Oto Mała Japonia na Śląsku. Najlepiej odwiedzić ją na wiosnę

8 miesięcy temu

Oto Mała Japonia na Śląsku. Tyle, iż zamiast wiśni są kwitnące drzewa czereśni. Setki! To Góra św. Anny. Nie tylko widok jest niesamowity, ale też historia drzew. A piękne zdjęcia z drona przygotował dla Was słynny fotograf Robert Neumann.

MATERIAŁ Z 2022 ROKU. Góra św. Anny to najwyższe wzniesienie Wyżyny Śląskiej. Jest w woj. opolskim. Ma wysokość 408 m n.p.m. jeżeli choćby nigdy tam nie byliście, to widzieliście ją jadąc autostradą A4 Wrocław – Opole – Katowice. To niezwykłe miejsce pod wieloma względami. Zaraz przejdziemy do historii, na początek – zdjęcie z drona. Oto przepiękne kwitnące na biało drzewa, czyli słynne Aleje Czereśniowe pod górą św. Anny (zdjęcie pod reklamą).

Kwitnące czereśnie

Śląsk. Co zobaczymy na Górze św. Anny?

Teraz – kilka słów o górze św. Anny. Wiedzieliście, że, to wygasły wulkan sprzed 20 milionów lat? Natomiast w średniowieczu była miejscem kultu pogańskiego, a od XV wieku stała się ośrodkiem wiary chrześcijańskiej. Na szczycie jest sanktuarium i pomnik poległych w powstaniach. Bo tu toczyły się też zacięte walki III powstania śląskiego.

A na wiosnę okolica zmienia się w krainę z bajki za sprawą kwitnących drzew czereśni. Ich sadzenie tu to był obowiązek. Pierwsze nakazał sadzić jeszcze w XVII i XVIII wieku Fryderyk Wilhelm i Fryderyk II Wilhelm. Od tego się zaczęło. A tak jest w roku 2022.

Kwitnąca aleja pod Górą św. Anny. F. Robert Neumann

Co roku czas kwitnięcia czereśni przyciąga wielu turystów. Najlepiej podziwiać je przy drodze pomiędzy Leśnicą i Górą Św. Anny. Jest ich tam 150! jeżeli macie czas w majówkę, jedźcie tam koniecznie. Można się zachwycić, a ten widok jest tylko przez chwilę! Wróćmy do historii alei czereśni w woj. opolskim. Obsadzanie dróg drzewami czereśni było nakazem administracyjnym. Potem właściciele okolicznych majątków zaczęli je sadzić także na folwarkach, przy młynach, dworcach. I tak drzewa te stały się elementem krajobrazu. Aleje czereśniowe miały też ważne zadania: wpływały na klimat, skład powietrza, temperaturę i opady. Pomagały oczyszczać wodę i glebę (bo z gleby pobierają azotany i fosforany). Niestety, od kilku lat nie są już sadzone, co więcej – ludzie je wycinają, bo przydrożne drzewa uważane są w tej chwili za niebezpieczne. Tym bardziej oglądajcie je, póki są

Robert Neumann/From the sky

Park krajobrazowy na Górze św. Anny

Wokół Góry św. Anny jest park krajobrazowy. Został utworzony w 1988 roku i obejmuje nie tylko tę górę, ale Grzbiet Chełma, czyli zachodnią część Wyżyny Śląskiej. Jest na terenie dwóch powiatów: Strzelce Opolskie i Krapkowice oraz pięciu gmin: Leśnica, Gogolin, Strzelce Opolskie, Zdzieszowice i Ujazd. Powierzchnia parku to 5051 ha.

Foto: Robert Neumann/From the Sky
Idź do oryginalnego materiału