Owczarek francuski beauceron

3 lat temu

Od dłuższego czasu rozważasz adopcję psa? Podobają Ci się duże czworonogi i wiesz, iż jesteś w stanie zapewnić pupilowi optymalne warunki mieszkaniowe, a także stać Cię na jego utrzymanie? Być może owczarek francuski beauceron to pies, który dobrze wpasuje się w Twój tryb życia. Aby podjąć świadomą decyzję o przyjęciu zwierzęcia pod swój dach, dowiedz się najważniejszych rzeczy na temat danej rasy. Poniżej przedstawiamy opis wyglądu i charakteru beaucerona. Poznaj wymagania, jakie wiążą się z wychowywaniem takiego czworonoga!

Owczarek francuski beauceron – podstawowe informacje

FCI grupa I (psy pasterskie i zaganiające), sekcja 1 (psy pasterskie), nr wzorca 44
Długość życia 10–13 lat
Charakter łagodny, odważny, pewny siebie, inteligentny, uważny, lojalny
Rozmiar duży (samce i samice):

masa ciała – 30–40 kg, wielkość, czyli wysokość w kłębie – 61–70 cm

Sierść krótka, dwuwarstwowa; umaszczenie czarne podpalane
Kraj pochodzenia Francja

Owczarek francuski beauceron – szczypta historii

Nazwa rasy owczarek francuski beauceron pochodzi od krainy Le Beauce. To właśnie z nizinnych terenów północnej Francji wywodzą się te pasterskie czworonogi. Pierwsze wzmianki o zwierzętach w typie beauceronów pochodzą z XIV wieku. Opisywano je jako odważne psy, które pomagały w polowaniach na tzw. grubego zwierza (głównie na niedźwiedzie). Wiadomo też, iż czworonogi o podobnym wyglądzie (krótkiej czarnej sierści i znaczeniach na głowie) w XVIII wieku zajmowały się pilnowaniem pasącego się bydła. W początkach XIX wieku wprowadzono pierwsze rozróżnienie na długowłosego psa z gór i krótkowłosego psa z nizin. W 1896 roku obie te odmiany otrzymały oficjalne nazwy: berger de Brie (briard) oraz berger de Beauce, czyli owczarek francuski beauceron.

Owczarek francuski beauceron – wygląd

Owczarek francuski beauceron jest zaliczany do ras dużych. Optymalna wysokość w kłębie u samców wynosi 65–70 cm, samice mają zwykle 61–68 cm. jeżeli chodzi o masę ciała owczarków francuskich beauceronów, waga dorosłego osobnika powinna mieścić się w przedziale 30–40 kg. Zwierzę ma mocną budowę – jest masywne, umięśnione i silne, ale nie ociężałe.

Głowa: dobrze wyrzeźbiona, o harmonijnych liniach.

Oczy: lekko owalne, brązowe, najlepiej ciemne.

Uszy: wysoko osadzone, w niektórych krajach mogą być kopiowane.

Ogon: nisko noszony, sięgający co najmniej do stawu skokowego.

Szata: krótka, dwuwarstwowa; niewielkie, ale wyraźne portki i szczotka na ogonie.

Umaszczenie: czarne, podpalane; dopuszczalne znaczenia nad oczami, na bokach kufy, na klatce piersiowej, na spodzie szyi, pod ogonem i na nogach.

Owczarek francuski beauceron – charakter

Owczarek francuski beauceron to pies energiczny i ruchliwy. Potrzebuje codziennej stymulacji fizycznej i intelektualnej. gwałtownie się uczy, jest bystry i chętnie wykonuje komendy. zwykle bardzo mocno przywiązuje się do opiekuna, przez co źle znosi długotrwałą rozłąkę. Jest opiekuńczy wobec członków swojego „stada”, co sprawia, iż idealnie nadaje się na towarzysza starszych dzieci. Kontakt z pociechami powinien przebiegać zawsze pod nadzorem dorosłych. Należy pamiętać, iż dzieci trzeba jak najwcześniej uczyć adekwatnego obchodzenia się ze zwierzętami, tak aby ich obecność nie była dla psa uciążliwa, a maluchy były bezpieczne.

Owczarki francuskie beaucerony mają duży temperament, dlatego szczególnie istotną kwestią jest ich adekwatna socjalizacja. Nie nadają się do roli pierwszego psa, najlepiej, żeby były wychowywane przez doświadczonego opiekuna. W przypadku owczarka francuskiego beaucerona szczeniaki powinny być szkolone do prawidłowych zachowań już od pierwszych tygodni życia. Ważne, by zauważać i gwałtownie reagować na wszelkie nieprawidłowości w ich zachowaniach.

Dobrze zsocjalizowany beauceron toleruje inne zwierzęta w swoim otoczeniu. Może być nieufny wobec obcych ludzi, jednak nigdy nie wykazuje agresji. Sprowokowany może się bronić, choć woli utrzymywać bezpieczny dystans od potencjalnego źródła zagrożenia.

Owczarek francuski beauceron – dla kogo?

Potencjalny opiekun owczarka francuskiego beaucerona powinien mieć wcześniejsze doświadczenie w wychowywaniu czworonogów. Najlepiej, aby był też osobą aktywną fizycznie i dzielił sportowe pasje ze swoim pupilem. Z całą pewnością musi dysponować odpowiednią ilością wolnego czasu i zapewnić zwierzęciu codzienne długie spacery, zabawy ruchowe oraz intelektualne.

Nie poleca się adopcji beauceronów osobom zapracowanym lub takim, który wolny czas wolą spędzać na kanapie niż na świeżym powietrzu. Czworonóg tej rasy powinien być też wychowywany w domu z ogrodem – ciasne mieszkanie w bloku może być dla niego zbyt dużym ograniczeniem przestrzennym.

Owczarek francuski beauceron – cena

Osoby, które rozważają adopcję psa, mogą się zastanawiać, ile kosztuje owczarek francuski beauceron. Jest to uzależnione od wielu czynników, m.in. od kosztów, jakie ponosi hodowca podczas pracy ze zwierzętami. Należą do nich:

  • opieka weterynaryjna nad suką przez całe jej życie i w czasie ciąży,
  • opieka nad młodymi,
  • optymalna dieta,
  • czas poświęcony na troskę o dobrostan psów i ich socjalizację.

Cena za szczenię z rodowodem wynosi zwykle około 3000 złotych. Warto pamiętać, iż profesjonalne hodowle owczarka francuskiego beaucerona są zarejestrowane przez Związek Kynologiczny w Polsce. Tylko kupując psa z legalnego miejsca, mamy pewność, iż opieka nad nim była sprawowana z uwzględnieniem najwyższych standardów. jeżeli nie zależy nam, żeby pupil miał prawo do udziału w konkursach kynologicznych i wystawach, możemy zdecydować się na adopcję psa w typie owczarka francuskiego beaucerona. Wiele czworonogów przebywa w schroniskach dla zwierząt, czekając na swój wymarzony dom.

Owczarek francuski beauceron – pielęgnacja

Owczarek francuski beauceron nie wymaga bardzo zaawansowanej pielęgnacji. W zależności od potrzeb należy wyczesywać jego sierść raz w tygodniu lub – w okresie linienia – raz 1–2 dni. Zaleca się regularne kontrolowanie stanu uszu zwierzęcia i czyszczenie ich według zaleceń lekarza weterynarii. Beauceron może mieć problem z wrastającym wilczym pazurem – trzeba to uwzględnić podczas pielęgnacji łap, która powinna odbywać się raz na 2–4 tygodnie. Raz dziennie należy czyścić zęby pupila specjalną szczoteczką i pastą dla psów.

Owczarek francuski beauceron – żywienie

Żywienie psa rasy owczarek francuski beauceron nie różni się od żywienia innych czworonogów. Zaleca się stosowanie gotowych pokarmów pełnoporcjowych w formie suchej i mokrej. Proporcje tych dwóch typów pożywienia powinny być równe pod względem masy, np. 100 g suchych granulek na 100 g mięsistych kawałków w sosie lub galaretce. Prawidłowe porcjowanie jest uzależnione od masy ciała zwierzęcia, jego wieku i poziomu aktywności fizycznej. Można je ustalić na podstawie tabel żywienia, które znajdują się na etykietach pokarmów pełnoporcjowych.

Pies powinien otrzymywać 2 lub 3 posiłki dziennie. Należy podawać mu jedzenie o stałych porach, w równych odstępach czasowych (np. co 12 godzin). Ważne jest również to, aby dbać o optymalne nawodnienie organizmu czworonoga. Pomaga w tym stosowanie pokarmów mokrych, charakteryzujących się około 80-procentową wilgotnością. Dodatkowo, dzięki niskiej kaloryczności, wspomagają utrzymywanie szczupłej sylwetki pupila. Pokarmy suche dostarczają średnio cztery razy więcej energii pokarmowej w porcji o tej samej masie, dlatego można na nich oprzeć dietę psa pracującego lub szczególnie aktywnego fizycznie. Gryzienie suchych granulek pomaga również zwierzęciu ścierać płytkę nazębną, co przyczynia się do utrzymania higieny jamy ustnej.

Owczarek francuski beauceron – zdrowie

Owczarki francuskie beaucerony to psy wytrzymałe i raczej odporne na choroby. Jak wszystkie rasy duże, mają skłonności do dysplazji stawów (biodrowych i łokciowych) oraz rozszerzenia i skrętu żołądka. Z tego powodu należy szczególnie uważnie planować ich dietę (tak aby nie doszło do nadwagi i otyłości), a także dbać o prawidłowe zwyczaje żywieniowe. Unikajmy karmienia tych zwierząt bezpośrednio po wysiłku fizycznym i tuż po jego zakończeniu. W obu przypadkach zalecany jest co najmniej 30-minutowy odpoczynek. Inne choroby, które statystycznie występują częściej u beauceronów niż u przedstawicieli innych ras, to postępujący zanik siatkówki oka oraz alopecia (wyłysienia).

Przeciętna długość życia owczarków francuskich beauceronów wynosi 10–13 lat.

Owczarek francuski beauceron – ciekawostki

  • Zwyczajowe nazwy psów rasy owczarek francuski beauceron to owczarek z Beauce, beauceron oraz… czerwona pończocha.
  • Francuzi niekiedy nazywają te psy gentilhomme campagnard (ziemskimi szlachcicami).

Owczarek francuski beauceron – przykładowe imiona

Przykładowe imiona dla psa: Rambo, Szaman, Dżeki, Diego.

Przykładowe imiona dla suki: Aria, Kolba, Xena, Dejzi.

Idź do oryginalnego materiału