Skrzydłokwiat to jedna z najpopularniejszych roślin doniczkowych, która ceniona jest nie tylko za swój wygląd, ale i za to, iż świetnie oczyszcza powietrze. Czasem jednak na skutek błędów pielęgnacyjnych jej liście zaczynają zasychać. Wyjaśniamy, dlaczego tak się dzieje i jak temu zapobiegać.
Co sprawia, iż końcówki liści skrzydłokwiatu zasychają?
W momencie, gdy zauważymy, iż końcówki liści skrzydłokwiatu zasychają, to powinien być to dla nas znak, iż popełniamy jakiś błąd pielęgnacyjny. Zazwyczaj problemem jest nieprawidłowa wilgotność powietrza. Zdarza się to szczególnie często zimą, gdy są włączone kaloryfery, które dodatkowo wysuszają powietrze. Z racji tego, iż skrzydłokwiat jest rośliną tropikalną, to tak mała wilgotność przyczynia się do pogorszenia jego kondycji.
Innym popularnym błędem podczas uprawy skrzydłokwiatu jest jego niewłaściwe podlewanie. W przypadku tej rośliny równie szkodliwy jest nadmiar, jak i niedobór wody. Przelanie okazu prowadzi do gnicia korzeni, natomiast zbyt rzadkie podlewanie go, skutkuje zasychaniem liści. Wobec tego powinniśmy robić to regularnie i dopiero wtedy, gdy wierzchnia warstwa podłoża przeschnie.
Wpływ na zasychanie końcówek liści skrzydłokwiatu może mieć także nawożenie. o ile dostarczymy do podłoża zbyt dużej ilości soli mineralnych, które pojawiają się na skutek właśnie zbyt częstego nawożenia lub wynikają z podlewania twardą wodą, to możemy doprowadzić do uszkodzeń liści.
Czytaj również: To najlepsze podłoże do zamiokulkasa. Będzie w nim rósł, jak na drożdżach
Co zrobić, gdy zauważymy zaschnięte końcówki liści skrzydłokwiatu?
Chcąc pozbyć się suchych kocówek liści, często sięgamy po nożyczki, aby je przyciąć. Jest to dozwolone, jednak musimy to robić uważnie, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się uszkodzeń. Należy ciąć tak, by pozostawić minimalny margines suchej tkanki. Dzięki temu roślina będzie zabezpieczona przed infekcjami.
Po zaobserwowaniu problemu z liśćmi powinniśmy także zmienić warunki uprawy rośliny. Należy zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza, stawiając np. nawilżacz powietrza lub kładąc skrzydłokwiat na podstawce z wodą oraz kamykami.
Pamiętajmy także, aby podlewać roślinę tylko przefiltrowaną albo odstaną wodą. Dodatkowo wykonujmy nawożenie oraz podlewanie umiarkowanie. Zasilanie nawozami najlepiej ograniczyć do jednego razu w miesiącu.
Jak dodatkowo wzmocnić skrzydłokwiat? Wypróbuj ten domowy sposób
Warto także dodatkowo wspomóc swój skrzydłokwiat dzięki prostego domowego sposobu. Wystarczy, iż przygotujemy własną odżywkę. W tym celu musimy jedynie rozpuścić w 1 litrze przegotowanej wody, 1 łyżeczkę cukru.
Mieszankę pozostawiamy do ostygnięcia, a następnie podlewamy nią roślinę. Lejemy jej jednak tylko tyle, by lekko zwilżyć nią glebę. Stosujemy ten nawóz raz w miesiącu. Dzięki niemu liście skrzydłokwiatu odżyją i będą okazałe oraz soczyście zielone.
Zobacz też:
Podlewasz rośliny doniczkowe taką wodą? To może być poważny błąd
Przycinasz krzewy zimą? Te zdecydowanie omijaj, bo możesz je uszkodzić
To najlepszy kwiat na Dzień Babci. Sprawdź, jak go pielęgnować