Piwonie to niezwykle efektywne rośliny ogrodowe, które zachwycają swoimi pięknymi kwiatami o intensywnym zapachu. Bylinowe okazy są odporne na mrozy i nie wymagają zabezpieczenia na zimę. Sytuacja wygląda inaczej w przypadku tych drzewiastych i młodych okazów.
Jak dbać o piwonie zimą? Najważniejsze zasady
Tak jak wspomniano, większość piwonii uodparnia się na mrozy, jednak warto zadbać o nie zimą, aby nie przemarzły i zakwitły wiosną w pełnej krasie. Co zatem należy zrobić?
Przed zimą koniecznie jest przycięcie ich pędów tuż nad ziemią. Dzięki temu zabiegowi na wiosnę będą silne i zdrowe. Uważajmy jednak, żeby nie pozbyć się przypadkowo zaczerwienionych pąków. To właśnie z nich wyrastają nowe łodygi.
Oprócz tego usuwamy wszystkie liście znajdujące się wokół okazów. jeżeli chodzi o piwonię drzewiastą, to w jej przypadku usuwamy przed zimą suche, uszkodzone gałęzie, a choćby przekwitłe kwiaty.
Zimą warto ochronić te rośliny przed nadchodzącymi mrozami. W tym celu przykrywamy je warstwą ściółki np. z kory czy słomy - te materiały zapobiegną jej przemarznięciu, ale też pomogą w zachowaniu wilgoci w ziemi.
Choć piwonie są w spoczynku, warto upewnić się, iż gleba nie jest zbyt sucha, zwłaszcza jeżeli jest to zimny i suchy okres. Pamiętajmy jednak, aby nie przesadzać z podlewaniem – rośliny w tym czasie potrzebują minimalnej ilości wody.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Przycinasz krzewy zimą Te zdecydowanie omijaj, bo możesz je uszkodzić
Czy można nawozić piwonię zimą?
Nie możemy nawozić piwonii już w styczniu. Ten zabieg wykonujemy dopiero w marcu. Nawożenie jest potrzebne, żeby roślina zaczęła bujnie rosnąć i weszła w stadium kwitnienia.
Już teraz warto poznać przepis na drożdżową odżywkę. Drożdże wpływają na rozbudowę systemu korzeniowego, dzięki czemu piwonie będą miały większą zdolność do pobierania wody i składników pokarmowych z gleby. Poza tym taki nawóz zapobiegnie chorobom tych części roślin.
Przepisy na odżywki z drożdży
Najszybciej zrobimy odżywkę dla piwonii z drożdży niesfermentowanych. Wystarczy rozpuścić 100 g tego produktu, choćby przeterminowanego w 10 l ciepłej wody (najlepiej, żeby była to deszczówka).
Taką odżywkę nie musimy dodatkowo rozcieńczać z wodą. Po godzinie od razu możemy podlewać nią krzewy. Ten naturalny nawóz stosujemy od marca do końca lata.
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać też drożdże sfermentowane. W tym przypadku zasypujemy 100 g produktu 2 szklankami cukru i odstawiamy na 1-2 godziny. Po tym czasie dolewamy do niego 10 l ciepłej wody. Nawóz będzie gotowy do użycia po tygodniu - wtedy drożdże sfermentują.
Przed podlaniem piwonii musimy rozcieńczyć odżywkę z wodą - 1 szklanka roztworu na 10 l wody (proporcja 1:40). Wykorzystamy ją również do warzyw, krzewów i drzew owocowych, a także do roślin, które mamy w domu i na balkonie.
Zobacz też:
Może kwitnąć przez wiele miesięcy bez przerwy. Wystarczy, iż zadbasz o nią w ten sposób
Mandarynki w doniczce będą "wielkie jak arbuzy". Wystarczy pestka, by je wyhodować
Te kwiaty są odporne na niskie temperatury. Możesz je wysiewać już w styczniu