Ogród świateł w ZOO Wrocław już otwarty.

1 rok temu
Zdjęcie: ogrod swiatel zoo wroclaw 5


Kilkadziesiąt ogromnych kolorowych lampionów przedstawiających afrykańskie zwierzęta można już podziwiać w ZOO Wrocław. W miniony piątek (27 października) miało miejsce otwarcie wystawy Garden of Lights „Dzika Afryka” – pierwszej, którą we Wrocławiu stworzyła firma Wonderful Lighting.

Tematem ogrodu świateł we wrocławskim zoo jest afrykańska fauna i flora. Wystawę tworzą wielkie podobizny zwierząt w postaci lampionów 3D i gigantyczne podświetlone rośliny. Można tu zobaczyć słonia afrykańskiego, lemury katta, lwa, goryla i wielki baobab, ale też mniej znane gatunki jak żaba pomidorowa, czy żuraw koroniasty. Wystawa jest czynna od 27 października 2023 do 3 marca 2024 po zamknięciu zoo. Wejście zlokalizowane jest przy przystanku autobusowym „Hala Stulecia”, naprzeciwko ul. Wystawowej. Bilety dostępne są stacjonarnie w kasie ogrodu świateł oraz online na bilety.gardenoflights.com.

Ogród świateł “Dzika Afryka” – co to jest i gdzie można to zobaczyć?

Garden of Lights to inaczej ogród świateł – projekt firmy Wonderful Lighting z Gdyni. Wystawa w zoo jest pierwszą ich realizacją we Wrocławiu. Temat wystawy świateł w ZOO Wrocław to „Dzika Afryka”, a na ekspozycji można podziwiać kilkadziesiąt podświetlonych figur przedstawiających afrykańskie zwierzęta.

Wystawa pełni nie tylko funkcję rozrywkową, ale też edukacyjną i ochroniarską. Przy figurach zamieszczono informacyjne opisy, z których można dowiedzieć się więcej o afrykańskich zwierzętach. Ponadto, wchodząc na wystawę, pomoc otrzymują pingwiny przylądkowe, gdyż 1 zł z każdego biletu przekazywane jest na ochronę tego gatunku.

Ogród świateł czynny jest po zmroku, po zamknięciu zoo – w dni powszednie w godzinach 17:00-20:00, a w weekendy i święta w godz. 17:00-21:00 do 3 marca 2024 r. włącznie. Wystawa będzie zamknięta jedynie 24 i 31 grudnia, choć zoo będzie tego dnia czynne.

Wejście do ogrodu świateł zlokalizowane jest przy przystanku autobusowym linii 145, 146, 115, 315 i 345 „Hala Stulecia” w kierunku Bartoszowic/Sępolna, naprzeciwko ul. Wystawowej. Nie należy kierować się do wejścia głównego do zoo.

Garden of Lights to niezależna atrakcja. Zoo nie sprzedaje biletów do ogrodu świateł. Wejściówki są dostępne stacjonarnie, w kasie wystawy „Dzika Afryka”, w lokalizacji podanej wyżej, a także online na bilety.gardenoflights.com.

Wystawa na ratunek pingwinom

Nasze zoo zawsze dążyło do oferowania czegoś wyjątkowego i inspirującego. Dlatego też z dumą ogłaszamy, iż „Dzika Afryka”, pierwsza wystawa Garden of Lights we Wrocławiu, zostaje oficjalnie otwarta. Jesteśmy zachwyceni tym, iż firma Wonderful Lighting wybrała właśnie nasze zoo do zrealizowania tego niezwykłego projektu, który wpisuje się w naszą misję. Cieszymy się, iż możemy zaoferować naszym gościom nie tylko rozrywkę, ale także edukację i możliwość wsparcia charytatywnego celu – mówiła podczas premierowego spaceru Joanna Kasprzak, Prezes Zarządu ZOO Wrocław.

Przygotowanie wystawy trwało miesiącami, a wspólnym celem zoo i Wonderful Lighting było nie tylko przyciągnięcie zwiedzających, ale zrobienie czegoś dobrego. Wystawa nie tylko cieszy gości, ale także przekazuje im nową wiedzę.

Za nami długi proces wyboru gatunków zwierząt zagrożonych wyginięciem, które chcieliśmy pokazać. I tu ukłony dla pracowników zoo, którzy z wielką starannością i cierpliwością przygotowali dla nas merytoryczne materiały. Na ich podstawie mogliśmy przygotowywać projekty lampionów. Oprócz rozmiarów staraliśmy się wiernie oddać cechy wszystkich przedstawianych gatunków – mówi Julia Janowska, Project Manager firmy Wonderful Lighting. – Oprawa świetlna i muzyczna zostały dopasowane tak, aby w żadnym wypadku nie zakłócać rytmu życia otaczających nas zewsząd zwierząt. To ich dom. A my z uszanowaniem tego miejsca stworzyliśmy wystawę, dzięki której wszyscy możemy wspierać gatunki narażone na wyginięcie – dodaje.

Wonderful Lighting przekaże 1 zł z każdego biletu na ratowanie pingwinów przylądkowych – tońców, które zostały ambasadorami projektu. Pieniądze trafią do zaufanej organizacji SANCCOB w RPA, która działa już od 1968 roku i wypuściła do natury ponad 100 000 pingwinów przylądkowych, które były ranne, porzucone, czy też poszkodowane w wyniku wycieków ropy naftowej.

SANCCOB niestety wciąż napotyka na ogromne wyzwania, a ich potrzeby nigdy nie były tak duże. Dlatego tak niezwykle istotne jest ciągłe wsparcie organizacji. Cieszymy się, iż dzięki nowemu partnerowi, mamy szansę przekazać dużo większe wsparcie finansowe na ten szczytny cel – podkreśla Marta Zając-Ossowska, Dyrektor Generalna ZOO Wrocław.

Na wystawie stanął jeden niezwykły lampion, którego postawienie było szczególnie istotne dla zoo i Fundacji ZOO Wrocław – DODO.

– Ten wyjątkowy eksponat to wielka podobizna dronta dodo – wymarłego już ptaka żyjącego kiedyś na Mauritiusie. Jego obecność pośród lampionów innych afrykańskich zwierząt ma nam uświadomić, iż nasze działanie jest konieczne, by innych gatunków – w tym pingwinów przylądkowych – nie spotkał taki sam los, co dronta dodo – podsumowuje Marta Zając-Ossowska, Dyrektor Generalna ZOO Wrocław.

Foto: mat. prasowe

Idź do oryginalnego materiału