Marzysz o ogrodzie pełnym warzyw, ale masz niewielką działkę i obawiasz się, iż nie zdołasz ich zmieścić? To bzdura, ponieważ nawet na bardzo małej przestrzeni możesz zacząć uprawiać liczne rośliny użytkowe, które za kilka tygodni wydadzą bujne i smaczne plony.
Wystarczy tylko trochę sprytu. Dobrym rozwiązaniem może okazać się posadzenie pnących warzyw. Koniecznie sprawdź, które rośliny rosną do góry i pozwalają zaoszczędzić miejsce, a jednocześnie bujnie owocują i są smaczne.
Warzywa pnące w ogrodzie - dlaczego warto je uprawiać?
W przeciwieństwie do tradycyjnych roślin zwykle uprawianych w ogrodzie, pnące warzywa nie wymagają schylania się, co dla osób starszych i kontuzjowanych jest ogromną zaletą. Poza tym wyglądają jak prawdziwa ozdoba. W sposób niewymuszony pozwalają stworzyć interesujące aranżacje.
Pozwalają także zaoszczędzić miejsce. Idealnie nadają się więc do posadzenia na miniaturowych działkach np. na parterze bloków mieszkalnych, gdzie każdy centymetr przestrzeni ma znaczenie.
Większości z nich potrzeba jedynie gleby w doniczce i stelażu, czasami także osłony. Kolejną zaletą warzyw pnących jest mniejsza podatność na choroby i ataki szkodników. Ich liście nie słaniają się po glebie, więc nie są także tak narażone na zastoje wilgoci czy gnicie.
Może cię zainteresować: Sadzisz borówkę amerykańską? Przygotuj takie podłoże, a obsypie się owocami
Jakie warzywa pnące warto posadzić? To najlepszy wybór dla tradycjonalistów
Tradycyjne warzywa pnące, które możesz posadzić to fasola pnąca i fasola wielokwiatowa, które nie wymagają skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Pną się samodzielnie dzięki swoich pędów, więc nie trzeba ich specjalnie podwiązywać.
Jeśli masz około 2-3 metry w pionie do dyspozycji, możesz uprawiać fasolkę szparagowa przy podporach, która daje obfitsze plony od swoich karłowatych kuzynów. To warzywo, które możesz wykorzystać w kuchni jako uniwersalny dodatek do obiadów, zup i sałatek.
Równie łatwą w uprawie alternatywą jest ogórek pnący (wymaga ciepła i regularnego podlewania) albo groch siewny, który wydaje plony już po 6-7 tygodniach od siewu. A jeżeli zależy ci na dekoracyjnej roślinie, postaw na jednoroczny fasolnik egipski, który zachwyca purpurowymi kwiatami.
Czytaj również: Zmieszaj dwa tanie składniki i podlej petunie. Podziękują ci lawiną kwiatów
Nie tylko groszek i fasolkę szparagową. Inne warzywa pnące, które również możesz uprawiać
Zależy ci jednak na czymś ciekawszym niż groszek czy fasolka szparagowa? Bez obaw, wybór pnących warzyw, które możesz posadzić na małej działce, jest większy, niż myślisz.
Propozycją rośliny, która może przypaść ci do gustu, jest kiwano, czyli ogórek afrykański. Osiąga do 2 metrów wysokości, ma owalne owoce, kolczastą skórę i zielonkawożółty miąższ.
Kiwano smakuje jak połączenie typowego ogórka, kiwi i melona, a pachnie trochę jak banan. Możesz go uprawiać pod osłoną, jednak pamiętaj, iż wymaga wyższej temperatury i dużej wilgotności podłoża.
Możesz również uprawiać balsamkę ogórkowatą, szpinak malabarski albo.. dynie. Wbrew pozorom te olbrzymi idealnie nadają się do uprawy w pionie. Mają czepne wąsy, które im ją ułatwiają. Dla własnego dobra wybierz jednak odmiany o mniejszych owocach.
Zobacz też:
Krety i węże będą się trzymać z daleka. Wystarczy, iż posadzisz ją w ogrodzie
Krokusy mogą kwitnąć choćby 2 razy dłużej. Wystarczy, iż zrobisz to
Doświadczeni ogrodnicy sadzą truskawki tylko w tym miejscu. Znaczenie ma też odległość między sadzonkami