Kot rasy laperm – najważniejsze informacje o kocie z kręconą sierścią

zooart.com.pl 1 rok temu

Widzieliście kiedyś kota, który wygląda, jakby przeszedł zabieg trwałej ondulacji? Tak właśnie prezentuje się laperm. To jedna z wyjątkowych ras o kręconej sierści. Wiecie już trochę, jak wygląda, ale czy jego osobowość jest równie zakręcona, jak futro? Przedstawiamy najważniejsze informacje o laperm. Opowiemy trochę więcej o historii jego powstania, charakterze oraz podpowiemy, jak go pielęgnować. Zapraszamy do przeczytania wpisu.

Laperm – wzorzec rasy i przynależność do organizacji felinologicznych

Laperm stosunkowo niedawno, bo od 2015 roku jest uznany przez jedną z największych organizacji felinologicznych FIFe (Federation Internationale Féline), która nadała mu wzorzec. Według FIFe zaliczony został do II kategorii kotów półdługowłosych i otrzymał kod EMS: LPL (laperm krótkowłosy)/LPS (laperm długowłosy).

Kot rasy laperm został zaakceptowany również przez następujące organizacje felinologiczne:

  • CFA (The Cat Fanciers ’ Association),
  • TICA (The International Cat Association),
  • GCCF (Governing Council of the Cat Fancy).

Fascynująca historia rasy laperm

Ciekawostką jest, iż kot laperm powstał w wyniku przypadku. Założycielką rasy jest Linda Koehl, w 1982 roku na jej farmie w mieście The Dalles (w stanie Oregon) na świat przyszły kocięta. Nie byłoby w tym nic dziwnego, ale jedna z nowo narodzonych kotek szczególnie wyróżniała się z miotu. Urodziła się całkowicie łysa, a na jej skórze można było zauważyć wzór charakterystyczny dla kotów pręgowanych. Po kilku tygodniach młodziutkiej kotce wyrosły włosy, które z czasem zaczęły się kręcić. Została nazwana przez Lindę „Curly”. I w ten sposób powstała zupełnie nowa rasa kotów o nazwie „La perm”.

Curly krzyżowała się naturalnie z kotami obecnymi w sąsiedztwie. W wyniku tych skojarzeń, za sprawą mutacji genu odpowiadającego za kręcone włosy, na świat przychodziły kocięta o kędzierzawej sierści. Znajomych Lindy zafascynował osobliwy wygląd mruczków, to za ich namową Koehl postanowiła wystawić swoją kotkę w pokazach. Rasa została zarejestrowana i czasem uznana przez znamienite organizacje felinologiczne.

Nazwa rasy pochodzi od amerykańskiego skrótu „perm”, który w tłumaczeniu oznacza „trwałą ondulację”.

Czy kota laperm znajdę w Polsce? Popularność rasy

Laperm najbardziej popularny jest w Ameryce, chociaż hodowle możemy spotkać również w Wielkiej Brytanii, Australii, a także Japonii czy Rosji. W Polsce ta rasa kota jest raczej rzadko spotykana, w związku z czym trudno nabyć ją w naszym kraju.

Jak wygląda kot laperm?

Kocięta rasy laperm czasem rodzą się już z bujnym owłosieniem, a czasem na początku są zupełnie łyse, a jak zmienia się ich wygląd z biegiem czasu? Opowiemy trochę więcej o wyglądzie tych mruczków.

Wygląd ogólny kota rasy laperm

Laperm to kot o dość charakterystycznym wyglądzie, ma szczupłą i dobrze umięśnioną sylwetkę. Głowa w kształcie lekko zaokrąglonego klina, jest nieco dłuższa niż szersza. Duże, migdałowe oczy mogą występować w różnych kolorach, w zależności od umaszczenia. Uszy laperm również są duże, po wewnętrznej stronie obficie porośnięte sierścią. Ogon jest dość szeroki u nasady, zwęża się przy końcu.

Wzrost i waga kotów rasy laperm

Lapermy są kotami średniej wielkości, ważą zwykle między 2 a 5 kg (waga samic jest naturalnie mniejsza od samców). A ich wzrost nie przekracza przeważnie 30 cm.

Laperm długowłosy czy krótkowłosy? Kolory i rodzaje umaszczenia osobliwych kotów laperm

Rasa ta występuje w dwóch odmianach sierści. Możemy spotkać laperma krótkowłosego i długowłosego. Jego włosy są delikatne i dość miękkie w dotyku. Luźno przylegają do ciała, przeważnie są kręcone – sprawiają wrażenie potarganych, nigdy jednak nie powinny być skołtunione. Poziom skrętu może być różny – od mocno zakręconych loków po delikatne fale. Laperm w zasadzie pozbawiony jest podszerstka, zimą jego futro gęstnieje, u niektórych osobników pojawia się charakterystyczny kołnierz na szyi. Wąsy kotów tej rasy są długie i poskręcane.

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, niektóre z kotów są nagie przy urodzeniu, inne zaś rodzą się z bujnym owłosieniem, u jeszcze innych występuje całkiem prosty włos, co nie jest uważane za wadę. Mimo wszystko najbardziej preferowana jest sierść lokowana.

Sierść laperm może występować we wszystkich możliwych wzorach i kolorach. W tym przypadku występuje duża dowolność. Możemy, więc mieć mruczka o takiej maści, jaka tylko się nam zamarzy.

Jak wygląda pielęgnacja laperm?

Laperm to wyjątkowo urodziwy mruczek. Wzrok przykuwają jego piękne oczy w kształcie migdała i charakterystyczna, poskręcana sierść. Chcesz wiedzieć, jak dbać o jego futerko oraz jakie zabiegi pielęgnacyjne są ważne? Podpowiadamy!

Pielęgnacja sierści laperma

Pielęgnacja laperma krótkowłosego nie jest zbytnio skomplikowana. Wystarczy przeczesywać ją raz w tygodniu szczotką włosianą, w okresie wymiany sierści – trzeba robić to częściej, by martwe włosy nie osadzały się na ubraniach. W przypadku długowłosych kotów pielęgnacja jest trochę bardziej skomplikowana. Na pewno bardzo ważna jest regularność, w przeciwnym razie ich sierść zbije się w trudne do rozczesania kołtuny. jeżeli będziemy systematycznie poddawać mruczka takim zabiegom, futro laperma długowłosego i krótkowłosego będzie prezentowało się wspaniale.

Uzupełniające zabiegi pielęgnacyjne

Wyczesywanie martwych włosów to nie jedyny zabieg, któremu laperm powinien być poddawany. Warto kontrolować również stan uszu, oczu i zębów. Uszy laperma są gęsto owłosione, w związku z tym ciężej na pierwszy rzut oka dostrzec nadmiar wydzieliny lub stan zapalny. Pamiętajmy, więc o ich regularnym sprawdzaniu i (w razie potrzeby) oczyszczaniu przy pomocy specjalnych preparatów.

Łzawiące oczy warto przecierać wacikiem nasączonym kroplami do oczu dla kota. Zbierający się kamień nazębny trzeba usuwać z użyciem pasty i szczoteczki (dla kota) lub smaczków dentystycznych. Dbanie o higienę jamy ustnej jest bardzo ważne, o ile nie będziemy regularnie czyścić zębów naszego mruczka, zaniedbania mogą prowadzić do infekcji i chorób przyzębia.

Niemniej ważne jest przycinanie pazurów naszego kota. Najlepiej robić to wtedy, gdy są ewidentnie za długie, zwijają się i rozdwajają. o ile nie wiemy, jak obciąć je prawidłowo, warto zapytać o radę lekarza weterynarii.

Kot laperm – charakterystyka rasy

Podobno laperm to kot o iście psim charakterze. Dlaczego jest tak określany? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie. Poniżej opowiemy nieco więcej o usposobieniu kota tej rasy.

Jak laperm zachowuje się w stosunku do najbliższych?

Laperm idealnie nadaje się na kota rodzinnego. Jest towarzyski i przyjaźnie nastawiony do domowników. Przywiązuje się do opiekuna, wspólne pieszczoty sprawiają mu dużą przyjemność. Chętnie bawi się również z dziećmi, zbyt duży hałas i natarczywość może go odstraszyć, dlatego polecany jest do domu, w którym mieszkają nieco starsze pociechy, które są nauczone dobrego traktowania zwierząt. Mówi się, iż to bardzo ciekawski kot, lubi podążać za właścicielem i obserwować, co robi. Nie oznacza to, iż nie odstępuje go na krok – jeżeli wszystkie jego potrzeby zostaną zaspokojone, może udać się na samotny odpoczynek.

Laperm wśród obcych ludzi i innych zwierząt

Jeśli laperm wcześniej zostanie poddany socjalizacji, nie będzie bał się nowych osób – w przeciwnym razie będzie podchodzić do nich z dystansem. Może mieszkać pod jednym dachem z innymi psami i kotami pod warunkiem, iż jest przyzwyczajony do ich towarzystwa już od małego. Kiedy planujemy wprowadzić laperma do domu, w którym już mieszkają inne koty, warto by zapoznanie przebiegało stopniowo.

Ulubione zajęcia laperm

Laperm to kot, któremu dużą frajdę sprawia wylegiwanie się na kolanach opiekuna. Również uwielbia się bawić ze swoim opiekunem. Chętnie będzie aportował, bawił się piłeczką lub wędką. jeżeli właściciel poświęci mu wystarczająco dużo swojej uwagi, stanie się najszczęśliwszym kotem na świecie.

Wychowanie kota laperm

Laperm to bystry kot, jeżeli zostanie odpowiednio zmotywowany, można nauczyć go różnych sztuczek. Jak tego dokonać? Opowiemy trochę na temat tego, co jest ważne w wychowaniu laperma.

Gdzie będzie najlepiej żyło się kotu rasy laperm?

Laperm to kot, który może żyć wszędzie, byle blisko swojego opiekuna. Chętnie będzie mieszkał w domu z ogrodem, jak i w mieszkaniu w bloku. Można przyzwyczaić go do spacerów na smyczy, świetnie nadaje się także na kota niewychodzącego. Mimo silnego przywiązania do opiekuna, jego niezależna, kocia natura może dać mu o sobie znać, dlatego lepiej zabezpieczyć okna i drzwi przed ucieczką. Warto podkreślić, iż laperm nie lubi samotności, dlatego nie należy zostawiać kota samego w domu. Można zapewnić mu towarzystwo innego członka rodziny lub zwierzaka. Przed wyjściem warto dać mu różne zabawki, by nie nudził się podczas naszej nieobecności. Duży wybór znajdziemy w sklepie zoologicznym ZooArt.

Jakich akcesoriów potrzebuje laperm?

Kot laperm uwielbia się wspinać, dlatego warto zapewnić mu wysokie, rozbudowane drapaki z budkami, gdzie mógłby spokojnie obserwować otoczenie. Dodatkowo przyda mu się wygodne legowisko, gdzie mogły odpocząć po wspólnych harcach z opiekunem. jeżeli chcemy wychodzić z kotem na spacery, absolutnym must have w naszym domu jest smycz z szelkami dopasowanymi do rozmiaru laperma.

Laperm – hodowla idealna

Mimo iż laperm nie cieszy się bardzo dużą popularnością, to rasa została uznana przez wiele organizacji felinologicznych. Hodowli najlepiej szukać za granicą. Podpowiemy, jak wybrać mądrze, by nie dać oszukać się pseudohodowcom.

Rodowód = kot rasowy

Jeśli chcemy mieć pewność, iż kot, którego chcemy nabyć, nie jest obciążony wadami genetycznymi, a jego wygląd będzie zgodny z opisem zawartym we wzorcu, musimy wybrać legalnie działającą hodowlę, w której hodowcy starannie selekcjonują osobniki dopuszczane do rozmnażania. By mieć pewność, iż wybieramy laperma „czystej krwi”, a nie tylko w typie rasy, powinniśmy poprosić hodowcę o wydanie rodowodu. To dokument, który gwarantuje nam, iż kupujemy kota rasowego.

Po czym poznać dobrego hodowcę?

Posiadanie kota wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Zanim zdecydujemy się na jego nabycie, w pierwszej kolejności musimy zastanowić się nad tym, czy będziemy w stanie zaspokoić wszystkie potrzeby laperma i zapewnić mu odpowiednie warunki. jeżeli jednak zdecydujemy się przygarnąć do naszego domu akurat kota tej rasy, powinniśmy znaleźć odpowiednią hodowlę. Przede wszystkim musimy sprawdzić, jak żyją koty i czy są odpowiednio socjalizowane – jak zachowują się w stosunku do ludzi i swojego rodzeństwa.

Dobry hodowca ma wiedzę o rasie, której hodowlą się zajmuje, więc w razie wątpliwości chętnie udzieli informacji na temat żywienia i wychowania kota laperm.

Co jest ważne oprócz rodowodu?

Rodowód to podstawowy dokument, o który powinniśmy dopominać się w hodowli. O czym jeszcze warto pamiętać? Na pewno bardzo ważna jest aktualna książeczka zdrowia ze wpisami z dotychczasowych szczepień. Kociaki powinny być również zaczipowane i odrobaczone. Dodatkowo możemy poprosić o wgląd do książeczki zdrowia rodziców kociaka i ich wyniki badań, by upewnić się, iż ich potomstwo nie jest obciążone wadami genetycznymi.

Zdrowie kotów rasy laperm

Kotka o imieniu Curly (od której powstała rasa laperm) kojarzyła się z samcami w naturalny, niekontrolowany sposób. W związku, z czym laperm nie jest obciążony wadami genetycznymi typowymi dla konkretnej rasy. Generalnie uważa się go za zdrowego i odpornego mruczka. Może żyć ok. 10-15 lat. Nie zdarza mu się chorować częściej niż innym kotom. Może mieć tendencję do zapadania na następujące schorzenia:

  • niedobór kinazy pirogronianowej to choroba, która prowadzi do anemii. Może objawiać się m.in. apatią, osłabieniem, zmęczeniem, zatrzymaniem wzrostu, wypadaniem sierści, pogorszeniem stanu dziąseł i zębów. jeżeli zauważymy podobne objawy u naszego kota, warto skonsultować się z lekarzem weterynarii, który na podstawie badania i obserwacji zaproponuje leczenie oraz adekwatną dietę.
  • kardiomiopatia przerostowa, czyli zgrubienie mięśnia sercowego. Może prowadzić do niewydolności serca i nagłej śmierci. Dlatego ważne jest regularne badanie swojego mruczka przez lekarza weterynarii przy pomocy echokardiografu. Wykrycie choroby we wczesnym etapie umożliwia wdrożenie odpowiedniego leczenia i poprawienia komfortu życia kota.

Żywienie kotów laperm

W przypadku wszystkich kotów, bez względu na rasę, bardzo ważne jest pilnowanie zbilansowanej diety. Jak żywić laperma, by serwowane mu posiłki były smaczne i zdrowe? Podpowiadamy.

Dieta BARF i karmy komercyjne

Kot laperm może być żywiony karmami komercyjnymi lub dietą BARF – wybór odpowiedniej metody żywienia zależy od nas. Każda z nich ma swoje plusy i minusy. Podawanie karm komercyjnych jest tańsze, niż żywienie kota dieta BARF. Poza tym to łatwy i szybki sposób na nakarmienie swojego mruczka. Nie musimy głowić się nad ustalaniem odpowiednich proporcji poszczególnych składników odżywczych, ani spędzać dużo czasu w kuchni na przygotowywaniu jedzenia. Musimy jednak patrzeć na składy karm i wybierać produkty o wysokiej wartości odżywczej. Lepiej unikać tych, które zawierają dużo zbóż i sztucznych konserwantów.

Dieta BARF to naturalny sposób żywienia, który de facto jest bardzo zdrowy. BARF w większości składa się z surowego mięsa i podrobów. Dodatek stanowią wybrane owoce i warzywa. By nie zaszkodzić naszemu kotu, trzeba podawać pożywienie w odpowiednich proporcjach. W tym celu warto sięgnąć po fachową literaturę lub udać się na konsultację do dietetyka zwierzęcego.

Jakich składników odżywczych kot potrzebuje w diecie?

W diecie kota nie może zabraknąć mięsa, to podstawowy składnik jego żywienia. Mięso zawiera białko (bogate w cenne aminokwasy) oraz tłuszcze, które stanowią dobre źródło energii. Zawsze wybierajmy karmy z czytelnym składem, na etykiecie powinna być dokładnie wyszczególniona zawartość procentowa mięsa. Równie ważne są witaminy i składniki mineralne. Koty w zasadzie nie potrzebują węglowodanów, zatem warto unikać karm, które w składzie mają ciężkostrawne zboża.

Karma sucha czy mokra – jak żywić laperma?

Laperm generalnie nie należy do zbyt wybrednych kotów. Podany mu pokarm w mig znika z miski. By nie nabawił się otyłości, warto podzielić jego pożywienie na kilka mniejszych porcji w ciągu dnia. Dobrym pomysłem jest także zakup miski spowalniającej jedzenie. Pamiętajmy o tym, by karma w misce była zawsze świeża i odpowiednio przechowywana -niezjedzone resztki można schować do lodówki na później.

Mokra karma jest smaczniejsza, poza tym dobrze nawadnia organizm. Sucha zaś jest tańsza i bardziej wydajna – ma więcej kalorii niż mokra, dlatego trzeba podawać ją w mniejszych ilościach (wolniej się zużywa). Karmę mokrą po wyjęciu z lodówki można lekko podgrzać, dzięki temu będzie lepsza w smaku. Suchą warto przechowywać w specjalnym pojemniku, by nie zwietrzała.

Laperm – cena i koszty utrzymania

Cena zakupu kociaka rasy laperm z renomowanej hodowli może wynosić ok. od 1000 do 2000 tysięcy euro. To niemała kwota, dodatkowo trzeba doliczyć koszty transportu za granicę, ponieważ w Polsce ciężko znaleźć hodowle tej rasy kota. Z jakimi dodatkowymi wydatkami będziemy musieli się liczyć?

Koszt utrzymania w ujęciu miesięcznym

Karmę, smaczki i żwirek można zaliczyć do produktów, które zużywają się w ciągu miesiąca. W związku z tym musimy je uzupełniać na bieżąco. Za wszystkie te artykuły zapłacimy ok. 200-250 zł.

Koszt utrzymania w ujęciu rocznym i dwuletnim

Nieco wolniej od karmy, smaczków i żwirku zużywają się artykuły higieniczne takie, jak preparaty do uszu i oczu, pasta do zębów dla kota, szczoteczka, szampon, szczotka do rozczesywania sierści, obroża przeciwkleszczowa. Śmiało, więc możemy wliczyć je w koszty w ujęciu rocznym. Zapłacimy za nie ok. 200 zł (plus wydatki miesięczne).

Kot laperm na pewno będzie potrzebował: kuwety, drapaka, legowiska, transportera, misek (na wodę i pokarm), zabawek, szelek z obrożą (jeśli planujemy wychodzić z nim na spacery). Na wszystkie te artykuły wydamy ok. 300-450 zł.

Kot laperm – podsumowanie

Laperm to kot o wyjątkowej, kręconej sierści i przyjacielskim charakterze. Z całą pewnością będzie dobrym towarzyszem domu. Dla wszystkich zainteresowanych stworzyliśmy zbiór najważniejszych informacji o rasie. Opowiedzieliśmy trochę o historii jej powstania, wyglądzie i usposobieniu. Podpowiedzieliśmy, jak wychowywać leperma oraz jak znaleźć dobrą hodowlę. Na koniec krótko podsumowaliśmy koszty. A wszystko to dla Was – mamy nadzieję, iż ułatwiliśmy decyzję odnośnie nabycia kota tej rasy.

Idź do oryginalnego materiału