Łowienie pstrągów zimą: wskazówki i triki dla skutecznego połowu

1 rok temu

Mimo tego, iż jesteśmy w tej chwili w okresie zimowym, to aura za oknem nam tego nie potwierdza. Brak lodu na taflach wody w rzekach i jeziorach zachęca spinningistów do wypraw z wędką w ręku. Przełom stycznia i lutego to czas, gdy wędkarze chętniej poszukują zimowych pstrągów. Dodajmy, iż łowienie pstrągów zimą to spore wyzwanie. Żeby skutecznie łowić te ryby w czasie zimy, warto poznać kilka trików. Dziś postaramy się o nich nieco opowiedzieć. Zapraszamy!

Po pierwsze: Znajdź odpowiednie miejsca na połów

Poszukiwania zimowych pstrągów powinny być dokładnie przemyślane. Chodzi o samo miejsce wędkowania. Wydaje Ci się, iż doskonale znasz rzekę, nad którą właśnie się wybierasz? Ok…a łowiłeś/aś tam zimą? Musisz wiedzieć, iż o tej porze roku nawyki ryb się mocno zmieniają. Pstrągi w tym czasie poszukują miejsc z wodą cieplejszą. Chętniej schodzą na głębsze partie wód. Spore okazy trafiają się również w miejscach, gdzie przepływają ciepłe prądy.

Łowienie pstrągów – Zwróć uwagę na miejsca szukania pożywienia

Nie jest wielkim odkryciem to, iż w zimie przy samym lustrze wody ryby znaleźć mogą mniej pożywienia niż wiosną czy latem. Ograniczona ilość latających owadów wymusza na rybach poszukiwanie pożywienia w innych miejscach. Zimą drapieżniki gustują w skorupiakach, które znajdują się w okolicach dna lub w rejonie przybrzeżnym. To właśnie tam warto szukać ryb!

Źródło: Getty Images

Po drugie: Zachowuj się odpowiednio!

Syberyjscy łowcy pstrągów przez całe swoje życie doskonalą techniki podchodzenia do miejsc, w których te ryby żerują i można liczyć tam na branie. Dlaczego o tym mówimy? Oto wyjaśnienie. W czasie wiosny, lata czy wczesnej jesieni, rybom dostarczamy wiele bodźców akustycznych, do których cała ichtiofauna się w jakimś stopniu przyzwyczaja. Późna jesień i zima to czas, gdy nad wodą jest już znacznie ciszej (koniec prac polowych, mniej spacerów etc.). Ryby stają się więc ostrożniejsze i bardziej wyczulone na jakiekolwiek hałasy. Nieprzemyślany krok, upadek na brzegu czy poślizgnięcie się może być gwałtownie zarejestrowane przez wyczulone pstrągi. Wniosek? Trzeba zachować maksymalną ostrożność, zapomnieć o pośpiechu i obserwować ziemię pod naszymi stopami.

Po trzecie: dobierz odpowiedni sprzęt na zimowe łowienie pstrągów

Agresywne i szybkie prowadzenie przynęt – taką taktykę obieraliśmy na jesienne szczupaki czy sandacze. W przypadku zimowych pstrągów lub okoni to się zupełnie nie sprawdzi. O samej technice i przynętach opowiemy w kolejnym akapicie, ale tu chcemy zaznaczyć, jak istotny jest dobór sprzętu. Zimą powinniśmy stosować sprzęt znacznie delikatniejszy. Wędziska powinny wyróżniać się raczej miękką akcją. Polecanymi modelami są przykładowo:

  • Shimano TMC-X70MH Teramar Inshore Southeast – wędka o pracy super fast, idealna do przynęt od ½ do 1½ cala. Kijek niezwykle lekki, pozwalający na szybkie reagowanie przy braniu;
  • Abu Garcia MASS BEAT II 682 L 2-15g – solidny blank z włókna węglowego, duża wytrzymałość i niska waga, to wszystko wyróżnia ten model. Jest to kijek idealny do łowienia małymi przynętami;
  • Robinson CityLiner Trout Spin 226cm 3-18g – jest to nieco sztywniejszy model, ale sprawdzi się na łowienie pstrągów zimą.
Źródło: Getty Images

Również i kołowrotek oraz plecionkę powinniśmy dostosować do zimowych warunków. Warto w tym czasie wybrać bardzo cienki model plecionki, ale odpowiednio mocny. Co do kołowrotków to jest to zbyt obszerny temat, aby go omówić w jednym artykule z innym sprzętem.

Po czwarte: łowienie pstrągów zimą wymaga odpowiedniej techniki

Wspominaliśmy wcześniej, iż jeden z akapitów będzie poświęcony technice, więc oto on Łowienie pstrągów w czasie zimy jest trudne i nie będziemy tego ukrywać. Jednak dodajmy, iż największym utrudnieniem jest tutaj trzymanie się przyzwyczajeń z wędkowania jesiennego. W zimie pstrągi i inne ryby są dość chimeryczne, są wyczulone na hałas, ale mają spowolnione reakcje na bodźce w postaci przepływającej gwałtownie przynęty. W związku z tym, szybkie prowadzenie i gwałtowne podbicia mogą sprawić, iż drapieżnik bardziej się tego wystraszy, niż zainteresuje.

Jak więc prowadzić przynęty?

Przede wszystkim należy unikać pośpiechu. jeżeli znajdziesz miejsce, w którym Twoim zdaniem mogą w tej chwili żerować pstrągi, to skrupulatnie i cierpliwie to miejsce obławiaj. Sprawdzi się tutaj szuranie przynętą pod dnie. jeżeli już koniecznie chcesz podbijać, rób to naprawdę delikatnie.

Źródło: Getty Images

Mały trik zwiększający skuteczność

W łowieniu pstrągów w małych rzekach mamy już wieloletnie doświadczenie i udało nam się wypracować techniki, które okazują się skuteczne. Jednym z trików, którym chcemy się podzielić, jest uderzanie palcem w blank podczas prowadzenia lekkich przynęt. Zamiast klasycznego podbijania wystarczy od czasu do czasu lekko stuknąć w blank. Przynęta wówczas delikatnie podskoczy, co często kusi drapieżniki do ataku.

Po piąte: Warunki atmosferyczne

Wiadomo, iż zimy w Polsce ostatnio są, jakie są… Z naszych obserwacji nad wodą wynika, iż pstrągi zimą chętniej biorą podczas nieco cieplejszych dni. Niekoniecznie muszą to być dni słoneczne, ale jeżeli wystąpiło kilkudniowe ocieplenie, jest to dobry czas na połowy. Częstsze brania obserwowaliśmy również po deszczu. Są to jednak wyniki naszych obserwacji i testów, więc zachęcamy do wyrażania swojej opinii na ten temat.

Po szóste: Łowienie pstrągów, a regulacje prawne

No i tu trzeba być bardzo ostrożnym. Wielu wędkarzy zostało niezbyt mile zaskoczonych, gdy Państwowa lub Społeczna Straż Rybacka chciała wystawić im mandat za połów pstrągów w czasie zakazanym. Nie ma jednego ogólnego przepisu, który sztywno mówi, od kiedy do kiedy można łowić pstrągi, ponieważ w Krainie Pstrąga i Lipienia obowiązują inne przepisy. Sprawdzajmy je przed rozpoczęciem wędkowania. W niektórych regionach kraju łowić te ryby można od 1 stycznia, a w innych dopiero od 1 lutego.

Po siódme: Przynęty

W tym momencie przechodzimy jednak do podsumowania tegoż artykułu. Zimowych przynęt pstrągowych nie da się opisać w jednym akapicie. Zależy nam na przekazaniu możliwie jak najwięcej informacji. W związku z tym wyszlibyśmy na totalnych laików, pisząc dwa lub trzy zdania o tym, iż pstrągi zimą biorą na FishUp Tantę czy inne wormy. To zbyt obszerny temat, aby się ograniczyć do kilku zdań. Tym samym kończymy na dziś i zapraszamy do śledzenia naszej strony oraz fanpage na Facebook’u. Do zobaczenia nad wodą!

Idź do oryginalnego materiału