Druga połowa stycznia to najlepszy czas, aby chwycić za narzędzia ogrodowe i rozpocząć działania pielęgnacyjne roślin. Prawidłowo przeprowadzone przycinanie drzew owocowych pozwoli nam cieszyć się zdrowymi i bogatymi plonami w sezonie. Trzeba jednak uważać, ponieważ nie wszystkie gatunki podlegają tej zasadzie. Przedstawiamy krótki poradnik dla działkowiczów.
REKLAMA
Zobacz wideo Ciasto z jabłkami i polewą serową z orzechami pekan
Kiedy przycinać drzewa owocowe? Rośliny wymagają pielęgnacji również zimą
Spośród wielu gatunków drzew owocowych dających smakowite plony istnieją takie, które wymagają przycięcia pędów już na początku roku. Do tej grupy należą rośliny ziarnkowe (jabłonie, grusze, pigwy), a także krzewy maliny, porzeczki, leszczyny oraz jagody kamczatki. Najlepszym terminem cięcia będzie druga połowa stycznia (jeśli występuje sroga zima, można przełożyć je na luty). Zanim jednak chwycimy za sekator, upewnijmy się, iż w danym dniu nie będzie mrozów poniżej -5 stopni Celsjusza, ponieważ mogłyby one poważnie uszkodzić tkanki roślin. Najkorzystniej jest wykonywać zimowe prace ogrodowe w suchy i słoneczny dzień. Kiedy wszelkie warunki zostaną spełnione, można wziąć się do roboty. Przycinając pędy, trzeba jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach.
Przycinanie drzew owocowych zimą. Opis działania krok po kroku
Po dokładnym zapoznaniu się z warunkami atmosferycznymi i przygotowaniem sprzętu ogrodniczego można zabrać się za przycinanie pędów drzew owocowych. Mogłoby się wydawać, iż kierunek cięcia nie ma znaczenia. Okazuje się, iż sposób, w jaki wykonamy tę powinność, ma znaczący wpływ na późniejszy rozrost plonów. Jak zatem należy ukierunkować sekator? Ostrza układamy pod skosem około 5 mm nad pąkiem tak, aby czubek uciętej gałęzi był nad czubkiem oczka. Dzięki temu woda deszczowa będzie w prawidłowy sposób odprowadzana od pąka. Dodatkowo warto dopilnować, aby pączki były skierowane na zewnątrz gałęzi. Wpłynie to korzystnie na rozwój korony drzewa. Pamiętajcie, aby nie dać ponieść się fantazji. jeżeli usuniecie więcej niż 20 proc. konarów, możecie doprowadzić do stresu drzewa, co zdecydowanie je osłabi.
Zobacz też: Zrób to jak najszybciej. Inaczej róże nie przetrwają zimy. Doświadczeni ogrodnicy zawsze to robią
Dzięki zimowemu cięciu nie tylko otrzymamy dorodne plony w sezonie, ale także przysłużymy się do wzmocnienia kondycji rośliny i odporności na różnego rodzaju choroby. Ważne jest również, aby usuwać suche i stare gałęzie, zanim zajmiemy się młodymi łodygami pełnymi pąków.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.