Owczarek holenderski (Dutch Shepherd Dog) to średniej wielkości czworonóg, który jest podatny na szkolenie i mocno przywiązuje się do opiekuna. Odznacza się doskonałym zdrowiem i kondycją. Czy owczarek holenderski jest trudny w pielęgnacji? Na te i inne interesujące pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.
Owczarek holenderski – podstawowe informacje
FCI | grupa I (psy pasterskie i zaganiające); sekcja 1 (psy pasterskie) nr wzorca 223 |
Długość życia | 10–12 lat |
Charakter | wytrwały, inteligentny, towarzyski, czujny, aktywny, opanowany, posłuszny, chętny do nauki, odważny |
Rozmiar | średni (samce i samice):
masa ciała – od 23 do 28 kg (niesprecyzowana) wysokość w kłębie – samice 55–60 cm, samce 57–62 cm |
Sierść | w trzech odmianach: krótka, długa, szorstka; umaszczenie pręgowane, w różnych odcieniach (pożądana czarna maska) |
Kraj pochodzenia | Holandia |
Owczarek holenderski – szczypta historii
Wielu miłośników psów nie wie, jakie są początki rasy owczarek holenderski. Pierwsze hodowle tych czworonogów powstały w XIX wieku na terenie Holandii. Owczarki holenderskie pracowały jako psy pasterskie (zaganiały stada owiec) i stróżujące (pilnowały gospodarstw, strzegąc ich przed intruzami). W XX wieku zaczęto szkolić owczarki holenderskie na psy dla policji, psy ratownicze oraz przewodników dla osób niewidomych.
Pierwszy klub owczarka holenderskiego powstał w 1898 roku, wtedy też opracowano pierwszy wzorzec rasy. By wyeliminować białe umaszczenie, po 1909 roku hodowcy zaczęli kojarzyć owczarki holenderskie z innymi owczarkami (do dziś białe znaczenia są niepożądane). W związku z selekcją hodowlaną wyodrębniono trzy odmiany szaty: krótkowłosą, szorstkowłosą i długowłosą.
Międzynarodowa Organizacja Kynologiczna (FCI) oficjalnie uznała rasę w 1960 roku.
Owczarek holenderski – wygląd
Owczarek holenderski to średniej wielkości pies o proporcjonalnej, umięśnionej sylwetce. Zgodnie z oficjalnym wzorcem przedstawicieli tej rasy wysokość w kłębie u dorosłych psów wynosi od 57 do 62 cm, natomiast u suk od 55 do 60 cm. Charakterystycznym elementem wyglądu owczarków holenderskich jest pręgowane umaszczenie.
Głowa: długa, klinowata i sucha, bez zmarszczek, proporcjonalna do tułowia.
Oczy: średniej wielkości, migdałowate, ciemnobrązowe, o inteligentnym wyrazie.
Uszy: stojące, średniej wielkości.
Ogon: długi, sierpowato zawinięty do góry.
Szata: dwuwarstwowa (włos okrywowy i podszerstek).
Maść: pręgowana, w różnych odcieniach (ciemne pręgi na złotym lub srebrnym tle), pożądana czarna maska.
Owczarek holenderski – charakter
Owczarek holenderski to odważny, wysportowany i chętnie uczący się pupil, który bardzo przywiązuje się do wszystkich członków rodziny (źle znosi samotność i nie powinien przebywać w izolacji). Zaliczany jest do psów pasterskich, dlatego ma silną potrzebę przynależności do stada. Jest niezwykle czujny i inteligentny, o czym świadczy choćby obecność przedstawicieli tej rasy w służbach mundurowych (m.in. w policji). Potrafi być oddanym kompanem dzieci, chętnie uczestnicząc w zabawach z nimi. Pamiętajmy jednak, aby nie pozostawiać owczarka holenderskiego w towarzystwie najmłodszych bez żadnego nadzoru (zasada ta dotyczy każdej rasy). Owczarek to aktywny czworonóg, któremu opiekun powinien zapewnić każdego dnia odpowiednią dawkę ruchu i ćwiczenia umysłowe.
Owczarek holenderski – dla kogo?
Owczarek holenderski dobrze poradzi sobie i w mieście, i na wsi, ponieważ łatwo dostosowuje się do nowych warunków. Dla kogo owczarek holenderski będzie idealnym kompanem? Nadaje się zarówno na towarzysza rodziny z dziećmi, jak i dla singla, który aktywnie uprawia różne sporty. To wszechstronny czworonóg, odnajdzie się i jako pies rodzinny, i pracujący. Podstawowym warunkiem jest jednak spędzanie z psem czasu w aktywnościach fizycznych i umysłowych.
Z powodu silnego przywiązania się do człowieka owczarek holenderski nie jest polecany dla zapracowanych osób, które całe dnie spędzają w pracy.
Owczarek holenderski – cena
Warto mieć świadomość, iż pies w czystości rasy, który pochodzi z profesjonalnej, legalnie działającej hodowli (zarejestrowanej w Związku Kynologicznym w Polsce) kosztuje niemało. Jednak kupując pupila z zaufanego miejsca, z odpowiednimi zezwoleniami, możemy z dużym prawdopodobieństwem przewidzieć, jakie będzie miał usposobienie, wygląd i na jakie potencjalne choroby może zapaść (znamy historię zdrowotną przodków szczenięcia). Ile kosztuje więc owczarek holenderski od dobrego hodowcy? Musimy liczyć się z wydatkiem od 2000 do 4000 złotych. Takie kwoty mogą niektórych dziwić, jednak są one w pełni uzasadnione.
Profesjonalni, doświadczeni hodowcy psów wkładają mnóstwo wysiłku i czasu nie tylko w socjalizację, wychowanie i karmienie szczeniąt owczarka holenderskiego z danego miotu, ale także przez cały czas opiekują się suką, otaczając ją stałą opieką weterynaryjną. Młode psy z certyfikowanej hodowli mają wykonywanych wiele badań, dzięki czemu mamy gwarancję, iż zwierzę jest całkowicie zdrowe.
Owczarek holenderski – pielęgnacja
Czy owczarek holenderski wymaga czasochłonnej pielęgnacji? Przedstawiciela odmiany krótkowłosej i szorstkowłosej należy szczotkować co tydzień, natomiast owczarka holenderskiego długowłosego, którego okrywa włosowa ma tendencję do kołtunienia się, kilka razy w tygodniu. W okresie linienia szczotkujemy pupila codziennie. “Holender”, podobnie jak wszystkie psy (bez względu na rasę) powinien być poddawany regularnej kontroli stanu i pielęgnacji uszu, zębów i oczu i pazurów. Kąpiele należy przeprowadzać sporadycznie.
Owczarek holenderski – żywienie
Odpowiednie żywienie każdego psa to rzecz, na którą każdy troskliwy opiekun powinien zwrócić szczególną uwagę. jeżeli chcemy zapewnić pupilowi prawidłowy rozwój, podawajmy mu wysokogatunkową, pełnoporcjową karmę gotową, dostosowaną do jego wieku, stanu zdrowia i aktywności fizycznej. W ten sposób zaspokoimy wszystkie potrzeby żywieniowe czworonoga, dostarczając mu niezbędne składniki odżywcze. Młode psy rasy owczarek holenderski powinny dostawać jedzenie gotowe z oznaczeniem „junior”. Dorosłe osobniki należy karmić pokarmem typu „adult”, a owczarki w podeszłym wieku jedzeniem oznaczonym jako „senior”.
O czym jeszcze warto pamiętać? Owczarek holenderski jak każde zwierzę musi mieć zapewniony swobodny dostęp do świeżej i czystej wody.
Pamiętajmy, iż owczarki holenderskie mają tendencje do tycia. Poza precyzyjnie odmierzoną porcją jedzenia pełnoporcjowego mogą dostawać smaczki dla zwierząt, ale z umiarem. Psie smakołyki nie mogą przekraczać 10% dziennego zapotrzebowania na energię.
Owczarek holenderski – zdrowie
Psy rasy owczarek holenderski zaliczane są do zdrowych i odpornych czworonogów, chorują bardzo rzadko. Na jakie ewentualne problemy zdrowotne są narażone? Owczarki holenderskie częściej niż inne rasy mogą cierpieć z powodu dysplazji stawów biodrowych.
Wiele osób zastanawia się, jak długo żyje przeciętny przedstawiciel rasy owczarek holenderski. Standardowa długość życia pupila to 12–14 lat.
Owczarek holenderski – ciekawostki
- Owczarek holenderski jest rasą rzadko spotykaną w Polsce.
- Owczarek holenderski oficjalnie zadebiutował na wystawie psów w 1874 roku.
- Owczarki holenderskie są popularne w Skandynawii.
Owczarek holenderski – przykładowe imiona
Przykładowe imiona dla psa rasy owczarek holenderski: Gizzy, King, Ogar, Rambo, Kumpel.
Przykładowe imiona dla suki rasy owczarek holenderski: Kina, Mojra, Luna, Pestka, Tara.