Nowoczesna systematyka roślin w Kielcach. Ogrodowe atrakcje i wsparcie dla pszczół

4 miesięcy temu
Zdjęcie: Nowoczesna systematyka roślin w Kielcach. Ogrodowe atrakcje i wsparcie dla pszczół


W Ogrodzie Botanicznym w Kielcach odbywa się proekologiczne wydarzenie, poświęcone nowoczesnej systematyce roślin oraz roli pszczół w ekosystemie. Podczas drugiej odsłony akcji „Zapylamy z pomocą”, mieszkańcy mogą uczestniczyć w warsztatach, sadzeniu roślin i innych atrakcjach. Kampanię wspierają znane osobistości, m.in. aktorka Wiktoria Gąsiewska i youtuber Czarek Jóźwik, którzy podkreślają znaczenie pszczół dla przyrody i zachęcają do dbania o środowisko.

Jak powiedział dr Bartosz Piwowarski, dyrektor Ogrodu Botanicznego w Kielcach, wydarzenie koncentruje się na zagospodarowaniu rabaty, na której przedstawiona jest systematyka roślin, jedna z najstarszych gałęzi botaniki.

– W ostatnim czasie systematyka została jednak zrewidowana, co doprowadziło do zmian w klasyfikacji niektórych roślin. Okazuje się, iż wiele roślin, które wcześniej uważano za spokrewnione, wcale nie muszą być blisko związane. W związku z tym, cały system klasyfikacji został na nowo opracowany. Dzięki współpracy z firmą Carlsberg i marką Somersby, stworzyliśmy w naszym ogrodzie dział systematyki roślin, który funkcjonuje według nowych reguł. W efekcie, jesteśmy prawdopodobnie jedynym ogrodem w Polsce, który posiada taki dział, zgodny z nowoczesnymi standardami – dodał.

Maciej Książek, brand manager Somersby i Carlsberg Polska przypomniał, iż dzisiejsze wydarzenie to druga odsłona akcji „Zapylamy z pomocą”.

– Celem naszej inicjatywy, jest wspieranie dzikich zapylaczy. Kielce odwiedzam po raz drugi, a pierwszy raz jestem w Ogrodzie Botanicznym i muszę przyznać, iż jest to prawdziwa perełka. Ogród botaniczny zachwyca pięknymi widokami i wyjątkowym klimatem. Jako przedstawiciel Carlsberga cieszę się, iż możemy współtworzyć to wydarzenie i wspierać rozwój tego wspaniałego miejsca w Kielcach – dodał.

Agnieszka Jaszczak, współpracująca z Fundacją Pszczoła Musi Być, na co dzień pracuje na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie, ale – jak mówi – dziś ma przyjemność wspólnie z Fundacją zaproponować mieszkańcom Kielc wyjątkową inicjatywę.

– Podczas wydarzenia wspólnie sadzimy rabaty, które będą wypełnione roślinami szczególnie pożądanymi przez zapylacze. Przygotowaliśmy różnorodne gatunki, takie jak jeżówka, rudbekia, kocimiętka, ostróżka i wiele innych, które stworzą kolorowe i atrakcyjne kompozycje. Mieszkańcy mają okazję samodzielnie nasadzić rośliny i oznaczyć je, co pozwoli im zostawić osobisty ślad w ogrodzie – tłumaczy.

20.07.2024. Kielce. Event w Ogrodzie Botanicznym / Fot. Wiktor Taszłow – Radio Kielce

Tomasz Porębski, sekretarz miasta Kielce przyznał, iż w stolicy regionu powinno być jak najwięcej takich eventów.

– To fantastyczne wydarzenie, bardzo ciekawe. Cieszymy się, iż ogród botaniczny przygotowuje takie dodatkowe atrakcje dla mieszkańców. Warsztaty i letnie kino, przyciągają mieszkańców i turystów do Kielc. Zależy nam na tym, aby organizować jak najwięcej eventów, które budzą zainteresowanie nie tylko w naszym mieście – dodał.

Jedna z ambasadorek wydarzenia, aktorka i influenserka Wiktoria Gąsiewska, wyraziła pełne wsparcie dla projektu.

– Kiedy usłyszałam o inicjatywie i działaniach Sommersby we współpracy z Fundacją Pszczoła Musi Być, od razu zdecydowałam, iż chcę w tym uczestniczyć całym sercem. Cieszę się, iż mogłam zostać zaproszona do tego projektu. Uwielbiam miód, który jest jednym z nielicznych cukrów, które spożywam, więc wspieranie działań na rzecz pszczół jest dla mnie bardzo ważne. Dowiedziałam się, iż pszczoła przez całe swoje życie produkuje zaledwie łyżeczkę miodu, co utwierdziło mnie w przekonaniu, jak cenne są te owady i jak wiele robią dla naszego środowiska. Pszczoły nie tylko zapylają kwiaty, ale także wspierają wzrost roślin uprawnych. Bez nich moglibyśmy zmagać się z poważnymi stratami, które dopiero wtedy uświadomilibyśmy sobie w pełni. Lepiej zapobiegać, niż później się martwić – martwić się o straty. Mamy świetny event na świeżym powietrzu, w pięknym miejscu. Razem sadzimy różne rośliny dla pszczół i innych zapylaczy. Cieszę się, iż mogę być częścią tej inicjatywy – dodała Wiktoria Gąsiewska.

Czarek Jóźwik, znany youtuber, przyznał, iż inicjatywa jest szlachetna, łącząc przyjemne z pożytecznym, a przy okazji promując Kielce.

– Chciałbym powiedzieć, iż macie tutaj wspaniały ogród botaniczny. Widok na miasto i różnorodność flory zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Cieszę się, iż mogłem tu przyjechać w sobotę, gdy jest ciepło, i spędzić czas z wami, rozmawiając i żartując. Kielce to bardzo przyjazne miasto. Pozdrawiam wszystkich kielczan – powiedział.

Pani Ewa, która wzięła udział w wydarzeniu, przyznała, iż szczególnie zainteresowały ją warsztaty związane z doniczkami, ponieważ jest w trakcie organizacji balkonu.

– Bardzo się cieszę, iż Kielce zorganizowały tak interesującą akcję, aktywizującą mieszkańców, zwłaszcza młode pokolenie. Najbardziej podoba mi się to, iż można zainspirować dzieci do dbania o przyrodę. Pszczoły mają ogromne znaczenie dla naszego ekosystemu, mimo iż są takie malutkie. To, iż możemy pokazać dzieciom na żywo, jak wygląda życie pszczół i jakie mają znaczenie dla naszej przyszłości, jest nieocenione – podkreśliła.

Warsztaty przygotowane, przez Fundację Pszczoła Musi Być potrwają do godziny 19.00. O godzinie 21.00 rozpocznie się kino letnie, podczas którego będzie wyświetlany film „Julie & Julia”.



Idź do oryginalnego materiału