Najwyższy budynek w Unii Europejskiej jest w Warszawie. Na liście trzy inne budowle z Polski

2 dni temu
Zdjęcie: Fot. Mateusz Skwarczek / Agencja Wyborcza.pl


Drapacze chmur zyskują na popularności. Tylko nieliczne z nich osiągają jednak prawdziwe szczyty - dosłownie i w przenośni. Czy wiedzieliście, iż najwyższy budynek Unii Europejskiej znajduje się w Polsce? Co więcej, aż cztery konstrukcje zlokalizowane w naszym kraju zostały umieszczone na liście elitarnego rankingu. Poznaj wieżowce, które zachwycają wysokością i architektonicznym rozmachem.
Wieżowce od zawsze budzą emocje - są symbolem ambicji, postępu technologicznego i odważnej architektury. Choć w Europie dominują historyczne budowle, to nowoczesne drapacze chmur coraz częściej definiują krajobraz wielkich miast. Polska, której architektura często kojarzy się z zabytkowymi kamienicami i monumentalnymi pałacami, zaskakuje obecnością aż czterech gigantycznych gmachów, które znalazły się na liście prestiżowego rankingu opublikowanego przez portal propertydesign.pl. Jeden z nich zdecydowanie góruje nad innymi.


REKLAMA


Zobacz wideo Piotr biega po schodach. "Do 15. piętra wyprzedzam windę"


Czy Varso Tower jest najwyższy w Europie? Warszawski drapacz chmur góruje nad innymi
Varso Tower w Warszawie, ukończony w 2022 roku, to nie tylko najwyższy budynek w Polsce, ale także w Unii Europejskiej. Ten wyjątkowy obiekt mierzy aż 310 metrów. Ta gigantyczna, ponadczasowa konstrukcja jest czymś więcej niż zwykłym wieżowcem - to dowód na to, iż architektura może łączyć estetykę, funkcjonalność i dbałość o środowisko. Varso Tower wyróżnia się nie tylko rozmiarem, ale także zastosowaniem innowacyjnych technologii i rozwiązań ekologicznych. Budynek zdobył prestiżowe certyfikaty BREEAM i WELL, które świadczą o tym, iż jest on przyjazny zarówno dla środowiska, jak i użytkowników.
W przestronnym lobby na parterze można podziwiać manualnie wykonaną ceramiczną mozaikę, która wprowadza artystyczny akcent. Przed wejściem do gmachu posadzono drzewa, tworząc zieloną enklawę w samym sercu miasta. Mało tego, już w przyszłym roku warszawski drapacz chmur stanie się także atrakcją turystyczną - na wysokości 205 metrów otwarty zostanie jeden z dwóch tarasów widokowych. To właśnie na tym poziomie stworzono wyjątkowy ogród, w którym zasadzono 16 drzew. Jest to najwyżej położony botanik w mieście. Drugi punkt widokowy powstaje na poziomie 230 metrów. Będzie oferował spektakularne, panoramiczne widoki na stolicę i okolicę. Varso Tower to także przestrzeń dla biznesu i innowacji – w kompleksie znajdują się biura, hotel, restauracje, a choćby klub fitness. Wszystko to sprawia, iż wieżowiec nie tylko dominuje nad miastem, ale również wyznacza nowe standardy w miejskim budownictwie. To symbol współczesnej Polski – ambitnej, dynamicznej i gotowej sięgać po najwyższe cele.


Jaki jest najwyższy budynek w UE? Varso Tower góruje, na liście znalazły się inne polskie gmachy
Polska architektura od lat z powodzeniem konkuruje z europejskimi liderami w projektowaniu i budowie drapaczy chmur, które łączą imponującą wysokość z unikalnym charakterem. W zestawieniu najwyższych budynków UE znalazły się aż cztery polskie konstrukcje, z których każda ma wyjątkową historię i znaczenie.


Pałac Kultury i Nauki, ukończony w 1955 roku, to nie tylko najstarszy budynek w rankingu, ale także ikoniczny symbol Warszawy. Monumentalna konstrukcja, mierząca 237 metrów, przez lata była najwyższym budynkiem w Polsce, a jej charakterystyczna sylwetka wciąż dominuje w panoramie stolicy. Budynek, zaprojektowany przez Lwa Rudniewa, jest siedzibą licznych instytucji kulturalnych i naukowych, a taras widokowy na 30. piętrze oferuje niezapomniane widoki.
Warsaw Spire, ukończony w 2016 roku, to przykład nowoczesnej architektury biurowej. Wieżowiec o wysokości 220 metrów stał się jednym z najważniejszych symboli stołecznego centrum biznesowego. Otoczony placem Europejskim, pełnym zieleni i przestrzeni publicznych, łączy funkcjonalność z estetyką, co czyni go ulubionym miejscem zarówno dla pracowników, jak i mieszkańców Warszawy.
Sky Tower, wzniesiony w 2012 roku we Wrocławiu, to najwyższy budynek Dolnego Śląska, który mierzy 212 metrów. Jego charakterystyczna sylwetka wyraźnie wyróżnia się na tle miasta, a kompleks, w skład którego wchodzi wieżowiec, oferuje nie tylko przestrzeń biurową, ale także apartamenty mieszkalne, centrum handlowe i strefę rozrywki. Sky Tower to symbol rozwoju Wrocławia, który łączy nowoczesność z wielkomiejskim stylem życia.


Tak prezentuje się cała lista najwyższych wieżowców w Unii Europejskiej:


Varso Tower - (Polska, Warszawa)
The Shard - (Wielka Brytania, Londyn)
Commerzbank Tower - (Niemcy, Frankfurt)
Messeturm - (Niemcy, Frankfurt)
Torre de Cristal - (Hiszpania, Madryt)
Torre Cepsa - (Hiszpania, Madryt)
Pałac Kultury i Nauki w Warszawie - (Polska, Warszawa)
Torre PwC - (Hiszpania, Madryt)
One Canada Square - (Wielka Brytania, Londyn)
Tour First - (Francja, Paryż)
Tower Unicredit - (Włochy, Mediolan)
Torre Espacio - (Hiszpania, Madryt)
DC Towers - (Austria, Wiedeń)
Warsaw Spire - (Polska, Warszawa)
Sky Tower - (Polska, Wrocław).


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału