Lagotto romagnolo to niewielki pies o charakterystycznej długiej, kręconej sierści i łagodnym usposobieniu, przyjazny wobec ludzi i zwierząt. Czworonogi tej rasy wyróżniają się doskonałym węchem, dlatego bardzo dobrze sprawdzają się w roli poszukiwaczy trufli. Mają łagodny charakter, polecane są początkującym opiekunom.
Lagotto romagnolo – podstawowe informacje
FCI | grupa VIII, sekcja 3, nr wzorca 238 |
Długość życia | 12–14 lat |
Charakter | spokojny, łagodny, przyjazny, aktywny, łatwy do ułożenia |
Rozmiar | wielkość: 43–48 cm samce, 41–46 cm samice
masa ciała: 13–16 kg samce, 11–14 kg samice |
Sierść | wełnista, umiarkowanie szorstka, z prześwitującym podszerstkiem |
Kraj pochodzenia | Włochy |
Lagotto romagnolo – szczypta historii
Nazwa rasy pochodzi od włoskiego słowa lago oznaczającego jezioro i pierwotnej funkcji kudłatych czworonogów, czyli aportowania z wody ptactwa. W 1474 roku malarz Andrea Mantegna umieścił na fresku w pałacu w Mantui psa przypominającego wyglądem lagotto romagnolo, ale bliscy kuzyni tej rasy, to znaczy portugalskie i hiszpańskie psy dowodne i barbet, znane były już w VII wieku p.n.e., w czasach starożytnych Etrusków. Lagotto romagnolo występował głównie w bagnistym regionie Romania, ale gdy przekształcono osuszone jeziora w pola uprawne, co przełożyło się na zmniejszenie liczby ptactwa wodnego, czworonogom powierzono wyjątkowe zadanie. Doskonały węch lagotto romagnolo umożliwił poszukiwanie przez psy tej rasy wyjątkowo cennych grzybów, dlatego zwierzęta zostały przekwalifikowane w poszukiwaczy trufli.
Pierwszy włoski klub rasy lagotto romagnolo powstał w 1988 roku, a Międzynarodowa Federacja Kynologiczna (FCI) uznała ją w 1995 roku.
Do Polski rasa lagotto romagnolo trafiła w 2005 roku, a w tej chwili funkcjonuje kilka jej hodowli.
Lagotto romagnolo cieszą się sporą popularnością w: Holandii, Szwecji, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i w Stanach Zjednoczonych.
Lagotto romagnolo – wygląd
Lagotto romagnolo należy do niewielkich psów o mocnej budowie i gęstej, kędzierzawej sierści. Charakteryzuje się kwadratową sylwetką. Wysokość psa jest prawie taka sama, jak jego długość.
Głowa: umiarkowanie szeroka, kufa nieco dłuższa od mózgoczaszki.
Oczy: duże, zaokrąglone, szeroko rozstawione, dobrze osadzone w oczodołach.
Uszy: średniej wielkości, trójkątne, szerokie u podstawy, z zaokrąglonymi końcami.
Ogon: porośnięty wełnistym, dość twardym włosiem, zwężający się ku końcowi.
Szata: wełnista, dość twarda, skręcona w ciasne pierścionki, z widocznym podszerstkiem, pierścionki na całym ciele i ogonie jednakowe, z wyjątkiem głowy, gdzie sierść jest nieco mniej zwarta.
Umaszczenie: jednolita brudnobiała, biała w czekoladowe lub pomarańczowe łaty, czekoladowa w różnych odcieniach z białym lub bez; dopuszczalne podpalenia w różnych odcieniach.
Lagotto romagnolo – charakter
Lagotto romagnolo wyróżnia się łagodnym charakterem, dlatego sprawdza się jako pies do towarzystwa, w roli stróża, a także w dogoterapii, ratownictwie i agility. Bystry, łatwy do ułożenia i oddany opiekunowi, bardzo dobrze czuje się w towarzystwie ludzi i zwierząt. Lagotto romagnolo lubi ruch, zabawę i szkolenia. Należy więc codziennie zadbać o zapewnienie mu odpowiedniej dawki aktywności fizycznej. Dla lagotto romagnolo aktywne spędzanie czasu oraz nabywanie nowych umiejętności jest prawdziwą przyjemnością. Warto pamiętać, iż psy tej rasy bardzo lubią pływać i aportować z wody, ale także kopać dołki. Lagotto romagnolo, choć bywają uparte, bardzo mocno przywiązują się do człowieka, są oddanymi i lojalnymi towarzyszami.
Lagotto romagnolo – dla kogo?
Lagotto romagnolo to stosunkowo mało znana rasa, ciesząca się stale rosnącą popularnością również w Polsce. Łagodny charakter i bardzo duża podatność na szkolenie sprawiają, iż jej przedstawiciele nadają się również dla mało doświadczonych opiekunów, ale prowadzących aktywny tryb życia. Lagotto romagnolo nie linieje, dlatego może się sprawdzić w roli towarzysza dla alergików. Psy tej rasy najlepiej czują się na wsi, w domu z ogrodem. W mieście pupil również będzie dobrze funkcjonował, pod warunkiem iż opiekun zagwarantuje mu odpowiednią ilość ruchu na świeżym powietrzu. Lagotto romagnolo wymaga również zabaw stymulujących naturalne umiejętności tropienia.
Lagotto romagnolo – cena
Cena za szczenię lagotto romagnolo z dobrej hodowli wynosi 2000–5000 zł. Na tę kwotę składają się: opieka weterynaryjna nad suką przez całe jej życie i w okresie ciąży oraz nad szczeniętami, adekwatna dieta oraz czas poświęcony na pielęgnację podopiecznych. Ceny czworonogów z profesjonalnych hodowli są stosunkowo wysokie ze względu na bardzo duży nakład pracy i ogromne zaangażowanie hodowców. jeżeli jednak nie zależy nam na psie konkretnej rasy, warto rozważyć adopcję czworonoga ze schroniska dla zwierząt.
Lagotto romagnolo – pielęgnacja
Lagotto romagnolo wyróżniają się długą, kręconą sierścią, która jest dość łatwa w pielęgnacji. Warto jednak pamiętać, iż szata lagotto romagnolo ma tendencję do filcowania się, dlatego warto pamiętać o regularnym strzyżeniu pupila przynajmniej raz w roku. Niektórzy uważają, iż psa należy regularnie czesać, ale Włosi usuwali wierzchnią, sfilcowaną warstwę, strzygąc czworonogi. Szaty lagotto romagnolo nie należy puszyć i rozczesywać, aby zachować charakterystyczny, „wiejski” wygląd pupila. Zalecane jest dość krótkie strzyżenie sierści na tułowiu i nieco dłuższe na głowie. Włosy na uszach również powinny być krótko ostrzyżone. Łapy i tułów najlepiej skracać maszynką, a włosy na głowie nożyczkami.
Warto również pamiętać o codziennym myciu psich zębów, regularnym skracaniu pazurów oraz sprawdzaniu stanu uszu. co pozwala zapobiec ewentualnym stanom zapalnym.
Lagotto romagnolo – żywienie
Lagotto romagnolo należy do mało wymagających pod względem żywieniowym ras. Najlepiej sprawdzi się pełnoporcjowa karma dobrej jakości, bogata w niezbędne składniki odżywcze- zarówno sucha, jak i mokra. Stosując dietę mieszaną, należy pamiętać, iż u psów najlepiej podawać oba rodzaje produktów w proporcji 1:1 pod względem masy. Jedzenie powinno być dostosowane do wieku, aktywności i stanu zdrowia pupila. Psy tej rasy są wyjątkowymi łakomczuchami, dlatego opiekun musi zwracać uwagę na dostarczanie odpowiedniej ilość kalorii czyli adekwatnie dostosowane do wieku porcje karmy suchej i mokrej. Można podawać również przysmaki, które nie powinny przekroczyć 10% dziennej dawki energii. Jak każdy pies, lagotto romagnolo musi mieć także zapewniony stały dostęp do czystej i świeżej wody.
Lagotto romagnolo – zdrowie
Lagotto romagnolo należą do długowiecznych ras, wyróżniających się dobrym zdrowiem. Kluby rasy monitorują problemy zdrowotne, aby zapobiec ich rozpowszechnianiu się. Bardzo rzadko u tych zwierząt zdarzają się: dysplazja biodrowa, niedoczynność tarczycy, zaćma dziedziczna. Czworonogi mogą cierpieć na problemy o podłożu genetycznym, objawiające się zaburzeniami koordynacji. Ze względu na charakterystyczną sierść możliwe jest występowanie stanów zapalnych skóry lub przestrzeni międzypalcowych, a także problemów z uszami, wynikających z zaniedbań pielęgnacyjnych. Regularne strzyżenie pupila ma zatem ogromne znaczenie zarówno dla jego wyglądu, jak i zdrowia.
Lagotto romagnolo – ciekawostki
- Lagotto romagnolo to jedyna rasa na świecie wyszkolona do poszukiwania trufli, wykwintnych grzybów rosnących pod ziemią. Jej przedstawiciele doskonale radzą sobie ze znajdowaniem cenionego przysmaku w każdym terenie.Co ciekawe, podczas poszukiwań najdroższych grzybów świata są tak skupione na zadaniu, iż nie rozprasza ich widok zwierzyny.
- Lagotto romagnolo są przyjazne dla innych zwierząt, mogą mieszkać w domu z innymi psami, nie stanowią zagrożenia również dla kotów.
- Psy tej rasy uwielbiają pływać i aportować z wody, dlatego podczas upałów warto wybierać się z pupilami nad wodę.
Lagotto romagnolo – przykładowe imiona
Przykładowe imiona dla psa: Ringo, Choco, Nurek, Happy.
Przykładowe imiona dla suki: Alta, Itaka, Demi, Lou.