Nowe odmiany bobiku, grochu siewnego, łubinu żółtego, łubinu wąskolistnego, łubinu białego i soi wpisane zostały do Krajowego Rejestru nowych odmian bobowatych grubonasiennych.
– Rośliny bobowate z roku na rok zyskują na popularności w uprawach. I mimo iż areał upraw tych roślin wciąż nie jest w Polsce duży, uprawa ma dobrą perspektywę, biorąc pod uwagę ich wartości – mówi Krzysztof Domagała ze Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach.
Gatunki należące do rodziny bobowatych charakteryzują się przede wszystkim symbiozą z bakteriami brodawkowymi, dzięki którym wiążą azot atmosferyczny. W praktyce oznacza to oszczędności na drogich nawozach azotowych i bardzo dobre stanowisko pod roślinę następczą. Dzięki głęboko sięgającym systemom korzeniowym rośliny te pobierają składniki pokarmowe z głębszych warstw gleby, a pozostawiając na polu resztki pożniwne, udostępniamy je roślinie następczej. Takie zjawisko możemy zaobserwować przede wszystkim w bobiku gromadzącym fosfor.
Na podstawie przeprowadzonych doświadczeń Komisja do spraw rejestracji roślin pastewnych zaproponowała wpisanie do Krajowego Rejestru nowych odmian bobowatych grubonasiennych.
Nowe odmiany:
Bobik
- Amina – odmiana niesamokończąca, wysokotaninowa;
- Genius – odmiana niesamokończąca, wysokotaninowa;
Groch siewny
- Twister – odmiana ogólnoużytkowa, wąsolistna;
- Ursus – odmiana ogólnoużytkowa, wąsolistna.
Łubin żółty
- Opal – odmiana niesamokończąca, niskoalkaloidowa.
Łubin wąskolistny
- SM Cyrkon – odmiana niesamokończąca, niskoalkaloidowa;
- SM Filemon – odmiana niesamokończąca, niskoalkaloidowa.
Łubin biały
- SM Belter – odmiana niesamokończąca, niskoalkaloidowa.
Soja
- Acapulca – odmiana wczesna;
- Astramelix – odmiana średnio późna;
- Astronomix – odmiana późna;
- Ikone – odmiana późna do bardzo późnej;
- Lajma – odmiana bardzo wczesna do wczesnej;
- LID Diamantor – odmiana późna.