Kot sfinks

1 rok temu
Zdjęcie: kot sfinks


Brak sierści kusi. Pozornie kojarzyć się może z mniejszym nakładem pracy, jaki należy poświęcić zwierzęciu. Nic bardziej mylnego! Przy łysych kotach nie masz się co obawiać sierści zostawianej np. na podłodze, ale i tak będziesz musiał regularnie troszczyć się o stan skóry zwierzęcia. Nie zapominaj o tym, iż takich czworonogów nie chroni włos, więc nie mogą to być zwierzęta wychodzące. Kot sfinks wymaga troski i czasu, dlatego musisz poznać bliżej tego zwierzaka. Sprawdź, czy będziesz dla niego dobrym opiekunem. Przekonaj się, jak te zwierzaki zachowują się w domu. Czy są chorowite? Co powinny jeść? Ile kosztują? Odpowiadamy na te pytania. Przeczytaj nasz artykuł!

Kot sfinks – podstawowe informacje

👉 Rozmiarwysokość w kłębie: do 30 cm
waga: od 3 do 6 kg
Szatafutro: naga skóra porośnięta meszkiem
maść: kolor skóry zależy od rasy
🐱 Charakterinteligentny, towarzyski, gadatliwy, przymilny
Długość życia12-16 lat

Skąd wziął się kot faraona? Historia rasy

Wbrew swojej nazwie wcale nie wywodzi się on ze starożytnego Egiptu! Choć koty bez sierści były znane ludzkości od dawna, to mutacja, z której powstała ta rasa, pojawiła się w 1966 roku. To wówczas w Toronto na świat w miocie krótkowłosych kotów przyszły łyse kociaki. Pierwszy sfinks to Prune, kotka, która została wykorzystana do utworzenia nowej rasy.

Dzięki współpracy hodowców z Kanady, USA i Holandii już w latach 70. XX wieku mocno powiększono materiał hodowlany. W 1998 roku rasa została zarejestrowana w pierwszej organizacji. To więc stosunkowo nowy typ kotów, który jednak gwałtownie zaczął podbijać serca wielu miłośników tych zwierząt. I nie ma się czemu dziwić. Ich po prostu trudno nie kochać!

Jak wygląda sfinks kanadyjski? Jest nie tylko łysy!

Sfinks kanadyjski jest charakterystyczny nie tylko przez wzgląd na brak sierści. Koty te mają duże, stojące uszy, przypominające nietoperze, przez które łatwo da się je rozróżnić. Ich oczy w kształcie cytryny są duże i skośne. Głowę zwierzak ma smukłą i podłużną. Kolejna cecha to mocno zarysowane kości policzkowe i nos. Sfinks ma dobrze zbudowane, muskularne ciało i szeroką klatkę piersiową. Łapy i ogon są długie, więc zwierzę zyskuje swobodę ruchu. Kot sfinks jest stosunkowo zwinny i skoczny. Co ciekawe, brzuch tych zwierzaków jest zawsze uwydatniony, przez co bezustannie sprawiają wrażenie najedzonych.

Kot sfinks – jaka jest jego skóra?

Koty sfinksy mogą być porośnięte delikatnym meszkiem, jednak nie mają rzęs ani brwi. Najczęściej pojawia się on na nosie, uszach i ogonie. Czasem, w przypadku samców, może także wystąpić na jądrach. W większości innych miejsc jest jednak niepożądany. W dotyku koty te są ciepłe i jedwabiste. W niektórych miejscach, np. na karku, ich skóra jest wyraźnie pofałdowana. Co ciekawe, sfinksy kanadyjskie mogą mieć różne umaszczenia, które widoczne są jako plamy, ponieważ mimo braku sierści, nie są one pozbawione genu odpowiedzialnego za kolor. Mogą np. być jednolite lub tabby.

Łyse koty – rasa wymagająca szczególnej pielęgnacji

Łyse koty produkują szczególnie dużo łoju. Z tego powodu szybciej niż inne rasy zaczynają brzydko pachnieć. Wiąże się to z potrzebą regularnych kąpieli. Jak się do nich przygotować? Należy wykorzystywać do tego tylko łagodne szampony, przeznaczone właśnie dla kotów. O odpowiedni specyfik warto zapytać swojego weterynarza. Koty sfinksy są szczególnie wrażliwe na różne warunki pogodowe, dlatego np. latem nie powinny być wystawiane bez zabezpieczenia na nadmierne działanie słońca. Może to źle wpłynąć na ich zdrowie. Nie powinno więc nikogo dziwić, iż łyse koty rasą są wyjątkowo trudną dla początkujących właścicieli pod względem pielęgnacji.

Czy kot sfinks jest duży?

Kot sfinks, choć wyróżnia się brakiem sierści oraz swoją budową, jest dość przeciętny, jeżeli chodzi o wielkość. Warto wiedzieć, że:

  • osiąga do 30 cm;
  • waży pomiędzy 3 a 6 kg;
  • dość gwałtownie dojrzewa (ostateczna wielkość już po około roku).

Jeśli jednak szczególnie zależy ci na miniaturowym kocie, to nie jest wybór dla ciebie. Warto pamiętać, iż kotki są znacznie mniejsze od kocurów, dlatego zdecyduj się na tę płeć, jeżeli z jakichś powodów nie możesz dźwigać cięższych zwierząt.

Sfinks kanadyjski jest zwierzęciem domowym

Te zwierzaki nie mają sierści, dlatego nie może być kotami wychodzącymi! Kot sfinks powinien spędzać czas pod dachem twojego domu, a na spacery wychodzić jedynie na smyczy, pod twoim nadzorem w kontrolowanych warunkach. Dlaczego? W razie ucieczki nie poradziłby sobie poza domowymi warunkami, o czym koniecznie należy pamiętać. jeżeli chcesz, możesz poprawić swojemu pupilowi warunki bytowe, przygotowując specjalnie dla niego wolierę zewnętrzną, w które będzie mógł wygodnie spędzać czas. Zawsze jednak kot powinien mieć możliwość ukrycia się w domu. Rolę woliery może pełnić specjalnie przygotowany balkon lub taras domu.

Sfinks kot – charakter to ich karta przetargowa

Nie da się ukryć – kot sfinks nie każdemu się podoba. Jednak trudno nie docenić jego wspaniałego charakteru. Te zwierzęta są stworzone do życia z człowiekiem pod jednym dachem:

  • są niezwykle czułe;
  • bezustannie oczekują pieszczot ze strony swojego opiekuna i chcą z nim spędzać czas.
  • są dość spokojne.

Lubią się bawić, ale z umiarem. Względem obcych w pierwszej chwili potrafią być dość niepewne, ale zwykle gwałtownie się do nich przekonują. Wobec nich także mogą się stać niezwykle uczuciowe. Przy tym nie brakuje im wrodzonej inteligencji, dzięki czemu nie raz i nie dwa mogą cię bardzo pozytywnie zaskoczyć! Sfinks kot na pewno dla wielu osób okaże się idealnym kompanem!

Kot sfinks i jego zdrowie

Choć łyse koty mają tendencję do problemów skórnych, takich jak grzybica, to są stosunkowo zdrową rasą. Należy jedynie szczególnie zadbać właśnie o ich skórę. Staraj się nie dopuścić do tego typu chorób, ponieważ mogą okazać się przewlekłe i nawracające. Stan zdrowia kotów należy regularnie kontrolować u weterynarza i przynajmniej raz w roku poddawać je kontroli. Możesz w ten sposób sprawdzić, czy np. nie mają problemów z sercem albo nerkami. choćby jeżeli kot sfinks wydaje się pozornie zdrowy, nie rezygnuj z wizyty. To pomoże ci zapobiec rozwojowi wielu chorób.

Co powinien jeść kot sfinks?

Kot sfinks powinien mieć w swojej diecie przede wszystkim wysokiej jakości mięso oraz podroby. Dotyczy to wszystkich kotów, jednak łyse koty nie mają sierści i zużywają większe zasoby energii, więc ich posiłki muszą być bardziej treściwe. Nie powinieneś włączać do ich diety jakichkolwiek zbóż, a warzywa oraz owoce mogą być jedynie niewielkim dodatkiem. Warto jednak skonsultować się z lekarzem weterynarii, szczególnie jeżeli zależy ci na w pełni naturalnym odżywianiu kota, bazującym na diecie BARF.

Wyprawka dla kota sfinksa

Wyprawka dla kota sfinksa jest czymś, co musisz przygotować, jeszcze zanim maluch pojawi się w twoim domu. Odpowiednie dostosowanie wnętrza dla niewychodzącego zwierzęcia jest szczególnie istotne. Koniecznie przygotuj wieżę oraz inne miejsca, po których twój podopieczny będzie mógł się wspinać. Co jeszcze? Wygodna w użytkowaniu kuweta oraz pachnący żwirek. Nie zapomnij także o drapakach, które powinny być rozstawione po całym domu. W ten sposób zapobiegniesz niszczeniu przez łysego kota mebli czy kanapy.

Kot sfinks i jego szkolenie

Sfinks kanadyjski jest z natury niezwykle przyjaznym zwierzęciem, które lgnie do ludzi. To jednak nie oznacza, iż nie wymaga odpowiedniej socjalizacji! Zwróć uwagę na to, by kociak od małego miał kontakt z ludźmi i poznawał jak najwięcej osób. Warto także już wtedy rozpocząć spacery z kotem po swojej okolicy. Dzięki temu przyzwyczaisz go do różnych bodźców i sprawisz, iż będzie znacznie odważniejszy. Docenisz to w późniejszych latach, ponieważ dzięki temu będzie on zdecydowanie odporniejszy na różnego rodzaju zmiany.

Sfinks kot – cena

Łyse koty kosztują zwykle od 2 do 5 tys. złotych. Wszystko zależy od tego, jakiego dokładnie pupila szukasz, jakiej płci i umaszczenia, a także z jakim przeznaczeniem. Te, które mają zostać przekazane do dalszej hodowli, zawsze są znacznie droższe. Nie zapomnij przy tym, iż koszt samego zakupu kota sfinksa to tylko część wszystkich wydatków. Musisz przygotować się do zakupu wyprawki, ale nie tylko. Ewentualne problemy zdrowotne podopiecznego, które mogą się przytrafić niezależnie od jego pochodzenia, także wiążą się z kosztami.

Uważnie wybieraj hodowcę! To dla zdrowia twojego kota

Odpowiedzialny hodowca dba o kociaki, dostarczając im nie tylko wysokiej jakości pożywienia, ale także dbając o ich socjalizację i troszcząc się o ich zdrowie. Dlatego tak ważne jest, abyś wybrał odpowiednią osobę, z którą będziesz mógł mieć w przyszłości dobry kontakt. Pamiętaj, iż koty rasowe mogą mieć większe tendencje do niektórych chorób genetycznych, dlatego należy być przy ich wyborze szczególnie ostrożnym. W pierwszej kolejności możesz sprawdzić, czy kot sfinks nie jest dostępny do adopcji w okolicznych schroniskach lub fundacjach.

Kot sfinks – zdjęcia

Idź do oryginalnego materiału