szkocki collie – żywienie

Owczarek szkocki collie ma dość delikatny układ pokarmowy, dlatego musi otrzymywać wysokogatunkową karmę gotową zaufanego producenta. Takie jedzenie zaspokoi zapotrzebowanie organizmu psa na wszystkie składniki odżywcze. Pokarm należy dostosować do wieku, kondycji zdrowotnej i aktywności fizycznej collie. Może on otrzymywać karmę suchą, mokrą lub kombinację obu rodzajów pożywienia (1:1 pod względem masy produktów). Pies powinien dostawać 2 posiłki dziennie (np. rano i wieczorem lub rano i po południu). Należy zapewnić mu też stały dostęp do świeżej i czystej wody. Dozwolone jest podawanie pupilowi specjalnych smakołyków dla zwierząt, ale nie mogą one stanowić więcej niż 10% dziennego zapotrzebowania na energię.

Owczarek szkocki collie – zdrowie

Owczarek szkocki collie to dość odporny na choroby pies, ogólnie cieszy się dobrym zdrowiem. Mogą jednak u niego wystąpić pewne choroby. Potencjalne problemy zdrowotne czworonogów tej rasy to:

  • anomalia oka collie (CEA),
  • bielactwo,
  • zapalenia skórno-mięśniowe,
  • dwurzędowość rzęs,
  • wyspiak trzustki,
  • dysplazja stawów biodrowych,
  • wrzodziejące idiopatyczne zapalenie skóry,
  • mikroftalmia i anoftalmia (bardzo małe oczy lub ich brak),
  • nadwrażliwość na niektóre leki.

Wielu potencjalnych opiekunów zastanawia się, czy collie są rasą długowieczną. Tak. Przeciętna długość życia owczarka szkockiego collie to 1416 lat.

Owczarek szkocki collie – ciekawostki

  1. Collie amerykańskie są dłuższe i większe od tych hodowanych w Europie.
  2. Owczarek szkocki collie jest bohaterem słynnej powieści Erica Knighta Lassie, wróć!. Książka przyczyniła się do większej rozpoznawalności tej rasy.
  3. Pierwszy przedstawiciel rasy owczarek szkocki collie trafił do Polski w 1924 roku.
  4. Owczarki szkockie collie są wykorzystywane w dogoterapii.

Owczarek szkocki collie – przykładowe imiona

Przykładowe imiona dla psa rasy owczarek szkocki collie: Wektor, Kompan, Mint, Iron, Rex.

Przykładowe imiona dla suki rasy owczarek szkocki collie: Saba, Kika, Luna, Zoja, Rawka.

Idź do oryginalnego materiału