W pierwszym etapie robót przebudowano sieci podziemne – gazociąg, sieci elektryczne średniego i niskiego napięcia, a także oświetleniową. Później wykonano przegrody przeciwfiltracyjne, a wykopy zabezpieczono grodzicami stalowymi. Kolejnym krokiem było wwiercenie pali wielkich średnic po obu stronach Wisły. Dostawy ciężkiego sprzętu realizowano rzeką, by nie naruszać ścieżek i chodników.
Opracowano też projekt obniżenia pomostów o 2 m, dzięki czemu ograniczono ingerencję konstrukcji w krajobraz, a także ochroniono drzewa po stronie Kazimierza.
Po palowaniu wybudowano po obu stronach Wisły podpory kładki na uprzednio wykonanych fundamentach. Montowano zbrojenie i deskowanie, które następnie zalano betonem architektonicznym. Te prace zakończono w grudniu 2024 r.
Po uzyskaniu odpowiedniej wytrzymałości filarów, niedługo na betonowych korpusach pojawią się tzw. segmenty startowe, służące do połączenia podpór kładki z pomostami. Dalsze roboty obejmą konstrukcją stalową – montaż kolejnych segmentów prowadzący do osiągnięcia ciągłego ustroju nośnego łączącego oba brzegi Wisły.
Ostatnim etapem budowy kładki będą prace wykończeniowe w zakresie dojazdów, nawierzchni, balustrad i zagospodarowania terenu.
Inwestycja za 114 mln zł ma zakończyć się w połowie 2026 r. Dofinansowanie zadania w wysokości 65 mln zł pochodzi z Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych.
Przeczytaj także: Kraków wyremontuje most w rejonie Wawelu