18 mln zł na renowację zabytkowych obiektów sakralnych pozyskała w ostatnich latach gmina Chęciny. Dzięki tym pieniądzom przeprowadzono generalny remont synagogi, a jeszcze w tym roku rozpoczną się prace związane z renowacją elewacji i schodów klasztoru bernardynek. Planowana jest także renowacja dwóch ołtarzy w kościele w Łukowej oraz zabytkowych stalli w kościele parafialnym w Chęcinach.
Dziedzictwu sakralnemu gminy i miasta Chęciny poświęcona była konferencja naukowa związana z obchodami 700-lecia nadania praw miejskich.
Spotkanie miało miejsce w krużgankach XIV-wiecznego klasztoru franciszkańskiego.
Jak przypomniał ojciec Sylwester Miecznik gwardian klasztoru, miejsce to jest trwale związane z historią miasta i jego mieszkańców, a także z tragicznymi wydarzeniami z historii Polski.
– W połowie XVII wieku w czasie potopu szwedzkiego w klasztorze zostali zamordowani trzej mieszkający w nim bracia franciszkanie. Dokonali tego żołnierze Jerzego Rakoczego księcia Siedmiogrodu, który walczył po stronie Szwedów. W tych murach byli także więzieni i śmierć ponieśli powstańcy styczniowi. Nie można nie wspomnieć również o tym, iż klasztor będący miejscem kultu został sprofanowany w czasach komunistycznych, kiedy to obiekt zamieniono na hotel i restaurację – zaznacza.
Z kolei dr Cezary Jastrzębski, historyk, zaznacza, iż pierwszym obiektem sakralnym w Chęcinach był kościół parafialny w tej chwili p.w. św. Bartłomieja, a ciekawym obiektem są także zabudowania klasztorne sióstr bernardynek, kiedyś klarysek oraz synagoga. Jak dodaje, niektóre obiekty sakralne świadczą o istnieniu miejsc, których już nie ma, jak chociażby kopalnia ołowiu.
– Przykładem tego może być kościół p.w. św. Jakuba znajdujący się na terenie klasztoru franciszkańskiego, który jest kościołem typowo górniczym czyli ufundowanym przez istniejące kiedyś w Chęcinach bractwo górnicze. Zestawienie tych dużych obiektów sakralnych z mniejszymi takimi jak kaplice czy figury da nam pełen obraz bogactwa sakralnego Chęcin – podkreśla.
Burmistrz Robert Jaworski zwrócił uwagę, iż gmina dba o to, aby zabytkowe budowle pozostały w dobrym stanie dla kolejnych pokoleń. Jak dodał, odnowiona została synagoga oraz prowadzone były prace remontowe w klasztorach franciszkańskim i bernardynek.
– Zabytki sakralne stanowią istotną część naszej przeszłości i każdy z ich skrywa bardzo bogatą historię, dlatego dokładamy wszelkich starań, aby przeprowadzać renowację tych obiektów, które tego wymagają – podkreśla.