Choć zima nie jest najlepszym okresem na prace w ogrodzie, to już teraz warto zaplanować, co posadzimy w nim w cieplejszych miesiącach. Oprócz owoców, warzyw i krzewów możemy pomyśleć też o pnączach. Pięknie ozdabiają pergole, altany i tarasy, a przy tym są świetnym pomysłem na zagospodarowanie terenu. Oczywiście najpopularniejszym gatunkiem jest bluszcz, jednak jeżeli wolisz coś bardziej oryginalnego i przykuwającego wzrok, postaw na powojniki zimozielone. Sąsiedzi i goście będą zauroczeni ich wyglądem.
REKLAMA
Zobacz wideo Przesadzajcie, a urośniecie! Oto, jak powinno się przesadzać rośliny doniczkowe!
Najładniejszy powojnik do ogrodu. Te odmiany zachwycają oko
Powojnik to rodzaj roślin z rodziny jaskrowatych, obejmujący około 500 gatunków. Rosną na całym świecie w strefie klimatu umiarkowanego i ciepłego, jednak największe zróżnicowanie gatunkowe występuje w Azji. Rośliny te świetnie dostosowują się do różnych warunków, ponieważ mogą rozwijać się zarówno w lasach deszczowych, jak i na terenach półpustynnych. Z tego względu klimat w Polsce również nie jest im straszny i z powodzeniem można je uprawiać w ogrodach. To wieloletnie rośliny zimozielone, które zachwycają swoimi kwiatami choćby w chłodniejszych miesiącach. Aby cieszyły oko przez cały rok, należy najpierw wybrać odmiany, które przetrwają w niskich temperaturach. W sklepach można dostać tylko dwa takie gatunki:
powojnik Armanda Snowdrift - najlepiej czuje się w miejscach osłoniętych i zacisznych, a jego liście utrzymują się choćby przy temperaturze do -12 stopni Celsjusza;
Clematis Cirrhosa (powojnik wąsaty) - lubi spokojne, osłonięta miejsca, w którym nie zaszkodzi mu wiatr ani opady deszczu.
Choć powojniki są łatwe w uprawie i znoszą trudne warunki pogodowe, to jednak nie można ich pozostawić bez odpowiedniej pielęgnacji. Sprawdź, jak zadbać o te rośliny, by cieszyć się później kolorowymi kwiatami.
Zobacz też: Sansewieria żółknie i więdnie? Doświadczeni ogrodnicy wiedzą, jak ją uratować
Czego nie lubi powojnik? Zapamiętaj te zasady pielęgnacji
Idealne stanowisko dla powojników powinno być osłonięte od wiatru i dobrze nasłonecznione. Światło musi docierać do roślin przez około sześć godzin dziennie, dzięki czemu będą wystawiać się w stronę słońca i gwałtownie rosnąć. Taka ekspozycja wymaga jednak obfitego podlewania. Szczególnie w okresie letnim kwiaty należy regularnie nawadniać i pilnować, aby gleba była stale nawilżona. Z tego względu trzeba dobrać pod powojniki przepuszczalne, lekkie podłoże. Stojąca woda może doprowadzić do gnicia korzeni i narazić sadzonki na choroby grzybowe. Ziemia powinna być też bogata w składniki odżywcze, aby roślina mogła je pobierać przez cały rok. Warto też kilka razy w roku nawozić powojniki. Dobrym pomysłem będzie ściółkowanie roślin domowym kompostem lub stosowanie nawozu uniwersalnego.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.