Opuncja, roczne przyrosty mogą Was zaskoczyć!

kwiatyogrodowe.blogspot.com 6 godzin temu


Opowiem Wam dziś moją, a adekwatnie męża historię. Wspominałam kiedyś, iż jest on wielkim miłośnikiem kaktusów i sukulentów. W naszym poprzednim miejscu zamieszkania jego kolekcja liczyła blisko 100 okazów. Nieźle jak na mieszkanie w bloku😁

A historia dotyczy "małej" opuncji. Mąż kupił taką roślinkę na jarmarku w 5 centymetrowej doniczce. Po powrocie do domu przesadził ją do większej doniczki, zmienił podłoże i... opuncja zaczęła rosnąć, bardzo szybko. Po roku osiągnęła pół metra wysokości, a kiedy w następnym roku mąż przesadził ją do jeszcze większej donicy i umieścił w maju na balkonie, zaczęła rosnąć jak szalona. Jej poszczególne człony osiągały 30-40 cm, opuncja osiągnęła wysokość około półtora metra i z uwagi na długie ciernie stałą się niebezpieczna, bo trudno było dla niej znaleźć miejsce w mieszkaniu.

Oczywiście, tempo wzrostu opuncji uprawianej w doniczce nie jest stałe i zależy od wielu czynników. Opuncje generalnie uznawane są za rośliny stosunkowo gwałtownie rosnące w porównaniu do wielu innych kaktusów, zwłaszcza gdy zapewni się im odpowiednie warunki.

W uprawie doniczkowej, w sprzyjających warunkach, opuncja może rosnąć, dodając od kilku do choćby kilkudziesięciu centymetrów rocznie. Przyrost ten często objawia się pojawianiem się nowych "członów" (płaskich segmentów pędów). Niektóre odmiany mogą wypuścić od kilku do kilkunastu nowych segmentów w ciągu jednego sezonu wegetacyjnego.

Należy jednak pamiętać, iż szybkość wzrostu jest ściśle powiązana z warunkami, jakie zapewnimy roślinie. najważniejsze czynniki wpływające na roczne przyrosty to m.in.:

  • Ilość światła: Opuncje potrzebują bardzo dużo bezpośredniego światła słonecznego (co najmniej 6-8 godzin dziennie) do optymalnego wzrostu. Niedobór światła spowoduje, iż roślina będzie się wyciągać i jej wzrost będzie słabszy.
  • Podlewanie: Chociaż opuncje są sukulentami i dobrze znoszą suszę, regularne, ale umiarkowane podlewanie w okresie wegetacji (wiosna-lato), gdy podłoże dobrze przeschnie między podlewaniami, sprzyja szybszemu wzrostowi. Zimą podlewanie powinno być bardzo ograniczone.
  • Podłoże i doniczka: Przepuszczalne podłoże przeznaczone dla kaktusów i sukulentów oraz doniczka z odpowiednim drenażem są niezbędne, aby uniknąć gnicia korzeni, co hamuje wzrost. Ważne jest również, aby doniczka nie była zbyt mała, co ograniczałoby rozwój systemu korzeniowego.
  • Nawożenie: W okresie aktywnego wzrostu (wiosna-lato) zasilanie nawozem dla kaktusów może wspomóc szybszy przyrost.
  • Temperatura: Opuncje najlepiej rosną w ciepłych temperaturach w okresie wegetacji. Wiele gatunków wymaga też chłodniejszego okresu spoczynku zimą, co jest istotne dla kwitnienia i ogólnej kondycji.

W warunkach domowych, gdzie warunki świetlne mogą być mniej intensywne niż w naturalnym środowisku opuncji, roczne przyrosty mogą być nieco mniejsze niż u roślin rosnących na zewnątrz w pełnym słońcu. Typowo, opuncje uprawiane w doniczkach osiągają mniejsze rozmiary (często w przedziale 50-70 cm, rzadziej do 1 metra) w porównaniu do okazów rosnących w gruncie, które w naturze mogą dorastać do kilku metrów wysokości. Jednak moja historia powinna dać Wam do myślenia, aby prawidłowo zaplanować swoje zbiory.


Idź do oryginalnego materiału