Choć zima nie sprzyja pracom ogrodowym, to o niektórych lepiej nie zapominać. Najważniejszą czynnością o tej porze roku jest odśnieżanie. Nie chodzi tylko o usuwanie śniegu z chodnika czy podjazdu, ale też z roślin, drzew i krzewów. Biały puch może bardzo obciążyć łodygi i gałęzie, więc jeżeli chcesz wiosną zastać piękny ogród, lepiej zabierz się za to już teraz.
REKLAMA
Zobacz wideo Przesadzajcie, a urośniecie! Oto, jak powinno się przesadzać rośliny doniczkowe!
Jak pozbyć się śniegu? Zwróć uwagę na te rośliny
Jest kilka gatunków, które o tej porze roku potrzebują szczególnej uwagi. Choć do kwitnienia zostało jeszcze sporo czasu, to zaniedbanie tych roślin może sprawić, iż nie doczekają wiosny. Są wrażliwe na intensywne opady atmosferyczne, a śnieg może negatywnie wpływać na ich rozwój. O jakich roślinach dokładnie mowa?
Krzewy zimozielone takie jak rododendrony, bukszpan czy ostrokrzew. Utrzymują liście przez cały rok, więc gwałtownie gromadzi się na nich śnieg, który je obciąża.
Iglaki kolumnowe, szczególnie tuje. Mają delikatne gałęzie, więc pod wpływem pokrywy śnieżnej będą się gwałtownie łamać.
Drzewa iglaste o stożkowatym pokroju, na przykład świerki oraz jodły. Śnieg zatrzymuje się na ich gałęziach, a gruba warstwa może je znacząco obciążyć i zmienić ich kształt.
Warto też pamiętać o innych roślinach, które charakteryzują się delikatnymi gałęziami, między innymi o tamaryszku, wierzbie i młodych drzewkach owocowych.
Zobacz też: Kalendarz ogrodnika: co kiedy sadzić? Zrób to teraz, a wiosną twój ogród zaleje kalejdoskop kolorów
Czym odśnieżać podwórko? Dzięki temu nie uszkodzisz gałęzi
Usuwanie śniegu z roślin jest niezwykle istotne. Choć na pozór wydaje się być tylko miękkim puchem, to w nadmiarze może znacząco uszkadzać krzewy i drzewa. Gruba warstwa śniegu może doprowadzić do odkształcania gałęzi, a w najgorszym wypadku ich łamania. Ponadto, jeżeli nie odśnieżymy roślin lub zrobimy to nieumiejętnie, to stracą swoją izolację termiczną. Jak zatem powinniśmy usuwać biały puch? Warto zaopatrzyć się w miękką miotłę, przeznaczoną właśnie do odśnieżania. jeżeli nie masz takiej pod ręką, użyj kija owiniętego w delikatny materiał. Istotny jest też czas, w którym zabierzesz się za tę czynność. Wybierz moment, gdy śnieg pozostało sypki. Dzięki temu z łatwością strzepiesz go z gałęzi, a rośliny choćby tego nie odczują. Z kolei w przypadku ciężkiej i zbitej warstwy o wiele łatwiej o potencjalne uszkodzenia. Usuwaj śnieg delikatnymi, płynnymi ruchami, bo gwałtowne potrząsanie zmarzniętymi gałęziami może doprowadzić do ich złamania.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.