Róże to jedne z najpopularniejszych i najbardziej lubianych krzewów ogrodowych. Ich entuzjaści są często zachwyceni bogactwem kolorów i odmian tych niezwykłych roślin. Aby jednak móc w pełni cieszyć się ich atrakcyjnym wyglądem, należy pamiętać o dostosowaniu się do pewnych podstawowych reguł. Z których najważniejsze jest pobudzające wzrost obcinanie róż na wiosnę. Wiosenne cięcie powinno być przeprowadzone w marcu lub kwietniu.
REKLAMA
Zobacz wideo Przesadzajcie, a urośniecie! Oto, jak powinno się przesadzać rośliny doniczkowe!
Jak obcinać róże? Porady, które każdy ogrodnik musi znać
Jak obcinać róże? Musisz wiedzieć, iż to jeden z najważniejszych obowiązków, jakie na Ciebie czekają, gdy do swojego ogrodu wybierasz właśnie te kwiaty. Zabieg przycinania ma za zadanie utrzymać roślinę w jak najlepszej kondycji. Najlepiej przeprowadzić tę procedurę w czasie wiosennym, zaraz po tym, jak skończą się przymrozki. Jesienne cięcie może być zbyt ryzykowne, ponieważ przymrozki mogą doprowadzić do uszkodzenia pąków, które znajdą się poniżej linii wykonywanego cięcia. Koniecznie zadbaj też, by dzień na ten proces był ciepły i możliwie suchy.
róże (zdj. ilustracyjne) pixabay/Pezibear
Przycinając róże, warto kierować się rozsądkiem i wstępną oceną danego egzemplarza. Pozbywaj się pędów starych, zbyt słabych i cienkich, a także chorych lub z jakiegokolwiek powodu uszkodzonych. To pozwoli Ci zachować piękny pokrój krzewu.
Zobacz też: Kwiaty pojawiające się wciąż i wciąż, mogą stać się doskonałą zachętą do zakupu tej rośliny
Sadzenie róż: jak robić to dobrze? Szybki poradnik dla początkujących
Sadzenie róż to także istotny element, o którym powinieneś się najpierw dowiedzieć, jeżeli chcesz uprawiać te rośliny w ogrodzie. Do gruntu najlepiej sadzić krzewy wiosną, kiedy mrozy już ustaną lub jesienią, nim mrozy zdążą nadejść. Uważa się jednak, iż to jesienny termin ma więcej zalet, ponieważ sadzonki zdążą się lepiej ukorzenić, a wiosną będą mogły rozpocząć okres wegetacyjny.
Te gatunki róż najlepiej sprawdzą się w ogrodzie. Są o wiele mniej wymagające niż tradycyjny krzew unsplash.com
Ziemia do róż musi być żyzna, przepuszczalna i próchniczna. Po wybraniu odpowiedniego miejsca dla swojego krzewu, musisz wykopać głęboki dołek – najlepiej taki, by okazał się dwu lub trzykrotnie większy niż sama bryła korzeniowa. Na dno takiego dołka trzeba nasypać nieco podłoża. Potem, już po zasypaniu otworu, należy udeptać ziemię dookoła i mocno podlać, aż do powstania błota.
Uprawa róż: co warto wiedzieć?
Uprawa róż nie musi być wcale taka straszna, jeżeli tylko zastosujesz się do podstawowych zasad. Pamiętaj, by wybierać podłoże o kwaśnym odczynie pH, najlepiej takie w granicach 6-6,5. Rzadko które odmiany róż znoszą cień, dlatego lepiej wybierz dla nich stanowisko słoneczne, które w dodatku okaże się w miarę przewiewne. Zbyt mała ilość słońca sprawi, iż róże nie będą szczególnie obradzać w kwiaty, a co więcej, mogą stać się narażone na choroby grzybowe.
Pamiętaj też o regularnym podlewaniu krzewów, jednak nie rób tego raczej zbyt często – najlepiej rób to wtedy, gdy podłoże utraci swoją wilgotność. Nie możesz o tym jednak zapomnieć w czasie suszy.
Masz róże w swoim ogrodzie? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.