Mudi

3 lat temu

Rozważasz adopcję psa? Chcesz zaopiekować się energicznym czworonogiem o średnich rozmiarach i półdługiej sierści? Aby podjąć świadomą decyzję o przyjęciu zwierzęcia pod swój dach, dowiedz się najważniejszych rzeczy na temat danej rasy. Poniżej przedstawiamy opis wyglądu i charakteru owczarka węgierskiego mudi. Poznaj wymagania, jakie wiążą się z jego wychowywaniem!

Mudi – podstawowe informacje

FCI grupa I (psy pasterskie i zaganiające), sekcja 1 (psy pasterskie), nr wzorca 238
Długość życia 14–16 lat
Charakter energiczny, inteligentny, ciekawski, czujny, zrównoważony
Rozmiar średni (samce i samice):

masa ciała – 8–13 kg, wielkość, czyli wysokość w kłębie – 38–47 cm

Sierść półdługa, prosta lub lekko falowana, dwuwarstwowa; umaszczenie: płowe, czarne, niebieskie marmurkowe, popielate, czekoladowe, białe
Kraj pochodzenia Węgry

Mudi – szczypta historii

W latach 20. XX wieku na terenie Węgier występowały psy pasterskie, które wykorzystywano do wypasania bydła i pomocy w polowaniach na dziki. Zwierzęta były jednolite w typie, szybkie i miały silny charakter. Charakteryzowały je również stałe cechy wyglądu: stojące uszy, zaostrzona i porośnięta krótką sierścią kufa, a także kędzierzawy włos. Rasę uznano na Węgrzech w roku 1936, choć hodowla na większą skalę rozpoczęła się dopiero w latach 60.

W roku 1966 opracowano pierwszy wzorzec rasy, który jednak nie przyjął się ze względu na zbyt duże ograniczenia wyglądu psów (zgodnie z dokumentem dopuszczalne były dwa umaszczenia: czerń i biel). Zmiana nastąpiła w 2000 roku, a aktualnie obowiązujący wzorzec FCI pochodzi z roku 2004.

Mudi – wygląd

W przypadku owczarka węgierskiego mudi waga dorosłego osobnika płci męskiej powinna mieścić się w przedziale 11–13 kg, a samicy od 8 do 11 kg. Zwierzęta te zaliczane są więc do ras średnich. Optymalna wysokość w kłębie u samców wynosi 43–45 cm (dopuszczalny przedział to 41–47 cm), natomiast u samic – 40–42 cm (dopuszczalny przedział to 38–44 cm). Mudi to pies o harmonijnych proporcjach: długość jego ciała jest taka sama, jak wysokość w kłębie.

Głowa: klinowata; mózgoczaszka i czoło lekko wysklepione, stop prawie niewidoczny; kufa dość mocna, grzbiet nosa prosty.

Oczy: nieduże, wąskie, skośne, jak najciemniejsze.

Uszy: trójkątne, stojące, wysoko osadzone.

Ogon: niezbyt długi, osadzony średnio wysoko; w niektórych krajach może być kopiowany; niektóre osobniki rodzą się z ogonem szczątkowym.

Szata: półdługa, prosta lub lekko falowana, dwuwarstwowa.

Umaszczenie: płowe, czarne, niebieskie marmurkowe, popielate, czekoladowe lub białe.

Mudi – charakter

Jak większość psów pasterskich, mudi to pies bardzo energiczny. Wykazuje dużą potrzebę ruchu na świeżym powietrzu, a przy tym jest bardzo bystry, ciekawski i inteligentny. Należy zapewnić mu codzienną dawkę aktywności fizycznej i umysłowej. Zwierzę łatwo poddaje się szkoleniu i chętnie współpracuje z człowiekiem. Dobrze też odnajduje się w psich sportach, szczególnie agility.

Mudi jest spokojny i zrównoważony. jeżeli zaspokoimy jego potrzeby behawioralne, resztę dnia spędzi na odpoczynku i obserwacji terenu. To bardzo czujne zwierzę, choć raczej alarmuje o potencjalnym zagrożeniu, niż aktywnie je zwalcza. Nieumiejętnie zsocjalizowany może stać się hałaśliwy.

Owczarek węgierski mudi jest psem umiarkowanie emocjonalnym, wobec obcych raczej nieufny, przyjacielsko reaguje natomiast na te osoby, które opiekun sam wpuszcza do domu. zwykle dobrze toleruje inne zwierzęta oraz dzieci w swoim otoczeniu.

Mudi – dla kogo?

Mudiemu należy poświęcać czas. Ważne jest umiejętne socjalizowanie, a także codzienne spacery i zabawy (stymulacja fizyczna i umysłowa). o ile te potrzeby behawioralne zostaną zaspokojone, zwierzę może być wychowywane zarówno w domu z ogrodem, jak i w mieszkaniu. Dobrze, o ile opiekun uprawia sport, który może zaproponować również czworonogowi.

Mudi to doskonały wybór dla rodzin z dziećmi. Jest cierpliwy i opiekuńczy wobec członków swojego „stada”, jednak należy pamiętać, aby od najmłodszych lat uczyć pociechy adekwatnego obchodzenia się ze zwierzętami. Psy, niezależnie od rasy, powinny mieć kontakt z najmłodszymi tylko pod nadzorem dorosłych.

Mudi – cena

Jeśli chodzi o psa mudi, cena szczenięcia jest uzależniona od wielu czynników. Jednym z nich jest renoma hodowli, do której wybieramy się po pupila, a także aktualna dostępność miotów. Na ostateczną kwotę wpływ mają również koszty ponoszone przez hodowców:

  • opieka weterynaryjna nad suką przez całe jej życie i w czasie ciąży,
  • opieka nad młodymi,
  • optymalna dieta,
  • czas poświęcony na socjalizację psów.

Cena, jaką musimy zapłacić za mudi hodowlanego, wynosi ok. 3500–4000 zł. Warto się upewnić, czy miejsce rozrodu jest zarejestrowane w Związku Kynologicznym w Polsce. Zyskamy w ten sposób rodowód, prawo do udziału w wystawach i konkursach, a także największe możliwe prawdopodobieństwo, iż nasz podopieczny będzie odpowiadał wzorcowi swojej rasy.

Jeżeli nie zależy nam na rodowodzie, warto rozważyć adopcję zwierzęcia ze schroniska. Przebywają tam czworonogi w typie różnych ras, które czekają na nowe, kochające domy.

Mudi – pielęgnacja

Owczarek węgierski mudi powinien być czesany raz w tygodniu, a w okresie linienia raz na 2–3 dni. Każdorazowo należy również rozczesywać jego sierść po kontakcie z wodą. Zwłaszcza delikatne włosy na uszach niekiedy filcują się pod wpływem wilgoci. Kąpiele psów niewystawowych powinny być wykonywane w zależności od potrzeb, najlepiej 2–4 razy do roku. Inne zalecane czynności pielęgnacyjne to:

  • szczotkowanie zębów (raz dziennie),
  • czyszczenie uszu (raz w tygodniu lub według zaleceń lekarza weterynarii),
  • obcinanie pazurów (raz na 2–4 tygodnie lub według potrzeb).

Mudi – żywienie

Żywienie owczarków węgierskich mudi, podobnie jak wszystkich innych psów, powinno bazować na pełnoporcjowym pokarmie gotowym. Zaleca się stosowanie diety mieszanej, złożonej z pożywienia mokrego i suchego w proporcjach 1:1 pod względem masy podawanych produktów. Pozwala to czworonogowi czerpać wszystko co najlepsze z obu tych rodzajów jedzenia.

Suche granulki są około czterokrotnie bardziej kaloryczne od mięsistych kawałków, co oznacza, iż dostarczają psu czteru razy więcej energii w porcji o tej samej masie. Ze względu na swoją chropowatą strukturę pomagają też ścierać płytkę nazębną, a zatem dbać o zdrowie jamy ustnej zwierzęcia. Mięsiste kawałki w galaretce lub sosie mają wilgotność na poziomie około 80 procent, co sprzyja optymalnemu nawodnieniu organizmu czworonoga. Ich niska kaloryczność przyczynia się też do zachowywania przez pupila szczupłej sylwetki.

Wyjątkowo aktywne zwierzęta (np. psy pracujące) po konsultacji z dietetykiem lub lekarzem weterynarii mogą przejść na dietę z przewagą suchego jedzenia. Mudi powinien być karmiony 2–3 razy dziennie o stałych porach. Należy też pamiętać o zapewnieniu pupilowi stałego dostępu do świeżej wody pitnej.

Mudi – zdrowie

Mudi to psy raczej zdrowe i odporne. Dobrze znoszą zmienne (także niekorzystne) warunki atmosferyczne. Stosunkowo często, jak na rasę o średnich rozmiarach, zapadają jednak na dysplazję stawów biodrowych.

Przeciętna długość życia owczarka węgierskiego mudi wynosi 14–16 lat.

Mudi – ciekawostki

  • Przyjmuje się, iż mudi powstały ze skrzyżowania owczarka niemieckiego z owczarkiem węgierskim puli.
  • Rasa ta jest w tej chwili mało popularna zarówno na Węgrzech, jak i poza granicami swojej ojczyzny.
  • Czekoladowe mudi są również nazywane psami o maści wątrobianej.
  • Wśród mudi spotykane są niekiedy albinosy. Schorzenie polegające na całkowitym braku pigmentu skóry i włosów jest bardzo rzadkie u psów i u większości ras nigdy nie występuje.

Mudi – przykładowe imiona

Przykładowe imiona dla psa: Czoko, Toffik, Słodziak, Uszak.

Przykładowe imiona dla suki: Lola, Marsza, Kara, Sroka.

Idź do oryginalnego materiału