Każdy miłośnik kwiatów doniczkowych wie, iż ich pielęgnacja to podróż pełna niespodzianek, w której narażamy się zarówno na wzloty, jak i upadki. Zdarza się, iż rośliny zaczynają marnieć, a żadna oczywista przyczyna nie przychodzi nam do głowy. W takich sytuacjach można przypuszczać, iż winę za kondycję kwiatów ponoszą szkodniki mieszkające w podłożu. Przeprowadź szybki test, a zyskasz 100-procentową pewność.
REKLAMA
Zobacz wideo Czy rośliny lubią earl greya? Rosną po nim, jak na drożdżach!
Jak sprawdzić, co atakuje kwiaty doniczkowe w domu? Pomoże plasterek warzywa
Szkodniki glebowe, takie jak ziemiórki czy skoczogonki, to prawdziwe utrapienie. Choć nie widzisz ich na liściach czy pędach, obecność owadów zdradzają subtelne objawy. Gdy liście więdną, żółkną lub pojawiają się na nich plamy, problem może tkwić w glebie. Powolny rozwój roślin, zahamowanie wzrostu czy choroby również wskazują na to, iż coś dzieje się pod powierzchnią.
Na szczęście, wykrycie sprawców nie jest trudne, a dzięki prostej metodzie, gwałtownie zlokalizujesz źródło problemu. Weź plasterek ogórka i połóż go na powierzchni ziemi w doniczce, a następnie pozostaw na 24 godziny. Po upływie tego czasu wyjmij go i dokładnie obejrzyj. jeżeli znajdziesz na nim małe, poruszające się owady lub ślady żerowania, to znak, iż w glebie ukrywają się szkodniki. To najwyższy czas, aby podjąć działania, które je przepędzą.
Jak pozbyć się szkodników z gleby? Proste metody są najlepsze
Szkodników glebowych możesz się pozbyć bez użycia chemicznych środków. Wystarczy posypać ziemię cienką warstwą cynamonu, który działa jak skuteczny odstraszacz, a dodatkowo chroni przed grzybami. Świetnym rozwiązaniem jest także napar z czosnku - kilka ząbków zalej wrzątkiem, odstaw na kilka godzin, a potem delikatnie podlej rośliny. Te proste, domowe sposoby nie tylko rozprawią się z nieproszonymi gośćmi, ale i są w pełni bezpieczne dla twoich kwiatów.
Ziemiórki: jak się pozbyć? Ziemiórki: jak się pozbyć? Firn/iStock
Jak zrobić domowy nawóz do roślin? Wzmocnij je po kontakcie ze szkodnikami
Po eliminacji owadów warto zadbać o regenerację i wzmocnienie roślin, sięgając po naturalne odżywki. Nie tylko skutecznie poprawiają kondycję kwiatów, ale także są ekologiczne i bezpieczne dla środowiska. Oto trzy proste pomysły, dzięki którym twoje rośliny gwałtownie odżyją.
Zobacz też: Trochę do ciasta, a resztę do doniczki. Jedno sypnięcie i ziemiórki wyniosą się na dobre
Schłodź wodę po gotowaniu warzyw (bez soli) i wlewaj do doniczek raz na 2 tygodnie. Zawarte w niej składniki mineralne wspierają zdrowy wzrost i witalność.
Zdejmij skórkę z banana, zalej ją litrem przegotowanej wody i pozostaw na 24 godziny. Powstały płyn, bogaty w potas, fosfor i wapń, stosuj do podlewania co 10–14 dni, aby wzmocnić korzenie i poprawić kwitnienie roślin.
jeżeli masz dostęp do czystego popiołu drzewnego, możesz dodać łyżkę do litra wody, dobrze wymieszać i podlewać rośliny raz w miesiącu. Taki nawóz dostarcza potasu, fosforu i mikroelementów, idealnych dla roślin doniczkowych.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.