Leśnicy "pojedynkują" się z łosiami. Chodzi o ich "szkodliwą" dietę

1 tydzień temu
Zdjęcie: FOT. WALDEMAR GORLEWSKI / Agencja Wyborcza.pl


W województwie kujawsko-pomorskim może i nie ma śniegu, ale za to drzewka w Nadleśnictwie Dobrzejewice są wyjątkowo dobrze oszronione. Wszystko za sprawą lokalnych leśników, którzy toczą boje z roślinożernymi zwierzętami. Nagranie opublikowane na Facebooku jest dowodem na to, iż wygrywają z nimi 1:0.
W niektórych częściach kraju osoby udające się na spacer do lasu mogą cieszyć oczy zasypanymi białym puchem drzewami. Przebywanie w tak malowniczym otoczeniu pozwala poczuć się jak na planie filmowym do najpiękniejszej bajki. Tam, gdzie wciąż na opady śniegu trzeba jeszcze czekać, dla odmiany można zaskoczyć się widokiem pojedynczych roślin oprószonych na biało. Jest to zasługa leśników, którzy malują poszczególne okazy w konkretnym celu.


REKLAMA


Zobacz wideo "Śleboda" [ZWIASTUN]


Drzewa w lesie pomalowane na biało. To efekt celowych działań pracowników Lasów Państwowych
Nieustanny wyścig "zbrojeń" - tak nazwali swoje sezonowe działania leśnicy pracujący w Nadleśnictwie Dobrzejewice. Przed nadejściem zimy, zanim roślinożercy zdążą rzucić się na młode pędy drzew, wyruszają oni z pędzlami w ręku, aby przemalować poszczególne okazy na biało. W tym celu używają repelentu, który jest stworzony na bazie piasku kwarcowatego. Jak się okazuje, ten składnik skutecznie odstrasza łosie i inne podgryzające rośliny zwierzęta. Tego typu działanie prewencyjne ma na celu ochronić sadzonki.


Pączek szczytowy z którego wiosną przyrasta na wysokość drzewo jest bardzo często zjadany przez roślinożerców, wtedy takie drzewo rośnie znacznie wolniej i nie wykształca prostego pnia


- tłumaczą leśnicy w poście opatrzonym nagraniem, na którym widać skuteczność wykonywanego przez nich zabiegu. Łoś w poszukiwaniu pożywienia musiał kombinować.


Repelenty na zwierzynę. Łoś stronił od oznaczonych na biało drzew
Pracownicy Lasów Państwowych co chwilę chwalą się swoimi zawodowymi poczynaniami, które mają na celu chronić roślinność i żyjące na terenie naszego kraju zwierzęta.
Zobacz też: Wieloryb pokonał kilka oceanów. Wszystko, by odnaleźć ukochaną. To rekord


Tym razem post, który opublikowano w mediach społecznościowych, dotyczył młodych drzew, które zimą często padają ofiarą łosi, czy też jeleni. Spryskane repelentem sadzonki na szczęście nie smakują tym roślinożercom, co można zauważyć na nagraniu.


I choć przyroda rządzi się swoimi prawami, niekiedy wymaga ona pomocy ze strony człowieka.


W przyszłym roku nowe pędy też pomalujemy. Zwiększamy szansę przeżycia młodym drzewkom


- czytamy na profilu Nadleśnictwa Dobrzejewice, Lasy Państwowe.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału