King charles spaniel

3 lat temu

King charles spaniel wyróżnia się niewielkimi rozmiarami oraz łagodnym i przyjaznym usposobieniem. Miniaturowe psy od wieków były ulubieńcami arystokratów i wdzięcznym obiektem malarzy epoki wiktoriańskiej. King charles spaniel jest doskonałym towarzyszem, niewymagającym zbyt dużo ruchu, dlatego nadaje się choćby dla początkujących opiekunów. Czytaj dalej i dowiedz się więcej o king charles spanielach.

King charles spaniel – podstawowe informacje

King charles spaniel to przyjazna, łagodna i tolerancyjna rasa. Jej przedstawiciele nie wymagają zbyt dużej dawki ruchu, ale źle znoszą samotność. Lubią dzieci i inne zwierzęta. King charles spaniel jest doskonałym psem do towarzystwa, a dzięki łagodnemu usposobieniu nadaje się również do dogoterapii. Warto wiedzieć, iż king charles spaniel to rasa krótkoczaszkowa, dlatego psy te narażone są na syndrom brachycefaliczny, czyli zespół wad anatomicznych, który przekłada się m.in. na problemy oddechowe.

FCI grupa IX, sekcja 7, nr wzorca 128
Długość życia 10–12 lat
Charakter łagodny, spokojny, przyjazny, wesoły, inteligentny
Rozmiar masa ciała 3,6 kg–6,3 kg

wielkość (wysokość w kłębie): nieokreślona, king charles spaniel należy do małych i proporcjonalnych psów

Sierść długa, jedwabista, bez loków, dopuszczalna lekka falistość
Kraj pochodzenia Wielka Brytania

King charles spaniel – szczypta historii

King charles spaniel w niektórych krajach nazywany jest angielskim spanielem karłowatym. Jest bliskim kuzynem cavalier king charles spaniela, dlatego większość historii rasy te mają wspólną. Dokładne pochodzenie king charles spaniela nie jest znane, ale za jego przodków uznaje się również ozdobne psy z Dalekiego Wschodu, takie jak np. pekińczyk i chin japoński.

King charles spaniel popularność zawdzięcza angielskim królom Karolowi I i Karolowi II Stuartom. Pierwsza wzmianka o psach tej rasy pochodzi z 1570 roku. Karol II Stuart uwielbiał swoich niewielkich, czworonożnych towarzyszy do tego stopnia, iż zarzucano mu nawet, iż więcej czasu poświęca swoim pupilom niż sprawom państwowym. Również brat Karola II, Jakub II, darzył ogromną sympatią king charles spaniele.

Psy tej rasy cieszyły się ogromną popularnością na europejskich dworach, nierzadko widniały na obrazach malarzy portretujących członków arystokratycznych rodzin. King charles spaniel cieszył się sympatią malarzy epoki wiktoriańskiej oraz włoskich artystów, w tym słynnego Tycjana.

Do XIX wieku rasę krzyżowano z buldogami, chinami japońskimi oraz mopsami i ustalono cztery odmiany barwne: king charles (czarny podpalany), prince charles (tricolor), ruby (intensywnie rudy) oraz blenheim (biały w rude łaty). Dopiero w latach 20. XX wieku rozpoczęto odtwarzanie dawnego typu, zwanego w tej chwili cavalier king charles spaniel.

Druga wojna światowa przyczyniła się do niemal całkowitego wyginięcia rasy, przetrwały jedynie pojedyncze psy, od których pochodzą wszystkie współczesne king charles spaniele.

King charles spaniel – wygląd

King charles spaniele należą do miniaturowych psów o proporcjonalnej budowie. Ich masa ciała waha się od 3,6 kg do 6,3 kg.

Głowa: stosunkowo duża w porównaniu do wielkości psa, wyraźnie wypukła, kufa szeroka i głęboka, wyraźnie zadarta.

Oczy: stosunkowo duże, ciemne, szeroko rozstawione.

Uszy: bardzo długie, wiszące, przyległe do policzków i ozdobione “piórami”.

Ogon: z obfitym “piórem”, nie może być noszony nad grzbietem lub poniżej linii grzbietu.

Szata: długa, jedwabista i prosta, dopuszczalna lekko falista.

Umaszczenie:
– czarna podpalana: intensywnie lśniąca czerń z soczystymi, mahoniowymi znaczeniami na kufie, nogach, piersi, obwódkach uszu, pod ogonem oraz plamkami nad oczami; biała łata na piersi niepożądana;

– trójbarwna: tło perłowobiałe, równo rozmieszczone czarne łaty, lśniące podpalanie na policzkach, obwódkach uszu, dolnej stronie ogona oraz plamkach nad oczami; szeroka biała strzałka między oczami i na czole;

– blenheim: tło perłowobiałe; równomiernie rozłożone kasztanowoczerwone łaty; szeroka, wyraźna biała strzałka z plamką pośrodku czaszki; plamka powinna być jasnokasztanowoczerwona, wielkości monety jednopensowej;

– ruby: jednolita, intensywnie kasztanowoczerwona; biała łata na piersi wysoce niepożądana.

King charles spaniel – charakter

King charles spaniel to łagodna, wesoła i przyjazna rasa. Angielskie spaniele są spokojne i tolerancyjne wobec dzieci i innych zwierząt, są doskonałymi psami do towarzystwa. Nie wymagają dużej dawki ruchu, lubią przebywać blisko opiekuna. Psy tej rasy są inteligentne i chętnie uczą się nowych sztuczek. King charles spaniela można układać w kierunku tańca z psem lub posłuszeństwa sportowego, sprawdzi się także w dogoterapii. Wobec obcych czworonogi tej rasy zachowują się powściągliwie, dlatego nie nadają się do stróżowania.

King charles spaniel – dla kogo?

King charles spaniel nie należy do zbyt wymagających, dlatego może być towarzyszem również dla początkujących opiekunów. Psy tej rasy mogą mieszkać w bloku, ponieważ nie wymagają zbyt dużej dawki ruchu. King charles spaniel źle znosi samotność, nie będzie więc dobrym wyborem dla zapracowanych i często przebywających poza domem opiekunów.

King charles spaniel – cena

Cena za szczenię king charles spaniela z dobrej hodowli waha się od 2500 do 4000 zł. Na cenę szczenięcia składają się: opieka (w tym weterynaryjna) nad suką przez całe jej życie i w czasie ciąży, opieka nad szczeniętami, odpowiednia dieta oraz czas poświęcony psom. Ceny czworonogów z profesjonalnych hodowli są wysokie, ponieważ opieka nad psami wymaga ogromnego zaangażowania i odpowiedzialności hodowców oraz wysokich nakładów pracy. jeżeli nie zależy nam na konkretnej rasie, warto rozważyć adopcję psa ze schroniska.

King charles spaniel – pielęgnacja

Pielęgnacja king charles spaniela nie jest zbyt wymagająca, ale powinna być regularna. Czworonogi tej rasy należy czesać raz w tygodniu i regularnie kontrolować stan ich uszu. King charles spaniela kąpie się w razie potrzeby, stosując szampon przeznaczony dla psów o długim, jedwabistym włosie. Należy również pamiętać o codziennym myciu zębów ulubieńca i skracaniu pazurów według potrzeb.

King charles spaniel – żywienie

King charles spaniel ze względu na skłonność do tycia wymaga adekwatnego żywienia oraz kontrolowania dziennych porcji. Najlepiej wybrać pełnoporcjowy pokarm dobrej jakości, dopasowany do wieku, aktywności fizycznej i stanu zdrowia, który dostarcza niezbędne składniki odżywcze, co przekłada się na dobrą kondycję i zdrowie czworonoga. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie diety mieszanej, polegającej na stosowaniu karmy suchej i mokrej w równych proporcjach pod względem masy produktów. Warto również podawać przysmaki, które nie powinny dostarczać więcej niż 10% dziennej dawki energii. Dobową porcję należy podzielić na przynajmniej dwa posiłki o stałych porach. Jak w przypadku każdego psa, spanielowi trzeba zapewnić dostęp do czystej i świeżej wody.

King charles spaniel – zdrowie

King charles spaniel należy do ras narażonych na wiele schorzeń, do których zalicza się:

  • syndrom brachycefaliczny, o którym mogą świadczyć takie objawy jak: chrapanie, świsty, wymioty po intensywnym wysiłku, omdlenia, sinica, bezdech nocny, krztuszenie się podczas jedzenia i picia, nawracające stany zapalne dolnych i górnych dróg oddechowych,
  • dystrofię rogówki,
  • zaćmę,
  • zapalenie rogówki,
  • małoocze,
  • entropium,
  • nieprawidłowy wzrost rzęs,
  • przetrwały przewód tętniczy,
  • niedomykalność zastawki mitralnej.

King charles spaniel – ciekawostki

  • Według legendy angielski król Karol darzył tak wielką sympatią swoje czworonogi, iż wydał dekret zapewniający wszystkim spanielom wstęp do sklepów, pubów i parlamentu. Nie znaleziono jednak dokumentu, który potwierdzałby tego rodzaju zapis dotyczący king charles spanieli.
  • Klub rasy king charles spaniel powstał w 1855 roku pod nazwą Toy Spaniel Club, co przyczyniło się do sporu dotyczącego nazwy. W sprawie nazwy klubu interweniował sam król Edward VII, za pomocą którego angielski Kennel Club przyjął proponowaną przez władcę nazwę klubu rasy jako King Charles Spaniel Club.

King charles spaniel – przykładowe imiona

Przykładowe imiona dla psa: Bąbel, Pimpek, Fafik, Gucio, Timon, Grey, Foks, Guzik, Ferro.

Przykładowe imiona dla suk: Kulka, Baby, Fifi, Tosia, Nutka, Żelka, Wilda, Wrotka, Nutka.

Idź do oryginalnego materiału