Kelpie

3 lat temu

Kelpie to przedstawiciel psów pasterskich, który pochodzi z Australii. Jest bardzo energiczny, zwinny i inteligentny, doskonale odnajduje się w psich sportach. Jaki charakter mają psy rasy kelpie i czy każdy nadaje się na opiekuna tych czworonogów? Na te i inne pytania odpowiemy w poniższym artykule.

Kelpie – podstawowe informacje

FCI

grupa I (psy pasterskie i zaganiające), sekcja 1 (rasy pasterskie) nr wzorca 293

Długość życia

12–14 lat

Charakter

radosny, inteligentny, towarzyski, lubiący zabawę, aktywny, wierny, odważny, niezależny, wytrzymały

Rozmiar

średni (samce i samice):

masa ciała: suki i psy 14–21 kg

wysokość w kłębie: samice 43–48 cm, samce 46–51 cm

Sierść

krótka, z gęstym podszerstkiem; umaszczenie czarne, czekoladowe i czerwone, z podpalaniem lub bez, błękitne

Kraj pochodzenia

Australia

Kelpie – szczypta historii

Ojczyzną kelpie jest Australia. Te aktywne i zwinne czworonogi pochodzą od psów pasterskich, które przybyły na kontynent w drugiej połowie XIX wieku razem z angielskimi osadnikami. Prawdopodobnie przodkowie kelpie krzyżowali się z australijskimi dingo, jednak nie istnieją udokumentowane wzmianki na ten temat i kynolodzy nie są zgodni w tej kwestii. Jedno jest pewne, pierwsi przedstawiciele rasy przyszli na świat pod koniec lat 70. XVIII wieku. Oficjalna wystawa kelpie odbyła się w 1908 roku. Celowa hodowla psów kelpie była ukierunkowana na tworzenie psów o jak największej wytrzymałości, umiejętności zaganiania owiec i wysokiej odporności na specyficzne warunki atmosferyczne, jakie panują w Australii. Międzynarodowa Federacja Kynologiczna (FCI, Fédération Cynologique Internationale) oficjalnie uznała rasę w 1973 roku.

Kelpie – wygląd

Jak wygląda typowy przedstawiciel rasy kelpie? To średniej wielkości pies o krzepkiej, zwartej budowie, jego sylwetka wpisuje się w kształt prostokąta. Zgodnie z oficjalnym wzorcem kelpie powinien mieć dobrze umięśnione kończyny, wyraźnie wyrzeźbioną kufę – już na pierwszy rzut oka ma sprawiać wrażenie wytrzymałego i silnego czworonoga. W przypadku samców kelpie pożądana wysokość w kłębie wynosi 46–51 cm. Suki są nieco niższe (43–48 cm). Jaka jest masa ciała kelpie? Pies osiąga od 14 do 21 kg.

Głowa: lisia, proporcjonalna w stosunku do całego ciała; kufa ładnie wyrzeźbiona, nieco krótsza od mózgoczaszki; stop wyraźny.

Oczy: średniej wielkości, migdałowate, o inteligentnym wyrazie, ich kolor harmonizuje z umaszczeniem.

Uszy: cienkie, stojące, średniej wielkości, zaostrzone na końcach, od wewnątrz mocno owłosione.

Ogon: z wyraźną szczotką, nisko osadzony, zwisający.

Szata: sierść dwuwarstwowa z gęstym i krótkim podszerstkiem; włos okrywowy prosty i twardy.

Maść: jednolita lub dwukolorowa; umaszczenie czekoladowe, czarne, czerwone, z podpalaniem lub bez, błękitne.

Kelpie – charakter

Jakie cechy charakteru świadczą o wyjątkowości tej rasy? Kelpie to pies całkowicie oddany swojemu opiekunowi, który do zachowania dobrego samopoczucia potrzebuje nieustannego wysiłku i wyzwań. Uwielbia być w ruchu. Jest bystry i szybki w reakcjach, rzadko się męczy. Należy poświęcać pupilowi sporo uwagi i czasu. Znudzony i niezaspokojony może sam szukać dla siebie zajęć, niszcząc przedmioty w domu. Nie może więc być pozostawiany sam na wiele godzin. Kelpie nie jest szczekliwy, dlatego raczej nie sprawdzi się w roli stróża posesji, natomiast będzie wspaniałym psem rodzinnym, skorym do zabaw ze starszymi dziećmi (oczywiście pod opieką dorosłych). Kelpie jest przyjaźnie nastawiony do innych psów, nigdy nie prowokuje do ataku.

Kelpie – dla kogo?

Ze względu na wysoką inteligencję kelpie i jego chęć do samodzielnego podejmowania decyzji opiekun czworonoga powinien mieć silną, dominującą osobowość i wykazywać konsekwencję w działaniu. Aby kelpie był posłuszny, należy wypracować z nim przyjacielską więź. W jego przypadku można stosować jedynie pozytywne metody szkolenia. Z wychowaniem przedstawiciela tej rasy raczej nie poradzą sobie osoby bez żadnego doświadczenia. To energiczne zwierzę wymaga zarówno fizycznych, jak i umysłowych zajęć. Opiekun musi więc dysponować sporą ilością wolnego czasu, nie jest to pies dla osób zapracowanych, które całe dnie spędzają poza domem. Kelpie będzie fantastycznym kompanem fanów sportów i aktywności na świeżym powietrzu. Może też zostać członkiem aktywnej rodziny ze starszymi dziećmi. Zdecydowanie nie nadaje się do mieszkania, optymalnym miejscem do życia dla psa kelpie będzie dom na wsi z ogrodem.

Kelpie – cena

Na jaki wydatek należy się przygotować, chcąc przyjąć do domu kelpie? Cena za szczenię z rodowodem ze sprawdzonej hodowli zarejestrowanej w ZKwP (Związku Kynologicznym w Polsce) wynosi od 3000 do około 4500 złotych. jeżeli zależy nam na pupilu o sprawdzonym pochodzeniu, wybierajmy certyfikowane placówki, w których zwierzęta są dobrze karmione, socjalizowane i otoczone profesjonalną opieką weterynaryjną (nie tylko szczenięta, ale także suka przez całe jej życie).

Jeśli nie szukamy psa typowo wystawowego, możemy adoptować czworonoga bez rodowodu w typie kelpie. Warto wybrać się do miejscowych schronisk dla zwierząt. Znajdziemy tam psy spragnione miłości i uwagi człowieka. Warto dać im szansę na nowe, szczęśliwe życie.

Kelpie – pielęgnacja

Część osób zainteresowanych kelpie zastanawia się, czy przedstawiciele tej rasy są wymagający w pielęgnacji. Pupila należy regularnie wyczesywać- wystarczy jednak cotygodniowe szczotkowanie. Kelpie nie potrzebuje kąpieli. Warto zadbać o codzienne mycie zębów, regularną kontrolę stanu oczu i uszu pupila.

Kelpie – żywienie

Fundamentem adekwatnego żywienia każdego psa jest pełnoporcjowa karma gotowa zaufanego producenta- sucha i mokra (w proporcjach 1:1 pod względem masy produktów). Tego typu pokarm zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze w optymalnych dla kelpie proporcjach. Przy wyborze karmy powinno się zwrócić uwagę na wiek, masę ciała, kondycję zdrowotną i poziom aktywności fizycznej pupila. W trosce o prawidłowy rozwój szczenięcia kelpie należy podawać mu pokarm pełnoporcjowy z linii „junior”. Dorosłe zwierzę powinno dostawać karmę z linii „adult”, a starszy pies jedzenie gotowe z linii „senior”.

Psa należy karmić 2 razy dziennie o ustalonej porze (w przypadku szczeniąt, które intensywnie się rozwijają, częściej). Przekąski w postaci specjalnych smakołyków dla zwierząt mogą stanowić dobrą motywację podczas treningów, ale pamiętajmy, iż nie powinny pokrywać więcej niż 10% dziennego zapotrzebowania na kalorie. Każdy opiekun musi zapewnić pupilowi swobodny dostęp do czystej, świeżej wody.

Kelpie – zdrowie

Psy rasy kelpie są bardzo wytrzymałe na zmienne warunki atmosferyczne. Ze względu na wysoką aktywność nie mają skłonności do nadwagi. Ogólnie cieszą się dobrym zdrowiem, ale mogą być predysponowane do niektórych schorzeń o podłożu genetycznym. Potencjalne problemy zdrowotne to:

  • dysplazja stawów biodrowych,
  • problemy z rzepką,
  • postępujący zanik siatkówki oka.

Ile żyje przedstawiciel rasy kelpie? Standardowa długość życia tego wytrzymałego i bystrego czworonoga to 1214 lat.

Kelpie – ciekawostki

  1. Słowo kelpie w folklorze celtyckim jest określeniem potwora – nadnaturalnego, wodnego konia, który zmienia kształt i bytuje w szkockich jeziorach oraz rzekach.
  2. Kelpie to popularny pies owczarski w USA.
  3. Najstarszy przedstawiciel rasy kelpie przeżył w dobrej kondycji 30 lat (suka Maggie).

Kelpie – przykładowe imiona

Przykładowe imiona dla psa kelpie: Imbir, Jawor, Gospel, Flapi, Jumbo, Amor.

Przykładowe imiona dla suki kelpie: Gwiazdka, Kika, Bajka, Fela, Iskierka, Anika.

Idź do oryginalnego materiału